"Sprzedaliście duszę Microsoftowi, ja to naprawię". Elon Musk ma plan na bota AI
Mijają trzy miesiące od kiedy ChatGPT w sposób znaczący zmienił internet. Elon Musk, który do tej pory pozostawał sceptyczny co do rozwoju sztucznej inteligencji, jak i samego OpenAI w końcu zmienił zdanie. Czy miliarder stworzy własnego chatbota?
Kiedy chatbot OpenAI zaczął opanowywać świat jasne stało się, że kolejny technologiczny wyścig zbrojeń będzie dotyczył sztucznej inteligencji, która oprócz możliwości prowadzenia z nami rozmowy będzie przede wszystkim narzędziem zwiększającym produktywność i do pewnego stopnia wyręczającym człowieka.
Elon Musk będzie miał własny ChatGPT? Miliarder rozmawia z byłym pracownikiem DeepMind i OpenAI
Najbogatszy (ponownie) człowiek na świecie wreszcie podjął pewne kroki w kierunku rozwoju SI pod swoimi skrzydłami, o czym poinformowało amerykańskie The Information. Według serwisu Elon Musk nawiązał kontakt z byłym pracownikiem DeepMind i OpenAI, Igorem Babuschkinem. Wspólnym celem obu panów jest praca nad rozwojem SI, w tym opracowanie chatbota. Babuschkin wydaje się tutaj doskonałym partnerem, ponieważ posiada niezbędną do tego wiedzę z zakresu dużych modeli językowych.
Zgodnie z informacjami Elon Musk i Babuschkin nie będą pracowali nad tym we dwójkę. Jednym z pierwszych zadań będzie zatem skompletowanie całego zespołu osób odpowiedzialnych za rozwój chatbota i SI. Członków tego zespołu pomysłodawcy chcą pozyskać z innych organizacji zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji, jednakże według The Information formalnie nie zawiązali oni jeszcze żadnej spółki.
Elon Musk i SI to romans pełen wzlotów i upadków
Najbogatszy człowiek na świecie nie wskoczył od razu do wagonu SI, pomimo że miał na to środki oraz niezbędną wiedzę.
Elon Musk jest jednym z założycieli OpenAI i od lat wszystkie posiadane przez niego przedsiębiorstwa są w pewnym stopniu powiązane z rozwojem i wykorzystaniem SI.
Paradoksalnie Elon Musk od czasu upublicznienia ChatGPT stał się sceptyczny wobec SI. Na jego profilu na (też jego) Twitterze można znaleźć podane dalej artykuły wyrażające zaniepokojenie obecnym postępem w dziedzinie SI. W połowie lutego podczas World Government Summit w Dubaju nazwał sztuczną inteligencję "jednym z największych zagrożeń dla cywilizacji".
Nie brakuje też nutki goryczy w wypowiedziach Elona Muska, który krytykuje OpenAI, pierwotnie założone jako organizacja non-profit, dziś czerpiące zyski ze współpracy z Microsoft, płatnego planu ChatGPT oraz monetyzacji modelu GPT-3.
OpenAI został stworzony jako open source (dlatego nazwałem go "Open" AI), firma non-profit, która miała służyć jako przeciwwaga dla Google, ale teraz stało się zamkniętą, maksymalnie dochodową firmą skutecznie kontrolowaną przez Microsoft.
[obecne OpenAI to] Zupełnie nie to, co zamierzałem.
- napisał Elon Musk niecałe dwa tygodnie temu