REKLAMA

Xbox zakłada wielkie studio w Polsce, zaraz po zwolnieniach. Otrzymało ważną misję

Drużyna Xboksa zakłada w Polsce nowe studio produkujące gry wideo, stanowiące część struktur Activision Blizzard. Informacja budzi kontrowersje, bo jesteśmy świeżo po masowych zwolnieniach w gamingowym obozie Microsoftu.

16.05.2024 17.47
Xbox zakłada wielkie studio w Polsce, zaraz po zwolnieniach. Otrzymało ważną misję
REKLAMA

Dla wielu ta informacja pozornie nie ma żadnego sensu. Microsoft zwolnił ponad 3000 osób powiązanych z produkcją gier i zamknął renomowane Tango Gameworks. Teraz ten sam gigant daje podległemu Activision zielone światło na założenie nowego, wielkiego studia. W stolicy Polski.

REKLAMA

Elsewhere Entertainment ma zgarnąć z rynku polskich weteranów i zajmie się produkcją narracyjnych gier AAA.

Zadaniem nowego studia ma być produkcja wysokobudżetowych produkcji, jako część Activision Blizzard. Co ciekawe, to już drugie studio ACTI działające w Polsce. Od lat funkcjonuje u nas krakowskie Infinity Ward Poland, zajmujące się opracowywaniem technologii dla kolejnych odsłon Call of Duty. Kapitalne miejsce pełne prawdziwych specjalistów.

Activision liczy, że w Elsewhere Entertainment znajdą się podobni specjaliści. Trzon ekipy stanowią ludzie z CD Projektu, Ubisoftu oraz PlayStation Studios, który pracowali przy takich seriach jak The Last of Us, Uncharted, Wiedźmin, Cyberpunk, Far Cry czy The Division. Mocny skład, który w „sekretnym trybie” działa w naszym kraju już od jakiegoś czasu.

Co ciekawe, zadaniem Elsewhere Entertainment nie będzie pomoc przy maszynowej produkcji kolejnych odsłon Call of Duty. Warszawskie studio ma skupić się nad produkcją zupełnie nowej, wysokobudżetowej marki dla Activision Blizzard. Kierownictwo chce, by urosła ona do takiej rangi jak Diablo, CoD, Starcraft czy Warcraft. Zero presji.

Polska się Activision Blizzard opłaca. Świetni specjaliści, mniejsze płace, duże zaangażowanie.

W ostatnich dniach Microsoft zamknął aż cztery studia deweloperskie, w których gro pracowników stanowiły osoby z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Tymczasem w Polsce mamy równie dobrą - a często nawet lepszą - kadrę pracowniczą, której można zapłacić nieco mniej niż kolegom z szeroko rozumianego Zachodu. Dla firm w dobie inflacji ma to gigantycznej znaczenie.

REKLAMA

W tym miejscu warto zaznaczyć, że Activision Blizzard - chociaż osadzone w obozie Xboksa - ma oddzielne budżety wobec studiów pod flagą Microsoft Games i większą finansową autonomię. Gigant z Redmond zapewne musiał zaakceptować ekspansywne działania podległej grupy w Warszawie, lecz raczej nie z powodu polskiego studia dokonał zwolnień w USA oraz Japonii. Nie mamy krwi na rękach.

Możemy być za to dumni, bo to kolejne wielkie studio otwierane w ostatnim czasie. Poza Elsewhere Entertainment, w Polsce swoją obecność zaznaczają producenci Baldur’s Gate 3 z Larian Studios, zakładając placówkę za kilkadziesiąt osób.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA