ILR-33 Bursztyn 2K. Polska rakieta dotknęła kosmosu. To pierwsza taka konstrukcja na świecie
Instytut Lotnictwa przetestował rakietę suborbitalną ILR-33 Bursztyn 2K.
Urządzenie co prawda nie wystartowało z terenu Polski, a Norwegii (ze względów bezpieczeństwa), natomiast i tak możemy mówić o ogromnym sukcesie inżynierów z kraju nad Wisłą.
ILR-33 Bursztyn 2K - rakieta Polaków dotknęła kosmosu
Jak wynika z doniesień serwisu Space24, lot testowy miał zostać przeprowadzony 3 lipca 2024 r. Rakieta ILR-33 Bursztyn 2K z sukcesem dotarła do kosmosu, chociaż jak na razie raporty nie podają dokładnych danych wysokości. Umowna granica między ziemską atmosferą a przestrzenią kosmiczną zwaną Linią Karmana jest na wysokości 100 km, więc możemy oczekiwać, że będzie to zbliżona wartość.
Dokładne dane dotyczące dokładnej wysokości mają pojawić się na dniach, gdy już lot zostanie przeanalizowany. Co ciekawe, ILR-33 Bursztyn 2K to pierwsza rakieta na świecie, w której nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc. grał rolę utleniacza. Oprócz tego jest wyposażona w hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny.
Jeśli chodzi o osiągi rakiety, to ma poruszać się z prędkością 1,4 km/s. Jej celem jest testowanie technologii w zakresie przemysłu kosmicznego i innych badań związanych z nauką. Co ważne, Polska Agencja Kosmiczna miała duży wpływ na cały projekt BURSZTYN - pomogła przede wszystkim w finansowaniu całego programu. Prace nad rakietą przeprowadzono w warszawskim Instytucie Lotnictwa Łukasiewicz.
Więcej o kosmosie przeczytasz na Spider's Web: