REKLAMA

Nie tylko my doceniamy możliwości wideoczatu. Lubią je także... papugi

Była już telewizja dla psów, teraz naukowcy pracują nad wideoczatem dla papug. Pierwszy eksperyment przeprowadzony na ptakach towarzyszących pokazuje, że nie tylko potrafią one odróżnić film od wideorozmowy, ale także preferują owe rozmowy z innymi ptakami. Według badaczy stanowi to jedną z podwalin "internetu skoncentrowanego na zwierzętach".

07.05.2024 03.40
Nie tylko my doceniamy możliwości wideoczatu. Lubią je także… papugi
REKLAMA

W 2016 r. do polskiej telewizji - śladem amerykańskich prekursorów - trafiła Dog TV. Kanał został stworzony z myślą nie o właścicielach, a o samych psach. Telewizja dla psów ma pomagać się im zrelaksować, znaleźć zajęcie podczas nieobecności opiekunów, czy pokazywać im nowe elementy rzeczywistości, których nie miały jeszcze okazji zobaczyć.

Wątek ludzkiej rozrywki dla zwierząt został pociągnięty dalej, tym razem w przypadku papug. Jak dowodzą naukowczynie z Uniwersytetu z Glasgow, papugi nie tylko potrafią zaangażować się w rozmowę wideo, ale także odróżnić ją od wcześniej przygotowanego nagrania.

REKLAMA

Papugi są bystre i niezwykle towarzyskie. Uwielbiają wideoczaty

2 maja trio badaczek Ilyena Hirskyj-Douglas, Jennifer Cunha oraz Rebecca Kleinberger opublikowały pracę naukową dowodzącą, że papugi domowe, które mają możliwość prowadzenia rozmów wideo lub oglądania wcześniej nagranych filmów z innymi ptakami, będą chętniej korzystać z okazji do rozmów na żywo.

Nietypowy eksperyment został przeprowadzony z udziałem dziewięciu papug, którym właściciele udostępnili tablety lub smartfony. Eksperyment poprzedził indywidualny trening każdej z papug, który nauczył je, że aby "zawołać" właściciela, by ten włączył im wideorozmowę lub nagranie wideo, musiały one użyć dzwoneczków znajdujących się przy urządzeniach. W przypadku wideorozmów opiekun włączał Facebook Messengera, jednak to ptak wybierał papugę (poprzez dotknięcie zdjęcia profilowego), z którą chciał się połączyć.

 class="wp-image-4604286"
Jedna z papug "rozmawiająca" z inną papugą / University of Glasgow

Po pierwszym spotkaniu wideo, podczas którego ptaki zostały sobie przedstawione za pośrednictwem czatu wideo, każdy z nich otrzymał otwarty dostęp do systemu w ciągu 12 sesji trwających łącznie 36 godzin. W każdej sesji mogły wykonać maksymalnie dwa połączenia, trwające maksymalnie trzy godziny.

W sześciu sesjach papugi kontaktowały się z innym żywym ptakiem "po drugiej stronie ekranu", podczas gdy pozostałe sześć sesji pozwalało im obejrzeć wcześniej nagrane filmy przedstawiające ptaki. Po każdej sesji ich opiekunowie rejestrowali reakcje ptaków na ich interakcje z urządzeniem.

Chociaż ogólne zaangażowanie różniło się w zależności od papugi, badanie wykazało, że ptaki zdawały się preferować rozmowy na żywo od sesji wideo. Papugi spędzały średnio 266 sekund na interakcji z innymi ptakami, podczas gdy średni czas interakcji z filmami wynosił jedynie 166 sekund. Łącznie ptaki spędziły 561 minut na rozmowach na żywo i 142 minuty na oglądaniu odtwarzanych materiałów wideo.

Ptaki zainicjowały 65 połączeń wideo z możliwych 108, jednocześnie inicjując jedynie 40 odtworzeń filmów. Ptaki osiągnęły limit dwóch sesji w 46 proc. rozmów na żywo, ale skorzystały z okazji na obejrzenie dwóch filmów z rzędu tylko 25 proc. przypadków.

"Internet ma ogromny potencjał dla zwierząt"

Według relacji naukowców, opiekunowie ptaków opisywali ich zachowanie jako znacznie bardziej zaangażowane w prowadzenie rozmów wideo, w przeciwieństwie do oglądania filmów. Niektóre z ptaków biorących udział w eksperymencie odlatywały już po kilku sekundach oglądania przygotowanego nagrania.

Niektórzy opiekunowie uważali, że ich papugi były w stanie rozróżnić sesje. Jeden z nich powiedział nam, że jego ptak lubił śpiewać z innym żywym ptakiem, ale szybko tracił zainteresowanie, gdy nie było odpowiedzi na jego wołanie podczas nagranych wcześniej filmów.

Według doktor Hirskyj-Douglas badanie przeprowadzone było na zbyt małej próbie, by można było wysnuć "ostateczne wnioski", jednak wyniki "są przekonujące i sugerują, że dalsze badania są zdecydowanie uzasadnione".

Internet ma ogromny potencjał, jeśli chodzi o umożliwienie zwierzętom interakcji ze sobą na nowe sposoby, ale systemy, które budujemy, aby im w tym pomóc, muszą być zaprojektowane zgodnie z ich specyficznymi potrzebami oraz zdolnościami fizycznymi i umysłowymi. Badania takie jak to mogą pomóc położyć podwaliny pod prawdziwie skoncentrowany na zwierzętach internet.

- powiedziała Ilyena Hirskyj-Douglas
REKLAMA

Więcej na temat zwierząt w świecie technologii:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA