REKLAMA

Szykuj portfel. Xbox Game Pass idzie w górę. Tanie granie nie dla każdego i bez premier

Xbox Game Pass podrożał. Microsoft zaprezentował kompletnie nowe ceny. Fani ogrywania najświeższych tytułów w dniu premiery muszą się przygotować na jeszcze większe wydatki. Tanio to było kiedyś.

10.07.2024 08.11
Ile Microsoft płaci za dodanie gry do Game Pass? Już wiadomo
REKLAMA

Xbox Game Pass to usługa subskrypcji gier dostępna na konsolach Xbox One, Xbox Series X/S oraz komputerach z systemem Windows. Za miesięczną lub roczną opłatą abonenci zyskują nieograniczony dostęp do biblioteki gier, która obejmuje setki tytułów, w tym najnowsze hity, niezależne perełki i klasyczne gry.

Haczyk w tym, że jest to subskrypcja i nie ma jednego poziomu, więc twoja miesięczna opłata może wynieść od kilkunastu złotych do prawie 65 zł. Tylko to było wcześniej, teraz jest jeszcze drożej, wszak Microsoft ogłosił spore podwyżki cen.

REKLAMA

Xbox Game Pass: ceny idą w górę. Tanio to było wczoraj

Microsoft znienacka ogłosił nowe ceny na całym świecie dla subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate, PC Game Pass i 12-miesięcznych subskrypcji Game Pass Core dla nowych członków od 10 lipca 2024 r. oraz zapowiedział podwyżki opłat cyklicznych od 12 września.

Co to oznacza dla nas? Nie jest źle, ale i tak nie jest dobrze. Podwyżkę odczują gracze, którzy korzystają z odnawianego co miesiąc Xbox Game Pass Ultimate. Jego cena wzrośnie (lub już wzrosła dla nowych graczy) z 62,99 zł do aż 73,99 zł.

Roczna subskrypcja Game Pass Core pozostaje - co jest sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę to, że praktycznie wszędzie poszła w górę - niezmieniona i nadal będzie wynosić 249 zł.

Ci, którzy lubią PC Game Pass powinni zakryć oczy zaraz. Albo na zaś zaparzyć melisę, bo Microsoft zdecydował się podnieść rocznej subskrypcji ze 119 zł do 175 zł (!).

Przeczytaj więcej o najnowszych grach na komputery i konsole:

Koniec Xbox Game Pass na konsole. Witamy Xbox Game Pass Standard

Microsoft przekazuje, że "utworzył subskrypcję Game Pass, aby zaoferować graczom większy wybór w zakresie odkrywania gier i grania w nie". Nowy poziom subskrypcji Game Pass, Xbox Game Pass Standard, będzie dostępny za 14,99 dol. za miesiąc - jeszcze nie znamy polskiej ceny, wszak XGPS trafi do nas w "najbliższych miesiącach".

Ale czym on się różni względem obecnej wersji XGP? Jednym, dość kluczowym aspektem: brakiem gier na premierę. Tytuły prosto od Microsoftu wcześniej trafiały bezpośrednio na Xbox Game Pass - niezależnie, czy miałeś zwykłą subskrypcję za 40 zł, czy pokusiłeś się o Ultimate. Teraz Standard odcina się od najświeższych gier. Nie wiemy jeszcze, kiedy np. nowa odsłona Call of Duty trafi do tego poziomu subskrypcji.

Niektóre gry dostępne w ramach subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate w dniu premiery nie będą od razu dostępne w ramach subskrypcji Xbox Game Pass Standard i mogą zostać dodane do biblioteki w przyszłości

- przekazuje strona wsparcia Xboksa.

Standard nie ma również dostępu do usług EA Play!

Jeśli chodzi o spekulację o cenie nowego poziomu subskrypcji Xbox Game Pass, Standard ma kosztować 15 dol. Obecnie XGP na konsole, który odchodzi od nas, kosztuje 11 dol. oraz 43 zł. Zatem idąc zgodnie z przelicznikiem Microsoftu, można się spodziewać cen na poziomie 60-65 zł. To już lepiej będzie wybrać wersję Ultimate i cieszyć się wszystkimi benefitami - i dostępem do gier od razu po premierze.

A czego to wina?

REKLAMA

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn, dla których premierowe gry znikają z popularnego poziomu subskrypcji Xbox Game Pass: Microsoft mógł dostrzec, że mniejsza liczba subskrybentów kupowała gry na premierę, mając do nich dostęp w ramach abonamentu. Istnieje ryzyko, że użytkownicy rezygnują z subskrypcji po ograniu premierowych tytułów, co negatywnie wpływa na długoterminową rentowność usługi. A oferowanie premierowych gier w ramach subskrypcji może kanibalizować sprzedaż cyfrową i fizyczną.

A że zaraz w dniu premiery do XGP dołączy hit hitów, czyli Call of Duty: Black Ops 6, to i Microsoft może pozwolić sobie na takie wywindowanie cen. Bo i tak ci, którzy będą chcieli pograć w najnowszego CoD-a, zdecydują się na wydanie nieco więcej na XGP Ultimate. A inni mogą kupić nową część w pudełku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA