REKLAMA

Historyczny moment dla Europy i kosmosu. Wszystko sfilmuje polski system

Już we wtorek, 9 lipca 2024 r. Europę czeka historyczny moment - odbędzie się pierwszy lot Ariane 6, najnowszej rakiety nośnej, która ma na nowo zdefiniować granice kosmicznych możliwości Starego Kontynentu. To nie tylko rakieta, to symbol ambicji, innowacji i ducha odkrywania, który bije w sercach Europejczyków.

08.07.2024 15.08
Historyczny moment dla Europy i kosmosu. Wszystko sfilmuje polski system
REKLAMA

Start Ariane 6 będzie dla nas tym bardziej emocjonujący, że na pokładzie rakiety znajdują się także polskie urządzenia - system kamer dostarczony przez Scanway z Wrocławia, które biorą udział w misji YPSat.

REKLAMA

Misja, znana również jako "świadek", to wyjątkowy projekt opracowany w całości przez młodych profesjonalistów ESA. Misja ta ma na celu udokumentowanie każdego etapu lotu Ariane 6, od momentu oddzielenia się owiewki do rozlokowania ładunków i ponownego wejścia rakiety w atmosferę ziemską. System uchwyci zapierające dech w piersiach widoki Ziemi i kosmosu, dostarczając bezcennych danych i informacji

- informuje polska firma.

Polski system kamer umieszczony na platformie YPSat składa się z dwóch szerokokątnych kamer, elektroniki i interfejsów mechanicznych, zdolnych do dostarczania obrazów w dwóch trybach: wideo (do 1080p w 30 fps; 720p w 60 fps), zdjęcia (12,3 Mpix). System dostarczy kluczowych danych do analizy przebiegu inauguracyjnego lotu najnowszej europejskiej rakiety nośnej.

Start Ariane 6: jak oglądać

Start Ariane 6 z europejskiego kosmodromu w Gujanie Francuskiej zaplanowano na wtorek 9 lipca 2024 r., a okno startowe będzie obejmować godziny 15 –19 czasu lokalnego (godz. 20 – północ 9 lipca czasu środkowoeuropejskiego).

To wielki moment dla Europy, ponieważ rakieta zapewni nam gwarantowany, autonomiczny dostęp do kosmosu oraz całej nauki i wiedzy, obserwacji Ziemi, rozwoju technologii i możliwości komercyjnych, które się z tym wiążą. Dzięki wielu nowym rozwiązaniom w Ariane 6 będziemy mogli zabrać więcej i dalej w kosmos.

Start na żywo będzie można zobaczyć na ESAWebTV, a transmisja rozpocznie się na pół godziny przed startem. Transmisja jest dostępna w języku angielskim z komentarzem Katy Haswell i inżyniera systemu startowego ESA Ariane 6 Tiny Buchner da Costa. Wydarzenie będzie można zobaczyć także na YouTube.

Trzy fazy lotu Ariane 6

Pierwszy lot Ariane 6 będzie składał się z trzech faz, z których każda pozwoli zademonstrować różne możliwości najnowszej europejskiej rakiety nośnej.

Wizja artystyczna Ariane 6 – Flight Model-1
Wizja artystyczna Ariane 6

Pierwsza faza lotu Ariane 6 to wystrzelenie rakiety z Ziemi w kosmos. Dokonają tego potężne silniki. Główny ciąg będzie pochodził z silnika Vulcain 2.1, który będzie wspierany siłą dwóch potężnych wzmacniaczy P120C. Faza 1 obejmie również oddzielenie głównego stopnia od górnego stopnia i lot górnego stopnia na eliptyczną orbitę na wysokości od 300 do 700 km nad Ziemią.

Silnik Vinci będzie działał przez około 18 minut po starcie.

Wizja artystyczna górnego stopnia Ariane 6 w locie podczas pierwszej misji
Wizja artystyczna górnego stopnia Ariane 6 w locie podczas pierwszej misji.

Następna faza to moment, w którym testowana będzie najnowsza funkcja Ariane 6: ponowny zapłon silnika górnego stopnia. W fazie 2 silnik Vinci zostanie ponownie uruchomiony, zmieniając orbitę Ariane 6 z eliptycznej na orbitę kołową na wysokości 580 km nad powierzchnią Ziemi.

Więcej o tym jak polska technologia podbija kosmos przeczytasz na Spider`s Web:

Ponowne zapalenie silnika w stanie nieważkości może nie wydawać się takie trudne, ale ponieważ paliwo swobodnie unosi się w zbiornikach, nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Po ponownym uruchomieniu silnika nastąpi rozmieszczenie trzech pierwszych satelitów Ariane 6: OOV-Cube, Curium One i Robusta-3A, a także aktywacja dwóch pokładowych eksperymentów: YPSat i Peregrinus.

Pierwsi pasażerowie Ariane 6 – z nazwiskami
Pierwsi pasażerowie Ariane 6

Kilka sekund później zostanie wypuszczona druga partia satelitów: 3Cat-4, ISTSat i GRBBeta, i rozpoczną się dwa ostatnie eksperymenty: SIDLOC i Parisat. Na końcu zostanie wypuszczony satelita Curie.

Ostatnia faza inauguracyjnego lotu Ariane 6 obejmuje kontrolowaną deorbitację górnego stopnia z powrotem przez atmosferę Ziemi nad południowym Pacyfiku, co ma zapobiec przekształceniu się go w kosmiczne śmieci. Chwilę później dwie kapsuły oddzielą się od górnego stopnia i wylądują bezpiecznie na Ziemi.

Ariane 6 - nowy rozdział kosmicznej historii Europy

Ariane 6 to dzieło wieloletniej współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i czołowych firm z branży kosmicznej. Rakieta stanowi nową generację słynnej rodziny Ariane, która przez dekady dominowała na rynku wyniesień satelitarnych.

Rakieta ma 63 m wysokości i masę 530 t w wersji A62 oraz 860 t w wersji A64. Koszt pojedynczego startu to od 75 do 115 mln euro. Rakiety mogą zabrać na pokład ładunek o masie od 10 do 20 t (niska orbita LEO).

REKLAMA

Pierwszy lot Ariane 6 to nie tylko wydarzenie technologiczne, ale także symbol potencjału Europy w dziedzinie kosmicznej. Rakieta otwiera nowe możliwości dla badań naukowych, eksploracji kosmosu i rozwoju komercyjnych usług satelitarnych. To ważny krok w stronę bardziej niezależnej i konkurencyjnej Europy na arenie kosmicznej.

Ariane 6 - rakieta, która inspiruje i pobudza wyobraźnię. To nie tylko maszyna, to narzędzie do odkrywania kosmicznych tajemnic i budowania lepszej przyszłości. 9 lipca 2024 roku oczy całego świata zwrócą się ku Europie, aby śledzić ten historyczny moment. To będzie początek nowej ery podboju kosmosu!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA