REKLAMA

Chcecie mniej upału w mieście? Zapomnijcie o drzewach i zieleni. Naukowcy odkryli coś ważnego

Malowanie dachów na biało lub pokrywanie ich powłoką odblaskową byłoby skuteczniejsze w chłodzeniu dużych miast niż "zielone dachy" pokryte roślinnością, roślinność na poziomie ulic lub panele słoneczne - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez brytyjskich naukowców.

05.07.2024 09.32
upały
REKLAMA

Badania naukowców z University College London, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Geophysical Research Letters, polegały na wykorzystaniu trójwymiarowego modelu klimatu miejskiego Wielkiego Londynu.

REKLAMA

Cyfrowe miasto, cyfrowy upał

W tym cyfrowym środowisku w mogli oni przetestować efekty cieplne różnych pasywnych i aktywnych systemów miejskiego zarządzania ciepłem.

Wzięto pod uwagę między innymi malowane specjalną farbą "chłodne dachy", panele słoneczne na dachach, zielone dachy, drzewa i roślinność na poziomie ulicy oraz działanie klimatyzacji.

Wszystko to sprawdzano w wirtualnych warunkach dwóch najgorętszych dni lata 2018 r., najcieplejszych w historii pomiarów.

Chłodne dachy mają moc

Przyznam, że wnioski są dla mnie zaskakujące. Badacze stwierdzili, że jeśli chłodne dachy (pomalowane białą farbą) pojawią się w całym Londynie, mogą obniżyć temperaturę zewnętrzną w całym mieście średnio o około 1,2 stopnia C, a w niektórych miejscach nawet o 2 stopnie C.

Inne systemy, takie jak roślinność na poziomie ulic lub panele słoneczne, zapewniłyby mniejszy efekt chłodzenia netto, średnio tylko około 0,3 stopnia C w całym Londynie, chociaż naukowcy przyznają, że takie rozwiązania oferują także inne korzyści dla środowiska.

Podobnie sprawa ma się z zielonymi dachami pokrytymi roślinnością. Choć oferują one korzyści, takie jak odprowadzanie wody i siedliska dzikich zwierząt, stwierdzono, że ich efekt chłodzenia netto w mieście jest średnio nieistotny.

Inaczej sprawa ma się z klimatyzacją, która przenosi ciepło z wnętrza budynków na zewnątrz. Gdyby zastosować ją w całym mieście, urządzenia podgrzałyby zewnętrzne środowisko miejskie o około 0,15 stopnia C dla całego miasta i nawet o 1 stopień C w gęsto zaludnionym centrum Londynu.

Więcej o technologii i zmianach klimatu przeczytasz na Spider`s Web:

Korzyści i skutki uboczne

Aby ocenić potencjalny pełny efekt każdej metody, zespół stworzył model każdego rozwiązania tak, jakby było ono tak szeroko stosowane, jak to teoretycznie możliwe, w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych na terenie Wielkiego Londynu.

Dokładnie przetestowaliśmy wiele metod, których miasta takie jak Londyn mogłyby użyć, aby dostosować się do ocieplenia i złagodzić je, i odkryliśmy, że chłodne dachy były najlepszym sposobem na utrzymanie niskich temperatur w ekstremalnie gorące letnie dni. Inne metody miały różne ważne korzyści uboczne, ale żadna nie była w stanie zmniejszyć zewnętrznego ciepła miejskiego do niemal takiego samego poziomu

- powiedział główny autor badania, dr Oscar Brousse.

Różne rodzaje chłodu

Odbijając, a nie pochłaniając ciepło, chłodne dachy mają podwójną zaletę - nie tylko chłodzą zewnętrzne środowisko miejskie, ale również wnętrza budynków.  

Chociaż średnio wpływ zielonych dachów był nieistotny, badacze odkryli, że ich wpływ na temperaturę zmieniał się znacząco w ciągu dnia. W najcieplejszych porach dnia szerokie zastosowanie zielonych dachów mogło obniżyć temperatury miejskie średnio o 0,5 stopnia C. Jednakże zostałoby to zniwelowane w nocy, ponieważ masa termiczna z dachów zatrzymywałaby dzienne ciepło, uwalniając je, gdy słońce zachodziło, i zwiększając nocne temperatury o mniej więcej taką samą ilość.

Przekształcenie miejskich terenów zielonych z trawiastych w pokryte drzewami liściastymi obniżyłoby temperaturę w nocy, ale w najlepszym razie miałoby mieszane skutki netto w ciągu dnia. Ponadto prawdopodobnie zwiększyłoby ilość pary wodnej w powietrzu, co skutecznie zwiększyłoby wilgotność powietrza i mogłoby wpłynąć na komfort cieplny mieszkańców.

Niebezpieczny upał

Wraz ze zmianami klimatu mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na wzrost temperatur. Miasta zazwyczaj zatrzymują ciepło, wywołując efekt miejskiej wyspy ciepła, który może prowadzić do większego dyskomfortu i śmiertelności mieszkańców podczas upałów.

REKLAMA

Znalezienie sposobów na dostosowanie się lub złagodzenie tych wzrostów temperatur stało się priorytetem dla urbanistów i projektantów, którzy badają pasywne metody chłodzenia, takie jak chłodne dachy, zielone dachy i rozszerzona roślinność miejska, czy klimatyzacja.

Oczywiście malowanie dachów nie zastąpi zieleni i drzew. To one powinny być podstawą tworzenia klimatu na terenach zurbanizowanych. Jest to jednak dodatkowy element układanki, który powinien zostać włączony do systemu "miejskiej klimatyzacji".

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA