Znaleźliśmy dla ciebie najlepsze karty eSIM
Lato w pełni. Okres wakacyjnych wyjazdów zagranicznych rozpoczęty. W dobie powszechnej dostępności tanich lotów, otwartych granic, ułatwionych procedur wizowych podróżowanie stało się łatwe jak nigdy. Wyjeżdżając za granicę, martwimy się jednak o koszty usług telekomunikacyjnych, bo stawki za połączenia czy roaming mogą mocno uderzyć po portfelu. A co jeśli nie muszą?
Wirtualne karty SIM
Żeby bezpiecznie i tanio korzystać z telefonu i internetu za granicą, możesz aktywować roaming, podłączyć się do hotelowego wi-fi, wykupić zagraniczną kartę lub eSIM. Usługa roamingowa zazwyczaj wymaga aktywacji i posiada jakiś limit danych, Wi-Fi często dostępne jest tylko w lobby, a zakup zagranicznej karty SIM może być problematyczny ze względu na barierę językową, ale przede wszystkim wymaga rezygnacji z obecnego numeru telefonu na czas podróży (chyba że masz smartfon z opcją Dual SIM).
Embedded SIM (z ang. wstawiony, wbudowany), czyli rozszerzenie skrótu eSIM, to cyfrowa karta telefoniczna, która umożliwia korzystanie z telefonu komórkowego za granicą bez konieczności wykupowania zagranicznych kart SIM do włożenia do komórki, łączenia się z lotniskowym czy restauracyjnym Wi-Fi, a tym bardziej bez roamingu.
Jak to działa?
Zakup międzynarodowej karty eSIM wymaga od nas zainstalowania aplikacji danego usługodawcy, wybrania pakietu, który nas interesuje, zeskanowania kodu QR operatora karty, którego usługę wybraliśmy oraz jej aktywacji. Wszystko to przed wyjazdem za granicę! Oczywiście, zanim zdecydujemy się kupić eSIM, trzeba sprawdzić, czy nasz smartfon obsługuje tę usługę. Każdy z wybranych przez nas dostawców krok po kroku opisuje, jak to zrobić.
O jakich stawkach mówimy w przypadku zakupu międzynarodowej karty? To oczywiście zależy od pakietu, na który się zdecydujemy. Powiedzmy, że jedziemy do Albanii, kraju, który nie jest w Unii Europejskiej, czyli za każde odebranie lub wysłanie SMS czy połączenie zapłacimy niemałe pieniądze, o transferze danych nawet nie wspominając. Wykupiliśmy dwutygodniową wycieczkę, interesuje nas zatem co najmniej 14 dni dostępu do danych. Airalo w przystępny sposób pokazuje nam na swojej stronie, że taka usługa będzie nas kosztować 8 dolarów.
Easy.sim.global oferuje nieco inne pakiety dla tego samego kraju.
Nie mamy zatem opcji 15-dniowej, ale miesięczna nie jest dużo droższa, a oferuje więcej gigabajtów. Na 30 dni mamy do wyboru 3, 5, 10, 20 lub aż 50 GB. Podobnie jest na esim4travel.com: 7 lub 30 dni, a dla jednego miesiąca 3, 5, 10 lub 20 GB. 50 gigabajtów oferowane jest na 3 miesiące.
Ceny na Saily.com dla Albanii zaczynają się od 3,99 dolarów (1 GB na 7 dni). 3, 5, 10 i 20 gigabajtów są dostępne w pakietach 30-dniowych. Widzimy więc, że zakres danych oraz ceny wszędzie są bardzo zbliżone i nie obciążają naszego portfela, a znacznie ułatwiają życie w podróży.
Globalna łączność
Wszystkie powyżej opisane karty eSIM mają w ofercie zarówno kraje europejskie, jak i inne państwa świata. Jeśli podróżujesz po konkretnym kontynencie, możesz wybrać pakiet dla danego obszaru (np. Best Europe 35 na esim4travel.com albo Hello Africa na Airalo). Jeśli w Azji interesuje Cię Singapur i Tajlandia, masz opcję regionalną (Azja 4, która uwzględnia również Japonię i Makau). Dla Bliskiego Wschodu easySIM.global przygotował ofertę obejmującą m.in. Egipt, Maroko, Oman, Turcję i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jak widać, zasięg tego cyfrowego rozwiązania jest niemal nieograniczony.
Nieważne zatem, czy chcesz dać znać rodzicom, że dotarłeś bezpiecznie na miejsce, wysłać znajomym zdjęcia z urlopu lub przypiąć lokalizację na portalu społecznościowym, aby pochwalić się, gdzie w tym roku wylądowałeś na wakacjach – połączenie ze światem jest raczej niezbędne. Na miejscu chcesz mieć możliwość łatwego wyszukiwania wysoko ocenianych restauracji, bez problemu poruszać się po obcym mieście czy choćby posłuchać ulubionej muzyki. Z wykupieniem międzynarodowej karty eSIM to wszystko i jeszcze więcej opcji będzie w zasięgu ręki, a raczej telefonu.