REKLAMA

Koniec z 60-hercowymi monitorami i telewizorami. Zapadła ważna decyzja

Nowym telewizorom i monitorom będzie istotnie trudniej zdobyć certyfikat FreeSync. A ten akurat jest bardzo ważny dla graczy - zarówno pecetowych, jak i konsolowych.

11.03.2024 12.17
65 cali jaki telewizor
REKLAMA

VRR, czyli Variable Refresh Rate (zmienna częstotliwość odświeżania), to technologia stosowana w wyświetlaczach, która pozwala na synchronizację liczby klatek na sekundę generowanych przez urządzenie graficzne (np. konsolę czy kartę graficzną) z częstotliwością odświeżania ekranu. Dzięki temu, obraz jest płynniejszy i nie występują problemy z rozrywaniem obrazu podczas szybkich ruchów na ekranie. VRR jest szczególnie przydatne w grach wideo, gdzie płynność obrazu ma kluczowe znaczenie dla komfortu i jakości rozgrywki. Technologia ta jest obsługiwana przez nowoczesne konsole do gier oraz niektóre karty graficzne i telewizory.

REKLAMA

Jedną z powszechniejszych implementacji VRR jest wersja opracowana przez AMD o nazwie FreeSync. Co prawda współpracuje tylko z układami graficznymi Radeon (w tym tymi w konsolach Xbox i PlayStation), ale za to jest otwarta a certyfikacja sprzętu zgodnego z FreeSync jest prowadzona bez opłat. Kupując telewizor lub monitor z certyfikatem FreeSync można być pewnym, że zapewni on stosowną responsywność obrazu do gier wideo.

Nie przegap:

Zmiana wymagań względem AMD FreeSync. Te tańsze monitory i telewizory bez certyfikatu.

Od tej pory wszystkie nowe monitory, których producent chce deklarować zgodność z AMD FreeSync, muszą oferować odświeżanie o wartości co najmniej 144 Hz. Te pracujące w rozdzielczości niższej niż 4K muszą dodatkowo oferować odświeżanie co najmniej 200 Hz, by otrzymać certyfikat FreeSync Premium, przeznaczony dla gier o wysokich rozdzielczościach i częstotliwościach odświeżania.

Podobna zmiana tyczy się też telewizorów, choć tu obniżono wymagania do 120 Hz. 60-hercowe telewizory od teraz będą mogły deklarować zgodność tylko z najprostszą wersją FreeSynca. Producenci deklarujący FreeSync Premium będą musieli zapewnić odświeżanie o wspomnianej wyżej wartości 120 Hz.

REKLAMA

To ewidentnie zmiana na korzyść dla graczy. Nowoczesne karty graficzne i konsole zapewniają znacznie lepsze doświadczenia niż sprzęty minionych generacji, ustanawiając nowe standardy płynności grafiki. Nowe oznaczenia ułatwią rozpoznawanie w ofercie tych wyświetlaczy, które z tymi nowoczesnymi sprzętami potrafią w pełni współpracować.

Kup telewizor:
MediaExpert
Samsung 55" 144 Hz
MediaExpert
Sony 55" 120 Hz
MediaExpert
Philips 55" 120 Hz
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA