REKLAMA

Wcisnęli Apple'owi kilka tysięcy podróbek iPhone'ów. Ten przekręt był prawie doskonały

Podróbki iPhone'a to nie tylko obiekt żartów i memów, ale także całkiem lukratywny biznes. I nie chodzi tu jedynie o sprzedaż takich urządzeń desperatom, a wciskanie ich samemu Apple'owi, by wyłudzić oryginalne urządzenia. Mowa tu nie o jednym, czy dwóch iPhone'ach, a o kilku tysiącach.

21.02.2024 07.23
Wcisnęli Apple'owi kilka tysięcy podróbek iPhone'ów. Ten przekręt był prawie doskonały
REKLAMA

Zwykle mówiąc o podróbkach iPhone, mówimy o nich przez pryzmat sytuacji, w których ktoś został oszukany i oczekując oryginalnego produktu, otrzymał falsyfikat. Trochę rzadziej mowa o sytuacjach, kiedy owe prodróbki są zamawiane celowo, by dać mniej zamożnym osobom poczucie "posiadania iPhone'a".

Jednak jak pokazuje historia ze Stanów Zjednoczonych, istnienie podróbek może mieć także inny cel: wyłudzanie oryginalnych urządzeń od Apple. A to przez ponad dwa lata dla dwóch mężczyzn stanowiło całkiem lukratywny biznes.

REKLAMA

Oddaj podróbkę, wróć z nowym iPhone'em. W ten sposób Apple stracił 3 mln dolarów

Jak poinformowała Prokuratura Stanów Zjednoczonych, Dystrykt Kolumbii, 20 lutego zapadł wyrok w sprawie dwóch obywateli Chin - 33-letnich Haotiana Sun oraz Pengfeia Xue. Mężczyźni zostali uznani winnymi udziału w "wyrafinowanym planie" wyłudzenia od Apple'a milionów dolarów na zakup iPhone'ów.

W okresie od maja 2017 do września 2019 roku Sun, Xue oraz inne powiązane z nimi osoby oszukiwali Apple'a poprzez przesyłanie do naprawy podrobionych iPhone'ów. Miało to na celu wyłudzenie od koncernu oryginalnych telefonów, które później były wysyłane do Chin, gdzie były sprzedawane na części i wykorzystywane przez serwisy naprawcze.

"Sun i Xue otrzymywali przesyłki z nieautentycznymi iPhone'ami z Hongkongu w skrzynkach pocztowych w całym obszarze metropolitalnym Dystryktu Kolumbii. Następnie dostarczali fałszywe iPhone'y ze sfałszowanymi numerami seryjnymi i/lub numerami IMEI do sklepów detalicznych Apple'a i autoryzowanych serwisów Apple, w tym do Apple Store w Georgetown."

- przekazuje prokuratura.

W sumie obywatele Chin przekazali Apple ponad 5 tys. podrobionych telefonów, a wyrządzone w ten sposób straty wyceniono na ponad 3 miliony dolarów.

Sędzia Sądu Okręgowego USA Timothy J. Kelly zaplanował ogłoszenie wyroku skazującego Sun i Xue na 21 czerwca. Za popełnione przestępstwa, które sąd skategoryzował jako "przestępstwa finansowe", grozi im nawet 20 lat więzienia.

Jednocześnie nie jest to jedyna tego typu sytuacja. W październiku zeszłego roku dwójka braci - Zhimin oraz Zhiting Liao - otrzymali wyrok 41 miesięcy więzienia za wymienianie podrobionych iPhone'ów i iPadów na oryginalne urządzenia w różnych Sklepach Apple na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Jak informowało ówcześnie Times of San Diego, Zhimin Liao osobiście odwiedził 105 sklepów Apple w 22 stanach i próbował wymienić około 720 podrobionych iPhone'ów i iPadów. Natomiast Zhiting Liao osobiście odwiedził co najmniej 200 sklepów Apple w 18 stanach i Kanadzie i próbował wymienić około 718 podrobionych iPhone'ów i iPadów.

Obaj mężczyźni byli częścią większej grupy przestępczej, która na przestrzeni ośmiu lat podjęła próby wymiany ponad 10 tys. urządzeń, powodując straty wycenione na 6,1 miliona dolarów.

Kup iPhone'a 15
Kup iPhone'a 15 Pro
Kup iPhone'a 15 Pro Max

Więcej na temat iPhone:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Hadrian / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA