REKLAMA

Niezwykły widok nad Polską. Ludzie z niedowierzaniem patrzyli w niebo

We wtorek wieczorem, 9 lipca 2024 roku, wielu mieszkańców Polski z niedowierzaniem spoglądało w górę, obserwując dziwny obiekt przecinający nieboskłon. Obiekt, emitujący jasne światło i pozostawiający za sobą smugę dymu, wzbudził falę spekulacji i doniesień o możliwym pojawieniu się UFO.

10.07.2024 09.03
Niezwykły widok nad Polską. Ludzie z niedowierzaniem patrzyli w niebo
REKLAMA

Szybko jednak okazało się, że nocne widowisko miało znacznie bardziej prozaiczne, choć równie fascynujące, wyjaśnienie. Źródłem niezwykłego zjawiska była rakieta nośna Ariane 6, która tego samego dnia odbywała swój inauguracyjny lot z kosmodromu Gujany Francuskiej.

REKLAMA

Ariane 6 nad Polską

Ariane 6 to najnowsza europejska rakieta nośna, zaprojektowana do wynoszenia na orbitę satelitów. Podczas wtorkowego lotu doszło do awarii silników korekcyjnych, co spowodowało nietypowe zachowanie rakiety i widoczny na niebie ślad. Mimo problemów technicznych misja została uznana za sukces, a rakieta Ariane 6 pomyślnie dotarła na docelową orbitę.

Nocne zjawisko nad Polską to kolejny dowód na to, że podboje kosmosu stają się coraz bardziej realne i dostępne dla przeciętnego człowieka. Nawet przypadkowe obserwacje kosmicznych obiektów mogą dostarczyć nam niezapomnianych wrażeń i skłonić do refleksji nad ogromną przestrzenią wszechświata.

W serwisach społecznościowych pojawiły się fotografie zdjęcia Ariane 6 nad Polską, więc jeśli kosmiczny spektakl Was ominął, to wciąż zobaczyć możecie zdjęcia.

Co dalej z Ariane 6?

Start Ariane 6 był transmitowany na żywo przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i wzbudził ogromne zainteresowanie miłośników kosmosu na całym świecie. Rakieta wzbiła się w niebo niczym potężny słup ognia, rozświetlając niebo.

Ariane 6 to dzieło wieloletniej współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i czołowych firm z branży kosmicznej. Rakieta stanowi nową generację słynnej rodziny Ariane, która przez dekady dominowała na rynku wyniesień satelitarnych.

Rakieta ma 63 m wysokości i masę 530 t w wersji A62 oraz 860 t w wersji A64. Koszt pojedynczego startu to od 75 do 115 mln euro. Rakiety mogą zabrać na pokład ładunek o masie od 10 do 20 t (niska orbita LEO).

ESA planuje kolejne loty Ariane 6 w najbliższych miesiącach. Nowa rakieta ma stać się kluczowym elementem europejskiego programu kosmicznego i przyczynić się do rozwoju badań kosmicznych i technologii satelitarnych.

REKLAMA

Więcej o nowej europejskiej rakiecie przeczytasz na Spider`s Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA