Polska uczelnia szykuje kolejny kongres naukowy. Wśród prelegentów Polka, która współtworzyła słynne roboty Boston Dynamics

Patronat medialny

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika zapowiedziała kolejny międzynarodowy kongres naukowy - AI&EDU SGMK. Tym razem debata poświęcona będzie tematowi sztucznej inteligencji w nauce oraz przemyśle przyszłości. W programie znajdą się wystąpienia, dyskusje i prelekcje na temat najnowszych technologii, prowadzone przez wybitnych gości. Wiemy już, kto weźmie udział w wydarzeniu.

29.05.2024 14.20
Polska uczelnia szykuje kolejny kongres naukowy. Wśród prelegentów Polka, która współtworzyła słynne roboty Boston Dynamics

Jeszcze dobrze nie opadły emocje po kwietniowym kongresie Futurist of The Year 2024, a już niedługo możemy liczyć na kolejne interesujące wydarzenie organizowane przez Szkołę Główną Mikołaja Kopernika. Kongres AI&EDU Sztuczna inteligencja w nauce i przemyśle przyszłości odbędzie się w dniach 13-14 czerwca w Warszawie. W trakcie dwóch dni odbędą się liczne prezentacje, dyskusje oraz debaty wokół tematu najnowszych osiągnięć i zastosowań sztucznej inteligencji, a także innych innowacyjnych technologii. "Jak technologia wpływa na nasze życie? Gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? Czy sztuczna inteligencja jest pomocna i uczciwa? Edukacja z AI – szansą czy zagrożeniem?" - to tylko niektóre z zagadnień, które będą punktem wyjścia dyskusji podczas kongresu naukowego.

Sztuczna inteligencja oraz jej wpływ na nauczanie, badania i przemysł przyszłości będzie wiodącym tematem kolejnego kongresu naukowego Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. Interdyscyplinarna, międzynarodowa debata znakomitych naukowców i praktyków z najlepszych ośrodków naukowych na świecie to szansa na wymianę wiedzy, doświadczeń oraz nawiązanie współpracy w tak dynamicznie zmieniającym się obszarze jakim jest AI

- mówi prof. Fabrizio Giulimondi, p.o. Rektora Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.

O tym wszystkim, z perspektywy różnych dziedzin naukowych, opowiedzą zaproszeni goście, w tym m.in.: prof. Gennaro Terracciano, prawnik, prorektor Università degli Studi di Roma "Foro Italico"; prof. Andrzej Dragan, znakomity mówca i czołowy polski fizyk teoretyczny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a także Agnieszka Pilat - ambasadorka SpaceX i Boston Dynamics, polsko-amerykańska artystka i pisarka.

Pierwszy dzień kongresu AI&EDU SGMK

Agnieszka Pilat, artystka i pisarka o polsko-amerykańskich korzeniach, będzie prelegentką podczas pierwszego dnia kongresu AI&EDU SGMK. Specjalizuje się renderowaniu portretów technologii w celu badania relacji między ludźmi i maszynami w XXI wieku. Jako ambasadorka SpaceX i Boston Dynamics wygłosi prelekcję zatytułowaną "Człowiek i maszyna: historia miłosna".

Co ciekawe, jako artystka-rezydentka współpracowała z takimi firmami jak SpaceX, Agility Robotics, Boston Dynamics i Waymo. Badając najnowsze technologie, traktuje roboty jako partnerów w tworzeniu swoich dzieł. Postrzega maszyny nie tylko jako narzędzia, ale także źródło inspiracji artystycznych, co pozwala jej uzyskać głębszy wgląd w istotę ludzkości.

Jej prace były prezentowane na całym świecie, a nawet znalazły się w czwartym filmie Matrix, "Matrix Resurrections". Jej wystawy można było oglądać w Narodowej Galerii Wiktorii w Melbourne, Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie, Muzeum de Young w San Francisco oraz Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej w Waszyngtonie. 

Andrzej Dragan, fizyk Uniwersytetu Warszawskiego, znakomity mówca i popularyzator nauki, a także ceniony na całym świecie artysta. Jego badania koncentrują się głównie na łączeniu teorii względności z teorią kwantową. Prowadzi grupę badawczą zajmującą się tym zagadnieniem. Otrzymał wiele prestiżowych nagród naukowych, w tym: European Science Foundation, Ministra Edukacji, Fundacji Nauki Polskiej, Narodowego Centrum Nauki oraz tygodnika "Polityka". Jest związany z renomowanymi instytucjami, takimi jak Imperial College London i University of Nottingham.

Jako ceniony mówca wystąpi podczas kongresu naukowego AI&EDU SGMK. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących jego wystąpienia, ale gdy tylko pojawią się szczegóły, będziemy o tym informować.

Był także gościem kongresu naukowego Futurist of The Year 2024, o czym pisaliśmy więcej w tym materiale.

Zachęcamy także do przeczytania wywiadu z Andrzejem Draganem, który pojawił się na łamach Spider's Web:

Drugi dzień kongresu AI&EDU SGMK

Kolejnym zaproszonym gościem będzie prof. Gennaro Terracciano - światowej klasy ekspert w dziedzinie prawa administracyjnego i etyki sportu. Jego wpływowe badania kształtują praktyki prawne i politykę zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Cyberbezpieczeństwo, AI, Ustawodawstwo i Prawo Żywe”.

Ukończył studia na Uniwersytecie w Neapolu z wyróżnieniem. Jest absolwentem Szkoły Specjalizacyjnej Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji na tymże uniwersytecie, gdzie zdobył specjalizację w prawie procesowym administracyjnym. Za swoje znaczące osiągnięcia został uhonorowany tytułem Wielkiego Oficera Orderu Zasługi Republiki Włoskiej w 2005 roku.

Aktywnie uczestniczy w życiu publicznym i naukowym, pełniąc kluczowe funkcje we włoskich instytucjach publicznych i przedsiębiorstwach.

O Szkole Głównej Mikołaja Kopernika

Szkoła Główna Mikołaja Kopernika to nowy ośrodek akademicki inspirowany osiągnięciami Mikołaja Kopernika. Głównymi założeniami ośrodka akademickiego są: międzynarodowość, interdyscyplinarność, wysoka jakość nauczania. Studenci mogą liczyć na bezpośredni dostęp do wiedzy światowej klasy naukowców z prestiżowych ośrodków naukowych, w tym również laureatów Nagrody Nobla.

Uczelnia uruchomiła jedne z pierwszych studiów podyplomowych  w obszarze, cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji oraz komunikacji i futurologii:  Communications and strategic foresight, a także Cybersecurity and security of financial and public institutions (AI). Nabór już się rozpoczął i potrwa do 5 czerwca 2024 r.

Patronat medialny
Najnowsze
Zobacz komentarze