REKLAMA

Zapomnij o fotowoltaice. Oto płot, który po cichu produkuje prąd

Wygląda jak płot, ale tak naprawdę to nietypowy wiatrak produkujący energię. Wśród wielu zalet tego rozwiązania jest bezgłośny ruch turbin wiatrowych.

04.06.2024 13.43
Zapomnij o fotowoltaice. Oto płot, który po cichu produkuje prąd
REKLAMA

Airiva, ogrodzenie wiatrowe opracowane przez nowojorskiego projektanta Joe Douceta, ma umożliwić produkcję czystej energii w krajobrazie miejskim. Ogrodzenie składa się z pionowych turbin wiatrowych, jest modułowe i co najważniejsze jest estetyczne. 

REKLAMA

W standardowej konfiguracji osiem spiralnych łopatek w ogrodzeniu wiatrowym generuje około 2200 kilowatów energii rocznie.

Ściana Turbin Wiatrowych

Doucet po raz pierwszy przedstawił koncepcje Airiva w 2021 r. po tym jak stwierdził, że niewiele z projektów związanych z zieloną energią zostało wykonanych z dbałością o estetykę.

Projekt koncepcyjny, zwany wówczas Ścianą Turbin Wiatrowych, spotkał się z takim zainteresowaniem w Internecie, że Doucet zdecydował się opracować działające turbiny Airiva we współpracy z weteranem branży technologicznej Jeffem Stone’em.

Obecna wersja projektu jest wynikiem dwóch lat prac inżynieryjnych, rozwoju i testów, przy czym kluczową zmianą jest kształt i rozmiar wirników. Zostały one zaprojektowane przy wykorzystaniu danych z tuneli aerodynamicznych, w których sprawdzano różne konfiguracje.

Airiva Turbine wykorzystuje zaawansowane technologie, aby zapewnić maksymalną wydajność energetyczną. System inteligentnego sterowania dostosowuje pracę turbin do aktualnych warunków wiatrowych, zapewniając optymalną produkcję energii. Turbiny wyposażone są w systemy redukcji hałasu, dzięki czemu są wyjątkowo ciche.

Przyszłość zielonych miast

Airiva Turbine to nie tylko innowacyjny produkt, ale i krok w kierunku zrównoważonego rozwoju miast. System ten pozwala na wykorzystanie energii wiatrowej w obszarach miejskich, gdzie tradycyjne wiatraki o dużych rozmiarach nie są praktyczne. Dzięki Airiva Turbine miasta mogą zmniejszyć swój ślad węglowy i zwiększyć udział energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym.

Jeśli planujesz mieć taki płot, pamiętaj, że póki co jest to jednak rozwiązanie głównie przemysłowe. Przeciętne gospodarstwo domowe w USA potrzebowałoby pięciu jednostek (40 wirników), aby całkowicie wyeliminować swoją zależność od dostawcy prądu.

Firma planuje miniaturyzację turbin i wejście na rynek indywidualnych producentów energii elektrycznej z wiatru. Modułowość, estetyka i zaawansowana technologia sprawiają, że ten system idealnie nadaje się do zasilania miast energią odnawialną. Airiva Turbine to nie tylko innowacja technologiczna, ale i symbol zmiany w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości.

REKLAMA

O technologii i energii z wiatru przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA