REKLAMA

Popularny komunikator staje się instytucją finansową. Są nawet cyfrowe waluty i krypto

Twórcy miniaplikacji na Telegrama będą mogli sprzedawać za pośrednictwem tego komunikatora cyfrowe treści i usługi. Użytkownicy mają za nie płacić cyfrową walutą Stars - którą następnie można wymienić na kryptowalutę Toncoin.

09.06.2024 05.50
Telegram Stars Toncoin
REKLAMA

Prezes Telegrama, Paweł Durow, zapowiadał mocniejsze wejście na rynek obrotu cyfrowymi walutami już na początku bieżącego roku. Zapowiedzi były jednak mgliste, wiele osób obawiało się, że w wyniku tego rodzaju komercjalizacji ucierpi sam Telegram jako usługa komunikacyjna. Wygląda jednak na to, że całe zamieszanie dotyczyć będzie głównie tych osób, które będą nim zainteresowane. Telegram będzie funkcjonował jak do tej pory, a otwarcie się platformy na kryptowaluty i handel cyfrowymi towarami to coś, co nie powinno mieć żadnego wpływu na komfort komunikacji i korzystania z samej aplikacji.

REKLAMA

Na Telegramie od pewnego czasu można korzystać z tworzonych przez zewnętrznych twórców Mini Aplikacji. To proste javascriptowe programiki pozwalające, na przykład, lokalnej restauracji zbudować na telegramowym kanale prosty system zamówień posiłków z dowozem do domu. To właśnie te opcjonalne Mini Aplikacje mają być sercem fintechowej rewolucji na Telegramie.

Telegram, kryptowaluty i miliardy dolarów

Użytkownicy Telegrama będą mogli kupić bezpośrednio w aplikacji lub za pośrednictwem App Store lub Sklepu Play cyfrową walutę Stars, która może być wykorzystana do płatności w Mini Aplikacjach. Zapleczem ekonomicznym dla Star ma być promowana przez Telegram kryptowaluta Toncoin (TON), która jest w obrocie na The Open Network. Wymiany Starsów na Toncoiny będzie można dokonać na telegramowym sklepie Fragment, możliwe też będą wymiany na inne kryptowaluty za pośrednictwem telegramowego portfela.

Czytaj też:

Telegram pobierać będzie 30-procentową prowizję za zakupy dokonane w Mini Aplikacjach. Będzie też dotować reklamy kupowane za pomocą Stars, aby zachęcić do korzystania z tej waluty i zapobiec ponownemu pobieraniu 30-procentowej prowizji od nowych zakupów za pomocą Stars w aplikacji przez Apple i Google.

Prezes Durow wyraźnie widzi przyszłość swojej firmy w kryptoekonomii, a los wydaje się mu sprzyjać. Powiązana z Toncoinem telegramowa Mini Aplikacja o nazwie Hamster Kombat to ponoć gigantyczny i dochodowy hit. Z kolei Notcoin, czyli kryptowaluta związana z innymi telegramowymi mini-grami, właśnie osiągnęła kapitalizację rynkową 2 mld dol. Wspomniany Toncoin bije rekordy swojej wartości, zbliżając się do kapitalizacji 18 mld dol. A to, jak zapowiada Durow, dopiero początek.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA