REKLAMA

Lepiej podziękuj Unii. Dzięki niej masz więcej gigabajtów w roamingu i niższe opłaty

Zauważyłeś, że operator zwiększył ci pakiet dostępnych danych w roamingu? Tym razem podziękuj Unii Europejskiej, bo to jej władze przyczyniły się do tego.

16.05.2024 16.06
karta sim ceny abonamentu w polsce unia europejska play plus t-mobile orange
REKLAMA

Zaglądając do aplikacji mojego operatora, zauważyłem że nadchodzą zmiany i dostanę więcej GB do wykorzystania w roamingu UE (ok. 0,5 GB więcej) za darmo. Nie będę ukrywał, że uruchomiła się we mnie wewnętrzna cebula. Jak się jednak okazuje, nie tylko ja mam taki przywilej. Najprawdopodobniej ty, twoi znajomi, rodzina i wiele innych osób. Oto co się zmieniło.

REKLAMA

Masz więcej GB do wykorzystania w roamingu UE? Podziękuj władzom UE

Wszystko dzięki nowym przepisom. A dokładnie rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2022/612 z dnia 6 kwietnia 2022. UE opracowało zbiór zasad polityki uczciwego korzystania, które zakładają pewne zmiany. Jedną z nowości jest więcej gigabajtów dostępnych w roamingu UE. Oczywiście ilość dostępnych danych zależy przede wszystkim od tego, z jakiego pakietu lub oferty korzystacie.

Aby uprościć sprawę, wezmę wybrane oferty – np. w subskrypcji Orange Flex w pakiecie za 35 zł/mies. mamy teraz do dyspozycji 8,28 GB do wykorzystania w roaming. Przed zmianami było 7,61 GB, więc różnica jest zauważalna. Podobna sprawa dotyczy mojej oferty w Mobile Vikings, która również kosztuje 35 zł/mies.

Sprawdziłem też różne oferty na kartę kilku operatorów i wydaje się, że w tym aspekcie się nic nie zmieniło – dotychczas oferowane dane w pakietach w zdecydowanej większości pozostają takie same.

Z kolei po analizie kilku ofert abonamentowych różnych operatorów, okazuje się, że teraz dostajemy więcej GB. W abonamencie Play w pakiecie L wcześniej było do dyspozycji 19,57 GB Roamingu w UE, po zmianach jest 23,67 GB. Podobne zmiany zobaczymy np. w abonamencie nju mobile – w pakiecie za 39 zł/mies. wcześniej było 8,49 GB, teraz jest 9,23 GB. Czy to duża zmiana? Zależy, z jakiej oferty się korzysta, bo z moich obserwacji "karciarze" nie mogą liczyć na większe GB.

Zmiana obejmuje więc przede wszystkim abonamenty i subskrypcje. Oczywiście, jest ona na plus, bo w sumie nic nie musimy robić, a w tej samej cenie dostajemy lepsze warunki. O ile korzystacie z pakietów, bo zmieniły się też opłaty za roaming w krajach UE.

Zmienili opłaty za korzystanie z usług poza pakietami

Jeśli mamy wykupiony pakiet, to operatorzy gwarantują nam określoną liczbę GB do wykorzystania w UE. Jeśli nie przekroczymy tej wartości, to nie będziemy musieli dodatkowo płacić. Zresztą podobnie jest w przypadku rozmów, SMS-ów i MMS-ów – te w pakietach są najczęściej nielimitowane. Jeśli natomiast nie mamy kupionego pakietu, to opłaty wyglądają tak:

  • Obniżono opłatę za 1 MB w roamingu międzynarodowym w Strefie Euro do 0,00825344 zł. Za 1 GB poza pakietem zapłacimy więc 8,45 zł, wcześniej było to 10,43 zł za GB.
  • Obniżono kwotę za minutę połączenia wychodzącego z 0,12 do 0,11 zł.

Opłata za dodatkowe GB w roamingu UE dotyczą również użytkowników, którzy mieli wykupiony pakiet, a wykorzystali dostępne dane. Nie pozostaje nam nic innego, jak cieszyć się z wprowadzonych zmian.

Sprawdź ofertę
T-Mobile
Abonament T-Mobile
T-Mobile
Orange
Abonament Orange
Orange
REKLAMA

Więcej na temat ofert operatorów przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA