REKLAMA

Tak Huawei rozwiedzie się z Androidem. Ten smartfon będzie kluczem

Wydaje się, że już niebawem Huawei całkowicie rozwiedzie się z Androidem. Zrobi to z pomocą systemu operacyjnego HarmonyOS Next.

10.05.2024 18.08
Tak Huawei rozwiedzie się z Androidem. Ten smartfon będzie kluczem
REKLAMA

HarmonyOS Next jak na razie nie jest dostępny na smartfonach marki, a co najwyżej innych autorskich sprzętach. To tak naprawdę zupełnie inny system, ponieważ znany nam HarmonyOS m.in. z tabletów MatePad bazuje na Androidzie. Dopisek "Next" to pozornie mała zmiana w nazwie, ale ogromna zmiana "pod maską".

REKLAMA

Huawei Mate 70 - klucz do rozwodu z Androidem

Tak jak co roku Huawei przygotowuje się do premiery drugiej serii sztandarowych telefonów. Obok smartfonów serii Pura 70 (które można zamawiać już w Polsce) mają pojawić się nowe propozycje z serii Mate 70 później w tym roku - najprawdopodobniej w październiku 2024. Jak wynika z doniesień serwisu Nikkei Asia, mają być to pierwsze modele z HarmonyOS Next.

IDŹ DO SKLEPU
Huawei
Huawei Pura 70
Huawei

Zmiana w kwestii oprogramowania będzie ogromna, ponieważ jest to zupełnie odmienny system, zbudowany praktycznie od nowa. Można go trochę przyrównać do Apple iOS, ponieważ bazuje na własnych rozwiązaniach opracowanych przez Huawei. Obecny HarmonyOS wykorzystuje jądro Androida (aby aplikacje stworzone na Androida mogły działać bez większego problemu na telefonach Huawei), który jest darmowym systemem operacyjnym o otwartym kodzie źródłowym.

HarmonyOS Next obecnie jest wykorzystywany przez Huawei w autorskich urządzeniach typu IoT sprzedawanych w Chinach, z kolei telefony działają na HarmonyOS bez dopisku Next (my w przypadku dostępnych w Polsce telefonów producenta znamy EMUI, na tabletach - HarmonyOS). Problemem obecnie nie jest system, a oprogramowanie, które system ma obsłużyć. Nawet najlepszy system bez aplikacji nie będzie spełniał oczekiwań użytkowników.

Mówi się, że po premierze HarymonyOS Next ma być dostępnych ok. 4000 aplikacji (w tym Alipay, McDonald's), natomiast nieoficjalne informacje sugerują, że producent chce zwiększyć liczbę apek dostępnych na autorski system HarmonyOS Next aż do 500 000. Liczba robi wrażenie, natomiast aby zrealizować taki plan, nie tylko Huawei musi pracować w pocie czoła, ale też przede wszystkim twórcy aplikacji. To przecież zupełnie nowa platforma, a stworzenie nowych apek wymaga pracy, więc pieniędzy i czasu.

Warto jednak zaznaczyć, że do nas nowy system operacyjny raczej nie trafi. HarmonyOS Next prawdopodobnie będzie dostępny wyłącznie w chińskich wersjach Huawei Mate'ów 70. Nie wydaje się, żeby system prędko zawitał na rynek globalny, który bądź co bądź jest zdominowany przez dwie platformy - Google i Apple.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie Huawei przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA