REKLAMA

Mamy nową potęgę atomową. To Amazon

Amazon nie rozmienia się na drobne. Właśnie kupił gigantyczny ośrodek na centrum danych, zasilany bezpośrednio ze stojącej obok elektrowni atomowej.

08.03.2024 04.40
Mamy nową potęgę atomową. To Amazon
REKLAMA

Firma Talen Energy Corp poinformowała, że ​​sprzedała firmie Amazon Web Services (AWS) kampus Cumulus w amerykańskim stanie Pensylwania. Talen buduje tam ośrodek o powierzchni 485 ha położony w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni jądrowej, której jest właścicielem – elektrowni Susquehanna o mocy 2,5 GW.

REKLAMA

Centrum danych będzie otrzymywać energię bezpośrednio z elektrowni jądrowej, a nie za pośrednictwem sieci krajowej. Kampus będzie mógł zużywać do 960 MW mocy z elektrowni atomowej. AWS zapłacił za kampus 350 mln dol. z góry i 300 mln dol. po zakończeniu inwestycji. Firma poinformowała też, że kupi energię elektryczną w ramach oddzielnej umowy zakupu energii.

Więcej o elektrowniach atomowych przeczytasz na Spider`s Web:

Potrzeby będą tylko większe

Giganci technologiczni, tacy jak AWS, w coraz większym stopniu poszukują energii o zerowej emisji dwutlenku węgla ze źródeł odnawialnych i energii jądrowej. Firmy chcą się dekarbonizować, ale jest to spore wyzwanie, bo na swoją działalność potrzebują coraz więcej energii. Szczególnie energochłonna jest sztuczna inteligencja.

Centra danych zużywają obecnie jeden procent wyprodukowanej na świecie energii elektrycznej. To jednak dopiero początek. Jednostki Nvidia, które są obecnie kluczowe dla rozwoju sztucznej inteligencji, są urządzeniami o dużym zapotrzebowaniu na energię. Szacuje się, że w związku z tym zapotrzebowanie na energię w centrach danych może wzrosnąć w ciągu najbliższych trzech lat minimum o 50 proc.

Energia z atomu to przyszłość

REKLAMA

AWS jest jednym z filarów internetu. To dostawca usług w chmurze dla firm, startupów oraz agencji publicznych na całym świecie. Ich przychód w ostatnim kwartale 2023 r. wyniósł 24 mld dol. Przejście na usługi w chmurze pozwala klientom korzystać z najnowocześniejszych technologii bez konieczności inwestowania w nie indywidualnie.

Koncern nie ukrywa, że kupując centrum danych podłączone bezpośrednio do elektrowni jądrowej chce zyskać przewagę nad konkurencją. Amazon nie jest bowiem jedyną firmą, która chce zaprząc moc atomu do zasilenia sztucznej inteligencji. Microsoft planuje wykorzystać sieć małych reaktorów modułowych (SMR) i mikroreaktorów do bezpośredniego zasilania energią swoich centrów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA