REKLAMA

Chivito Draculi. Kosmiczna kanapka zaskoczyła astronomów. Co kryje się w jej środku?

Astronomowie przypadkowo odkryli nowy dysk protoplanetarny, który znajduje się około 800 lat świetlnych od nas. Dysk ten, nazwany Chivito Draculi, ma średnicę około 3300 AU i jest największym znanym dyskiem tego typu. Co ciekawe, dysk ten nie jest związany z żadnym znanym obszarem formowania gwiazd, co sugeruje, że jest to młody system, który dopiero się rozwija.

21.02.2024 11.44
Chivito Draculi. Kosmiczna kanapka zaskoczyła astronomów. Co kryje się w jej środku?
REKLAMA

Chivito Draculi to młoda gwiazda otoczona grubym dyskiem pyłu i gazu, która jeśli zmrużysz oczy, będzie przypominać kanapkę. Dysk protoplanetarny to struktura z gęstego gazu i pyłu, która otacza nowo powstałą gwiazdę.

REKLAMA

Uważa się, że planety powstają przez stopniowe gromadzenie się materii w takiej strukturze, dlatego odkrycia i badania dysków protoplanetarnych są niezbędne dla lepszego zrozumienia procesów formowania planet.

Więcej ciekawych informacji o gwiazdach znajdziesz na Spider`s Web:

Chivito Draculi - kosmiczna kanapka

Odkrycie Chivito Draculi zostało opublikowane na serwerze pre-print arXiv. Zostało ono dokonane przez analizę obrazów uzyskanych z Panoramicznego Teleskopu i Systemu Szybkiej Reakcji (Pan-STARRS), który jest potężnym narzędziem do obserwacji nieba w szerokim zakresie długości fal. Zespół astronomów, który dokonał odkrycia, prowadził badania nad zmiennością kandydatów na aktywne jądra galaktyk (AGN), gdy natknął się na niezwykły obiekt.

Chivito Draculi to nazwa nadana dyskowi ze względu na jego morfologię, która przypomina kanapkę chivito - narodowe danie Urugwaju. Dysk ten ma pozorny rozmiar około 11 sekund kątowych, co czyni go największym dyskiem protoplanetarnym dotąd wykrytym. Masa Chivito Draculi została oszacowana na około 0,2 masy Słońca, a około 20 proc. tej masy stanowią duże ziarna pyłu. Dysk ten ma kąt nachylenia 82 stopnie i jest widziany prawie dokładnie z boku.

Dysk skrywa gwiazdę

Dysk protoplanetarny krąży na zdjęciu wokół niewidocznej gwiazdy. Zebrane dane sugerują, że zasłonięta gwiazda jest dwa razy większa od Słońca i ma masę około 2,5 masy Słońca. Gwiazda ma jasność około 11,46 jasności Słońca, a jej efektywną temperaturę oszacowano na około 8000 K.

Astronomowie zauważyli również, że Chivito Draculi wykazuje obecność słabych "kłów" w północnej części dysku. Interpretują je jako rozpraszającą się otoczkę, która świadczy o tym, że Chivito Draculi i jego gwiazda są młodym systemem. To dlatego w nazwie obok Chivito znalazł się Dracula.

Odkrycie Chivito Draculi jest ważne dla nauki, ponieważ pokazuje, że dyski protoplanetarne mogą powstawać w różnych warunkach i mieć różne rozmiary i kształty. Może to mieć wpływ na to, jakie planety się w nich formują i jak wyglądają. Chivito Draculi jest również ciekawym obiektem do dalszych obserwacji, które mogą dostarczyć więcej informacji o jego strukturze, składzie i ewolucji.

Co to jest chivito?

Jeśli zaintrygowała was nazwa Chivito Draculi, a czytanie o kanapce (choćby kosmicznej) sprawiło, że zgłodnieliście, podajemy przepis na Chivito. Chivito to urugwajska kanapka ze stekiem, jajkiem, serem, bekonem, szynką i warzywami. Jest to bardzo pożywne i smaczne danie, które można łatwo przygotować w domu. Oto jeden z możliwych przepisów na chivito:

Składniki (na 4 porcje):

 • 4 cienkie plastry polędwicy wołowej (ok. 400 g)
 • sól i pieprz do smaku
 • 4 bułki do burgerów
 • 4 łyżki majonezu
 • 4 liście sałaty
 • 1 duży pomidor, pokrojony w plastry
 • 4 plastry sera mozzarella
 • 4 plastry szynki
 • 4 plastry bekonu
 • 4 jajka
 • 4 łyżki sosu chimichurri (można kupić gotowy lub zrobić samemu z ziół, czosnku, octu, oleju i przypraw)

Przygotowanie:

REKLAMA
 1. Mięso umyć, osuszyć i doprawić solą i pieprzem. Na rozgrzanej patelni smażyć z obu stron na mocnym ogniu przez ok. 2 minuty, aż się zarumieni. Przełożyć na talerz i odstawić.
 2. Bułki przekroić na pół i lekko podpiec na suchej patelni lub w tosterze. Posmarować majonezem po wewnętrznej stronie.
 3. Na dolnej połówce bułki ułożyć liść sałaty, plaster pomidora, plaster sera i plaster szynki.
 4. Na drugiej patelni podsmażyć bekon na chrupiąco, a następnie wyjąć i osuszyć na papierowym ręczniku. Na tej samej patelni usmażyć jajka sadzone lub na twardo, według upodobania.
 5. Na szynce ułożyć plaster steka, bekon i jajko. Polać sosem chimichurri i przykryć górną połówką bułki. Powtórzyć z pozostałymi składnikami.
 6. Podawać chivito na ciepło, z frytkami lub sałatką.

Smacznego!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA