Już dzisiaj na nocnym niebie wyjątkowe widowisko. Trzymajmy kciuki za pogodę
Nie potrzeba będzie żadnego teleskopu ani innej specjalnej aparatury - choć ten przyda się jako dodatek. Nie trzeba wytrzymywać do późnych godzin nocnych. Poniedziałkowa noc upłynie pod znakiem superksiężyca.
Superksiężyc to zjawisko astronomiczne, które zachodzi, gdy pełnia Księżyca pokrywa się z momentem, w którym nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi na swojej orbicie, zwanym perygeum. W takich warunkach Księżyc wydaje się być do 14 proc. większy i świeci do 30 proc. jaśniej niż podczas zwykłej pełni, kiedy znajduje się w najdalszym punkcie swojej orbity, zwanym apogeum.
Nazwa superksiężyc nie jest terminem naukowym; została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle. Zjawisko to występuje średnio raz na rok i jest dobrze widoczne gołym okiem, co czyni je atrakcyjnym dla obserwatorów nieba. Mimo że superksiężyc jest zjawiskiem naturalnym, w przeszłości pojawiały się spekulacje dotyczące jego wpływu na zjawiska geologiczne, takie jak trzęsienia ziemi czy wybuchy wulkanów, jednak nie znaleziono naukowych dowodów potwierdzających te teorie.
Koniecznie sprawdź też:
Istnieje również odmiana zjawiska znana jako krwawy superksiężyc, który pojawia się podczas całkowitego zaćmienia Księżyca. Wtedy Ziemia rzuca cień na Księżyc, a promienie słoneczne załamują się i rozpraszają w atmosferze Ziemi, nadając Księżycowi czerwonawą barwę. To zjawisko jest jeszcze rzadsze i zawsze wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników astronomii.
Superksiężyc Polska 2024 - kiedy? Na poniedziałkową noc rekomendujemy kocyk i wycieczkę poza miasto
Zjawisko będzie można obserwować już w najbliższy poniedziałek, tj 19 sierpnia. Nie trzeba będzie też czekać na nic do późnych godzin nocnych - pełnia rozpocznie się o 20:28. Choć szczęśliwcy będący na wakacjach mogą planować i dłuższą noc, bo Księżyc zajdzie dopiero o 4:37. Superksiężyc będzie też można podziwiać w niedzielną i wtorkową noc, choć w poniedziałek powinien być szczególnie dobrze widoczny.
Zupełnym przypadkiem będzie to też Niebieski Księżyc, choć z ową nazwą radzimy nie łączyć nadziei na ażurową poświatę na nocnym niebie. Niebieski Księżyc to określenie używane w astronomii na drugą pełnię Księżyca, która ma miejsce w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Jest to zjawisko rzadkie, ponieważ cykl księżycowy trwa około 29,5 dnia, co oznacza, że pełnia zwykle występuje raz w miesiącu. Kiedy jednak w jednym miesiącu pojawiają się dwie pełnie, druga z nich nazywana jest Niebieskim Księżycem. Zjawisko to średnio ma miejsce raz na 2,5 roku.
Mimo swojej nazwy, Niebieski Księżyc nie jest w rzeczywistości niebieski. Nazwa ta pochodzi od angielskiego wyrażenia once in a blue moon, które oznacza wydarzenie bardzo rzadkie i wyjątkowe. W przeszłości termin Niebieski Księżyc odnosił się również do trzeciej pełni w sezonie, w którym występowały cztery pełnie. Chociaż Niebieski Księżyc nie zmienia koloru, w niektórych bardzo rzadkich okolicznościach, takich jak obecność w atmosferze pyłu lub dymu, Księżyc może wydawać się niebieski, ale jest to zjawisko niezwiązane z definicją Niebieskiego Księżyca.