REKLAMA

Przerażająca broń do polowania na ludzi. Zbudowali ją w kilka godzin, części kupili w sklepie

W ciągu zaledwie kilku godzin zbudowaliśmy sterowanego przez sztuczną inteligencję drona zabójcę, który rozpoznaje swoją ofiarę w tłumie. Wszystko z elementów dostępnych w sklepie - poinformował w internecie jeden z amerykańskich inżynierów. Ostrzega też, że ​​nie mamy obrony przed taką bronią.

07.03.2024 17.29
Przerażająca broń do polowania na ludzi. Zbudowali ją w kilka godzin, części kupili w sklepie
REKLAMA

Luis Wenus, przedsiębiorca i inżynier, wykorzystał sztuczną inteligencję (AI) do sterowania małego drona tak, aby ten ścigał ludzi w ramach gry. Chodziło o coś w rodzaju zabawy w berka. To wtedy mężczyzna odkrył jak niewiele czasu potrzeba do skonfigurowania zwykłego drona, aby samodzielnie tropił cel. Wenus wkrótce zdał sobie sprawę, że można go też łatwo przystosować do przenoszenia ładunku wybuchowego. W tym momencie zrozumiał, że trzyma w ręku broń.

REKLAMA

Współpracując z innym inżynierem, Robertem Lukoszko, skonfigurował drona tak, aby wykorzystywał model wykrywania obiektów do namierzania ludzi i leciał w ich kierunku z pełną prędkością. Dron został również wyposażony w system rozpoznawania twarzy, działający na odległość do 10 m. Oznacza to, że zbrojna wersja drona mogłaby być użyta do ataku na konkretne osoby lub grupy celów. Inżynierowie sprawdzili w praktyce (bez ładunku) działanie tego systemu i okazało się, że funkcjonuje on wręcz perfekcyjnie. Wideo z testów zobaczycie niżej.

Setki latających zabójców

Wenus nie miał i nie ma złych zamiarów, a chciał jedynie wykazać jak łatwo jest zbudować broń za pomocą elementów dostępnych w sklepach. Co więcej, jest to broń, przed którą bardzo trudno się ochronić. Swoje spostrzeżenia i efekty pracy przedstawił na platformie X.

Pomyślałem, że fajnie byłoby zbudować drona, który będzie cię ścigał w ramach gry. Wykorzystuje on algorytm AI do wykrywania ludzi jako obiekty. Dron jest zaprogramowany tak, aby leciał w tym kierunku z pełną prędkością. Tworzenie tego zajęło dosłownie kilka godzin i uświadomiło mi, jakie to przerażające

- napisał.

Dodał, że "można z łatwością przymocować do dronów niewielką ilość materiałów wybuchowych i wypuścić setki w powietrze".

Przerażające perspektywy

Założę się, że w ciągu najbliższych kilku lat będziemy świadkami jakiegoś ataku terrorystycznego z wykorzystaniem tego typu technologii. Aby zbudować taki system, nadal potrzebujesz wiedzy technicznej, ale staje się to coraz łatwiejsze. Musimy jak najszybciej zbudować systemy przeciw dronom w przestrzeni cywilnej

- zaapelował przedsiębiorca.

Wenus podkreśla, że swoim wpisem chciał zwrócić uwagę na problem, a informacji na temat użytego kodu nie umieści w sieci. Oczywiście przedsiębiorca nie odkrył niczego niezwykłego. W wojnie za naszą wschodnią granicą drony są masowo używane do polowania na ludzi. Z pewnością jednak jest to ważny głos w kwestii stworzenia systemów antydronowych nad obiektami cywilnymi i imprezami masowymi.

REKLAMA

Więcej ważnych informacji o sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA