REKLAMA

Stworzył fenomenalnie ostre zdjęcie księżyca. Internauci zadali jedno pytanie

Użytkownik serwisu Reddit o nicku Daryavaseum opublikował wspaniałe zdjęcie Księżyca. Możemy na nim podziwiać naszego naturalnego satelitę w niewiarygodnych szczegółach. Jak przyznaje sam autor, wymagało to sporo pracy.

Stworzył fenomenalnie ostre zdjęcie księżyca. Internauci zadali jedno pytanie
REKLAMA

Aby stworzyć to fenomenalnie ostre zdjęcie księżyca, wykorzystałem prawie ćwierć miliona klatek (313 GB) i trzy tygodnie przetwarzania i układania

- podpisał swoją fotografię Daryavaseum.
REKLAMA

Wielu internautów zwróciło uwagę na kolory Księżyca. Czy tak faktycznie wygląda Księżyc?

Księżyc jest przeważnie szary. Gdybyś mógł chodzić po jej powierzchni, wyglądałaby jak asfalt. To zdjęcie zostało bardzo mocno przetworzone. Wszelkie ślady koloru znajdujące się na powierzchni Księżyca zostały znacznie wzmocnione w trakcie przetwarzania końcowego. I tak tam, gdzie gołym okiem widać szarość, na tym obrazie widać kolor

- wyjaśnia jeden z użytkowników Reddita.

Skąd się biorą kolory Księżyca?

Kiedy patrzymy na Księżyc z Ziemi, widzimy go zazwyczaj jako jasny, szary, czasem żółtawy lub biały dysk, pokryty ciemniejszymi plamami. Jednak to tylko pozory, spowodowane odbiciem światła słonecznego i zjawiskami optycznymi w naszej atmosferze. W rzeczywistości Księżyc ma zupełnie inny kolor - a właściwie wiele kolorów, zależnie od tego, z jakiego materiału jest zbudowany jego powierzchnia.

Więcej ciekawych informacji na temat Księżyca znajdziesz na Spider`s Web:

Aby zobaczyć prawdziwe kolory Księżyca, trzeba spojrzeć na niego z bliska - najlepiej z kosmosu. Na szczęście mamy do dyspozycji wiele zdjęć wykonanych przez sondy i astronautów, które pokazują nam, jak wygląda nasz satelita w naturalnym świetle. Okazuje się, że Księżyc jest w dużej mierze szary - ale nie tylko. Jego powierzchnia składa się z różnych rodzajów skał wulkanicznych, które mają różne odcienie szarości, bieli, czerni, a nawet pomarańczy.

Najbardziej charakterystycznym elementem Księżyca jest kontrast między jaśniejszymi i ciemniejszymi obszarami. Jaśniejsze obszary to tzw. wyżyny księżycowe, które są ubogie w żelazo i bogate w wapń. Dlatego mają one kolor biały lub jasnoszary. Dominującą skałą na wyżynach jest anortozyt - skała zbudowana głównie z plagioklazu. To ten sam rodzaj skały, który występuje również na Ziemi.

Ciemniejsze obszary to tzw. morza księżycowe, które są bogate w bazalty - skały wulkaniczne o ciemnym kolorze. Bazalty powstają przez szybkie stygnięcie lawy bogatej w magnez i żelazo. Te dwa pierwiastki nadają im ciemnoszarą lub czarną barwę.

Pomarańczowa gleba na Księżycu?

Na niektórych zdjęciach Księżyca można dostrzec także pomarańczowe plamy. Skąd się one biorą? Okazuje się, że to efekt działania meteorytów, które uderzając w powierzchnię Księżyca, wydobywają głębsze warstwy materiału. W niektórych miejscach te warstwy zawierają dużo tytanu i żelaza, które pod wpływem wysokiej temperatury utleniają się i tworzą pomarańczowe minerały.

Jednym z takich miejsc jest krater Shorty, który został odwiedzony przez astronautów misji Apollo 17. Znaleźli oni tam próbki pomarańczowej gleby księżycowej, która okazała się być bogata w minerał nazywany ilmenitem. Ilmenit jest mieszaniną tlenku tytanu i tlenku żelaza, która ma właśnie pomarańczowy kolor.

REKLAMA

Jaki jest więc kolor Księżyca?

Podsumowując, można powiedzieć, że Księżyc ma wiele kolorów - ale większość z nich to odcienie szarości. Nie jest to jednak nudna szarość, lecz szarość pełna niespodzianek i odkryć. Kolory Księżyca są świadectwem jego bogatej historii geologicznej i kosmicznej. Pokazują nam, jak różnorodny i ciekawy jest nasz najbliższy sąsiad w przestrzeni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA