REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Social media

Instagram nie dla polityków? Ważna zmiana algorytmu

Niektórych użytkowników usług X i TikTok mogą już męczyć wciskane przez algorytmy treści polityczne, które z natury są uznawane przez nie jako gorące, budzące dyskusje i emocje, a więc i ciekawe. Instagram chce tego uniknąć, tyczy się to również jego usługi Threads.

11.02.2024
10:54
Instagram Threads polityka
REKLAMA

Większość popularnych usług społecznościowych ma widoki główne ściśle personalizowane dla każdego z użytkowników. Algorytmy starają się tak dopasowywać wyświetlanie kolejnych postów, by te były dla użytkownika jak najciekawsze. Dzięki temu więcej czasu spędzi w usłudze i obejrzy więcej reklam, co dla operatora takiej usługi przekłada się na zarobek.

REKLAMA

Zachodni świat zmaga się jednak w ostatnich miesiącach z wieloma kryzysami. Dwa nowe, niespodziewane i brutalne konflikty zbrojne, galopująca inflacja i światopoglądowe spory zaogniają dyskusje w mediach społecznościowych. Polityka rodzi emocje, a emocje karmią algorytmy. Usługi takie, jak X czy TikTok w niektórych przypadkach wręcz zalewają swoich użytkowników politycznymi treściami. Instagram wyraźnie interpretuje to jako koncepcyjny błąd algorytmu - i zapowiada zmiany.

Social media to jeden z najważniejszych wynalazków XXI wieku. Warto być na bieżąco:

Instagram i Threads nie będą platformą promującą polityków, niezależnie od poglądów i ideologii.

Algorytm rekomendacji treści Instagrama (który również obejmuje usługę Threads, będącą bezpośrednią konkurencją dla X-a) nie będzie już proponował treści o charakterze politycznym. Od tej reguły obowiązywać będzie tylko jeden wyjątek: takie treści będą się pojawiać, jeżeli ich twórcą jest profil, który użytkownik świadomie obserwuje.

Treści polityczne będzie można sobie na Instagramie i Threads ręcznie włączyć. Domyślnie nie będą proponowane

Co ciekawe nowy filtr będzie można ręcznie wyłączyć. Użytkownicy, którzy za pośrednictwem Instagrama lub Threads będą chcieli otrzymywać polityczne treści i uczestniczyć w zorientowanych wokół nich dyskusjach, powinni zajrzeć do ustawień Instagrama i tam zajrzeć do sekcji Sugerowane treści. Pojawił się tam (lub niebawem się pojawi) przycisk treści polityczne, który domyślnie jest wyłączony.

REKLAMA

Zmiany mają nie być ograniczone do Instagrama - wkrótce mają trafić do pozostałych usług firmy Meta, w tym do Facebooka. Są one podyktowane zbliżającymi się w Stanach Zjednoczonych wyborami, tym niemniej zmiana sposobu działania algorytmu rekomendacji ma mieć charakter globalny i nietymczasowy.

Zapewne dla niektórych samo to okaże się dostatecznym argumentem za pożegnaniem się z X-em od Elona Muska... i lepszym samopoczuciem.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA