Festiwal Sektor 3.0: Mądrzejsza i lepsza praca dzięki technologiom

Lokowanie produktu: Festiwal Sektor 3.0

Czternasta edycja Festiwalu Sektor 3.0 okazała się rekordową pod względem frekwencji. W dniach 22-23 maja 2024 r., zarówno online, jak i w Warszawie, ponad 1000 osób wzięło udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Co sprawiło, że Festiwal Sektor 3.0 stał się tak popularny? Odpowiedź kryje się w fascynujących tematach, które przyciągnęły uczestników.

03.06.2024 15.01
Festiwal Sektor 3.0: Mądrzejsza i lepsza praca dzięki technologiom

Trendy i technologie

Festiwal Sektor 3.0 to inicjatywa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która wspiera transformację cyfrową i wykorzystywanie nowych technologii w działaniach społecznie użytecznych. XIV edycja Festiwalu Sektor 3.0 odbywała się w Kampusie Innowacji CIC Warsawi obfitowała w inspirujące dyskusje o wykorzystaniu technologii w działalności organizacji społecznych. W trakcie wydarzenia, eksperci i ekspertki z różnych dziedzin omawiali najnowsze trendy i technologie, które mogą pomóc w efektywnej pracy.

Festiwal Sektor 3.0. Fot. Karolina Szczepocka

Festiwal Sektor 3.0 od lat gromadzi osoby pragnące zgłębiać tajniki nowych technologii i poznawać ich zastosowanie w codziennej pracy. To również platforma wymiany doświadczeń i nawiązywania nowych relacji.

Tegoroczna edycja pod hasłem "Work Smarter" okazała się ogromnym sukcesem, przyciągając ponad 1000 uczestników online i stacjonarnie pragnących zgłębić tajemnice efektywnej pracy, sztucznej inteligencji i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Potrzebujemy nowej umowy społecznej. Co możemy zrobić jako państwa, jako ludzie, jako społeczności, żeby zachować te wartości, które są dla nas ważne?

- mówił Filip Konopczyński z Ministerstwa Cyfryzacji podczas panelu otwierającego wydarzenie.

Nie ważne z jakiego pokolenia jesteśmy

Pierwszy dzień wydarzenia odbył się w formule online, oferując bogatą platformę interakcji i wymiany spostrzeżeń. Uczestnicy podkreślali wagę otwartości na nowe technologie, połączonej z odpowiednią dawką sceptycyzmu i dbałością o bezpieczeństwo. Dyskusje poruszały również tematykę higieny cyfrowej, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a także pielęgnowania relacji z bliskimi w dobie wszechobecnej automatyzacji.

Jesteśmy w eksperymentalnym supercyklu. Tempo wszystkiego jest zabójcze. Nie ważne z jakiego pokolenia jesteśmy, tu i teraz jesteśmy pokoleniem eksperymentalnym technologicznie

- mówiła Jowita Michalska z Digital University.
Festiwal Sektor 3.0. Fot. Karolina Szczepocka

Na platformie Hopin uczestnicy połączyli się z takimi miastami jak: Sosnowiec, Grudziądz, Opole, Bydgoszcz, Bielsko-Biała, Gdynia, Szczecin, Pszczyna, okolice Białegostoku, Zabrze, Piastów, Żory, okolice Gniezna, Białowieża, Murowana Goślina, Gdańsk, Koszalin, Gliwice, Bochnia, Wrocław, Czarnków, Oświęcim, Kielce, Chełm, Lublin, Kraków, Warszawa, Piotrków Trybunalski i Katowice.

Ważnym wątkiem poruszonym podczas Festiwalu była dostępność bezpłatnych narzędzi cyfrowych dla organizacji społecznych, często borykających się z ograniczonymi zasobami. Uczestnicy docenili również zalety pracy hybrydowej, zapewniającej równowagę między efektywnością a zdrowiem psychicznym. Podkreślono również znaczenie czynnika ludzkiego w dobie technologii, gdzie relacje pozostają kluczowe, a technologie powinny je wzmacniać, a nie zastępować.

Równowaga między pracą a odpoczynkiem

Bogaty program prelekcji, paneli dyskusyjnych i warsztatów dostarczył uczestnikom mnóstwa praktycznych wskazówek i inspiracji. Choć Festiwal koncentruje się na technologiach, jego goście nieustannie akcentowali rolę człowieka w dążeniu do efektywnej pracy, podkreślając znaczenie zdrowego balansu między życiem zawodowym a prywatnym.

W dobie cyfrowego świata równowaga między pracą a odpoczynkiem jest niezwykle ważna. Na Festiwalu Sektor 3.0 omówiono strategie radzenia sobie z przeciążeniem informacyjnym, higieną cyfrową oraz sposoby na efektywne zarządzanie czasem. Uczestnicy docenili również zalety pracy hybrydowej, zapewniającej równowagę między efektywnością a zdrowiem psychicznym.

Ważna jest równowaga. Doceniam to, że mam opcję pracy hybrydowej. Spotkania przy kawie są tak samo bezcenne, jak cisza do pracy projektowej

- komentowała Beata.
Festiwal Sektor 3.0. Fot. Karolina Szczepocka

Prelegenci dzielili się cennymi wskazówkami dotyczącymi roli człowieka w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy, kładąc nacisk na znaczenie zespołów i dbałości o dobrostan psychiczny. Warto zauważyć, że technologie mogą pomóc w zachowaniu równowagi, ale także stanowić wyzwanie, jeśli nie potrafimy ich mądrze wykorzystać.

Jesteśmy pokoleniem eksperymentalnym, powinniśmy zwrócić na to uwagę próbując nadążyć za zmianami technologicznymi. To też strategia radzenia sobie stresem, który generują zmiany. Każde zmiany, nie tylko technologiczne.Trzeba pielęgnować swoje pasje i relacje z bliskimi nam ludźmi. Poza digitalem jest real

- zwracali uwagę Kasia i Jacek.

Sztuczna Inteligencja jako codzienna asystentka

Jednym z kluczowych tematów była sztuczna inteligencja (SI). Uczestnicy dowiedzieli się, jak wykorzystać SI jako codzienną asystentkę. Od automatyzacji rutynowych zadań po analizę danych, SI może znacząco usprawnić pracę zarówno indywidualną, jak i zespołową. Przedstawiono praktyczne przykłady zastosowania SI w różnych obszarach, takich jak komunikacja, zarządzanie czasem i efektywność pracy.

Festiwal zgromadził niemal 60 ekspertów, którzy debatowali nad wpływem sztucznej inteligencji na współczesny rynek pracy. Uczestnicy analizowali sposoby kształtowania nowych, inteligentnych nawyków, które pozwolą na efektywną współpracę z technologiami.

Sztuczna inteligencja jest technologią wyrównującą szanse, szczególnie w gronie osób z niepełnosprawnościami, które stanowią ogromną część rynku pracy

- podkreślała Olga Sztuba z Google.
Festiwal Sektor 3.0. Fot. Karolina Szczepocka

Eksperci zastanawiali się nad jej potencjałem w zarządzaniu, komunikacji i automatyzacji pracy indywidualnej i zespołowej. Festiwal dostarczył wielu cennych wskazówek i podkreślił kluczową rolę człowieka, zespołu oraz zrównoważonego i dobrze zaprojektowanego miejsca pracy w erze sztucznej inteligencji.

To my nadajemy kierunek technologii. To od nas zależy, jak będziemy używać sztucznej inteligencji. Możemy jej używać kreatywnie i w dobrych celach. Można też tworzyć szum informacyjny. To od nas zależy wszystko

- mówiła prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźminskiego.

Praca w dobie cyfryzacji: pułapki wydajności, fake newsy i technologie dla wszystkich

Maciej Okraszewski z Działu Zagranicznego podczas swojego wystąpienia poruszył istotną kwestię wpływu dążenia do zwiększenia wydajności na czas i komfort pracy. Choć może się wydawać, że szybsze wykonywanie zadań powinno prowadzić do mniejszej ilości obowiązków, paradoksalnie może to prowadzić do pułapki nadmiaru pracy. Kluczem jest znalezienie równowagi i zadbanie o zdrowe granice między życiem zawodowym a prywatnym.

Adam Majchrzak ze Stowarzyszenia Demagog skupił się na wyzwaniach związanych z infosferą w dobie cyfryzacji. Fake newsy i deep fake'i stają się coraz bardziej wyrafinowane, co może mieć poważne konsekwencje dla naszych decyzji, szczególnie w kwestiach zdrowia. Ważne jest, abyśmy byli świadomi zagrożeń i krytycznie podchodzili do informacji napotykanych w sieci.

Panel z udziałem Joanny Sosnowskiej (Techstorie) i Bartosza Borowca (Deloitte Digital) poświęcony był tematyce inkluzywnych technologii. Prelegenci zastanawiali się nad sposobami tworzenia i wdrażania narzędzi dostępnych dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich umiejętności, płci, wieku czy języka.

Technologie włączające to takie, które uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników i użytkowniczek

- mówiła Joanna Sosnowska.

Ważnym wątkiem poruszonym podczas Festiwalu była dostępność bezpłatnych narzędzi cyfrowych dla organizacji społecznych, często borykających się z ograniczonymi zasobami. Bartosz Borowiec zachęcał do wykorzystania istniejących już narzędzi biurowych, podkreślając, że nawet drobne usprawnienia mogą znacząco poprawić komfort pracy. Podkreślił również znaczenie odpowiedniego procesu wdrażania nowych technologii - rewolucyjne zmiany rzadko przynoszą oczekiwane rezultaty.

Dyskusja poruszyła wiele istotnych kwestii związanych z pracą w dobie cyfryzacji. Ważne jest, abyśmy byli świadomi pułapek wydajności, krytycznie podchodzili do informacji oraz dążyli do tworzenia inkluzywnego środowiska pracy, w którym każdy pracownik czuje się komfortowo i ma dostęp do niezbędnych narzędzi.

Sztuczna inteligencja pisze wnioski o granty

Drugi dzień Festiwalu Sektor 3.0 w Kampusie Innowacji CIC Warsaw przyciągnął ponad 160 osób pragnących rozwinąć swoje kompetencje i zdobyć praktyczną wiedzę. Uczestnicy wzięli udział w siedmiu technologicznych warsztatach typu masterclass, prowadzonych przez ekspertów z firm Microsoft, DELab UW, Google, Job Crafting Polska, CampusAI i innych.

Warsztaty dotyczyły m.in. wzmacniania motywacji w pracy, wykorzystania sztucznej inteligencji do tworzenia treści i wniosków grantowych oraz projektowania usług i produktów przy ograniczonych zasobach.

Oprócz warsztatów, ważnym elementem festiwalu był networking i wymiana doświadczeń w wersji offline. Uczestnicy mogli swobodnie dyskutować o wyzwaniach związanych z wykorzystaniem technologii w sektorze pozarządowym, m.in. podczas inspirującego wystąpienia prof. ALK Aleksandry Przegalińskiej nt. sztucznej inteligencji. Dodatkowo, interaktywne głosowania i tworzenie rysunków na symbolicznej "rzece refleksji" pozwoliły na podzielenie się przemyśleniami i doświadczeniami.

Nagroda dla Centrum Edukacji Obywatelskiej

Podczas festiwalu wręczono Nagrodę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 2024 dla Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO). Nagroda przyznawana jest organizacjom pozarządowym, które wyróżniają się innowacyjnym podejściem do swojej działalności i skutecznym wykorzystaniem technologii. CEO otrzymało 40 tys. zł na działalność statutową oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską.

Festiwal Sektor 3.0. Fot. Karolina Szczepocka

Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz przewodniczący Kapituły Nagrody, podkreślił, że CEO od 30 lat z sukcesem działa na rzecz podniesienia jakości polskiej edukacji, a ważnym elementem tego sukcesu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. "Umożliwia to skalowanie działań, z których corocznie korzysta około 40 tys. nauczycieli i niemal 10 tys. szkół w całej Polsce" - dodał.

Rekomendacje dot. wykorzystania AI w sektorze społecznym

Festiwal Sektor 3.0 był również okazją do zaprezentowania rekomendacji dotyczących wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze społecznym. Materiał został przygotowany na bazie doświadczeń z pilotażowego projektu realizowanego wspólnie przez Sektor 3.0 z DELab UW, CampusAI i Google.

Wnioski, doświadczenia i dobre praktyki zebrane zostały w formie praktycznej publikacji, która jest dostępna online.

Materiał przygotowany został na bazie doświadczeń z pilotażowego projektu realizowanego wspólnie przez Sektor 3.0 z DELab UW, CampusAI i Google. Wnioski, doświadczenia i dobre praktyki zebrane zostały w formie praktycznej publikacji

- mówi dr Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0.

Publikacja pt: "Sztuczna inteligencja w działaniach organizacji społecznych. Wnioski i rekomendacje" dostępna jest bezpłatnie do pobrania tutaj.

Festiwal Sektor 3.0: inspiracja, wiedza i społeczność w służbie innowacji społecznych

Festiwal Sektor 3.0 to wyjątkowe wydarzenie dedykowane wszystkim, których pasją jest odkrywanie nowych technologii i ich zastosowanie w działaniach na rzecz społeczeństwa. To doskonała platforma do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk, a także do zdobycia inspiracji i motywacji do dalszego działania.

Podczas festiwalu uczestnicy mogą wziąć udział w inspirujących prelekcjach prowadzonych przez międzynarodowych ekspertów z USA, Wielkiej Brytanii, Danii i Polski. Swoją wiedzą dzielą się również przedstawiciele organizacji społecznych, firm technologicznych (w tym startupów), branży edukacyjnej i szkoleniowej, a także mediów.

Festiwal Sektor 3.0 to nie tylko bierne przyswajanie wiedzy. To przede wszystkim praktyczne warsztaty i szkolenia, podczas których uczestnicy mogą poznać tajniki wykorzystywania nowoczesnych cyfrowych strategii i narzędzi w codziennych działaniach społecznych.

Wydarzenie jest również doskonałą okazją do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z ludźmi o podobnych pasjach i celach. Wspólne dyskusje, panele eksperckie i networking sprzyjają budowaniu silnej społeczności zaangażowanej w tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla dobra społeczeństwa.

Od 2020 r. Festiwal Sektor 3.0 organizowany jest w formule online, co znacząco poszerza jego zasięg. Podczas minionej edycji wydarzenie uzyskało ponad 5,5 mln zasięgu w mediach i dotarło do ponad 870 widzów na platformie Hopin oraz YouTube.

Festiwal Sektor 3.0 to nie tylko zdobycie wiedzy i umiejętności, to przede wszystkim inspiracja do działania i tworzenia pozytywnych zmian w otaczającym nas świecie. To wydarzenie, które z pewnością warto wpisać w swój kalendarz!

Festiwal Sektor 3.0 realizowany jest w ramach programu Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Lokowanie produktu: Festiwal Sektor 3.0
Najnowsze
Zobacz komentarze