REKLAMA

"Sprzedaliście duszę Microsoftowi, ja to naprawię". Elon Musk ma plan na bota AI

Mijają trzy miesiące od kiedy ChatGPT w sposób znaczący zmienił internet. Elon Musk, który do tej pory pozostawał sceptyczny co do rozwoju sztucznej inteligencji, jak i samego OpenAI w końcu zmienił zdanie. Czy miliarder stworzy własnego chatbota?

01.03.2023 14.12
"Sprzedaliście duszę Microsoftowi, ja to naprawię". Elon Musk ma plan na bota AI
REKLAMA

Kiedy chatbot OpenAI zaczął opanowywać świat jasne stało się, że kolejny technologiczny wyścig zbrojeń będzie dotyczył sztucznej inteligencji, która oprócz możliwości prowadzenia z nami rozmowy będzie przede wszystkim narzędziem zwiększającym produktywność i do pewnego stopnia wyręczającym człowieka.

REKLAMA

Microsoft, Google, Baidu, ale także mniejsze firmy pokroju Snapchata zwariowały na punkcie chatbotów i szeroko pojętej AI. Jednak w tym gronie grubych ryb jak dotąd nie było firm należących do Elona Muska, które - choć są zależne od SI - nie oferują sztucznej inteligencji jako produktu.

Elon Musk będzie miał własny ChatGPT? Miliarder rozmawia z byłym pracownikiem DeepMind i OpenAI

Najbogatszy (ponownie) człowiek na świecie wreszcie podjął pewne kroki w kierunku rozwoju SI pod swoimi skrzydłami, o czym poinformowało amerykańskie The Information. Według serwisu Elon Musk nawiązał kontakt z byłym pracownikiem DeepMind i OpenAI, Igorem Babuschkinem. Wspólnym celem obu panów jest praca nad rozwojem SI, w tym opracowanie chatbota. Babuschkin wydaje się tutaj doskonałym partnerem, ponieważ posiada niezbędną do tego wiedzę z zakresu dużych modeli językowych.

Zgodnie z informacjami Elon Musk i Babuschkin nie będą pracowali nad tym we dwójkę. Jednym z pierwszych zadań będzie zatem skompletowanie całego zespołu osób odpowiedzialnych za rozwój chatbota i SI. Członków tego zespołu pomysłodawcy chcą pozyskać z innych organizacji zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji, jednakże według The Information formalnie nie zawiązali oni jeszcze żadnej spółki.

Elon Musk i SI to romans pełen wzlotów i upadków

Najbogatszy człowiek na świecie nie wskoczył od razu do wagonu SI, pomimo że miał na to środki oraz niezbędną wiedzę.

Elon Musk jest jednym z założycieli OpenAI i od lat wszystkie posiadane przez niego przedsiębiorstwa są w pewnym stopniu powiązane z rozwojem i wykorzystaniem SI.

Paradoksalnie Elon Musk od czasu upublicznienia ChatGPT stał się sceptyczny wobec SI. Na jego profilu na (też jego) Twitterze można znaleźć podane dalej artykuły wyrażające zaniepokojenie obecnym postępem w dziedzinie SI. W połowie lutego podczas World Government Summit w Dubaju nazwał sztuczną inteligencję "jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji".

REKLAMA

Nie brakuje też nutki goryczy w wypowiedziach Elona Muska, który krytykuje OpenAI, pierwotnie założone jako organizacja non-profit, dziś czerpiące zyski ze współpracy z Microsoft, płatnego planu ChatGPT oraz monetyzacji modelu GPT-3.

OpenAI został stworzony jako open source (dlatego nazwałem go "Open" AI), firma non-profit, która miała służyć jako przeciwwaga dla Google, ale teraz stało się zamkniętą, maksymalnie dochodową firmą skutecznie kontrolowaną przez Microsoft.

[obecne OpenAI to] Zupełnie nie to, co zamierzałem.

- napisał Elon Musk niecałe dwa tygodnie temu
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA