REKLAMA

Zintegrowana grafika. Czy można na niej pograć?

Nie każdy ma do dyspozycji wydajnego desktopa z solidną kartą graficzną ani gamingowego laptopa. Niektórym muszą wystarczyć laptopy z zintegrowanymi grafikami, a też chcieliby sobie pograć. Dobra wiadomość jest taka, że jest to jak najbardziej możliwe.

24.02.2024 18.30
Zintegrowana grafika. Czy można na niej pograć?
REKLAMA

Czy da się grać na zintegrowanej grafice? Pewnie, jak najbardziej! Najlepsze zintegrowane grafiki znajdziemy najczęściej w laptopach. Aktualnie najwydajniejsze modele, to Radeon RX 700M zaszyte w nowych procesorach Ryzen, czy też Intel Arc wbudowane w procesory Intel Meteor Lake. Najczęściej jednak spotkamy się z zintegrowanymi grafikami poprzednich generacji.

REKLAMA

Jeśli chodzi o zintegrowane grafiki w procesorach desktop, to król jest jeden - a mowa o modelach Ryzen 8000G, a szczególnie topowym 8700G z Radeonem RX 780M. Cała reszta desktopowych zintegrowanych grafik (włączając w to Radeony w procesorach Ryzen 7000, czy Intel UHD w Core 12, 13 i 14-tej generacji) nadają się tylko do najmniej wymagających gier.

Trzeba też pamiętać, że obecnie dysponujemy całym szeregiem technologii, których możemy użyć do przyśpieszenia działania gier. Nie wszystkie mają zastosowanie w przypadku zintegrowanych grafik (np. ReBAR nie będzie na nich działać), inne z kolei wymagają najnowszego sprzętu (funkcje jak AFMF), ale mimo wszystko działanie zintegrowanych grafik w grach można przyśpieszać i to solidnie. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem (a jeśli zamierzasz grać na integrze to wręcz powinieneś) to koniecznie zajrzyj do naszego poniższego poradnika.

W jakie gry można pograć na zintegrowanej karcie graficznej?

Pomijamy tu zintegrowane grafiki Radeon 700M i Intel Arc, bo na nich... można pograć już na wszystkim. Pozwalają nawet na rozgrywkę w Cyberpunka 2077 w 1080p - owszem, na niskim poziomie jakości, ale jednak da się. Obecnie najpowszechniej występujące zintegrowane grafiki to AMD Radeon Graphics (Vega w różnych konfiguracjach), czy Intel Iris Xe (w konfiguracji z 80 lub 96 jednostkami wykonawczymi).

Kłopot jest w tym, że zintegrowana grafika zintegrowanej grafice nie równa. Wydajność integry zależy nie tylko od modelu, ale i konfiguracji pamięci (dwukanałowe, odpowiednio wysokie taktowanie), czy modelu procesora (modele energooszczędne mają obniżone TDP, a więc zdławioną wydajność). Z tego też powodu nawet ten sam model zintegrowanej grafiki może działać diametralnie różnie. Aby uniknąć frustracji gdy okaże się, że dana gra jednak działa w sposób niezadowalający, warto wypróbować w działaniu najpierw demo (o ile jest dostępne), bądź sięgnąć po subskrybcje w rodzaju PC Game Pass, gdzie można sprawdzić w działaniu wybranej gry, nie kupując każdej z osobna.

Ze względu na ograniczoną wydajność zintegrowanych grafik, jeśli tylko mamy możliwość stosowania dopalaczy w rodzaju FSR (skalowanie), czy Radeon Boost to zawsze z nich korzystamy.

Sterowniki AMD Adrenaline kryją wiele opcji przyśpieszających działanie gier

Warto korzystać również z opcji Anti-Lag, która redukuje input lag, a najlepiej działa w przypadkach gdy to GPU jest ograniczeniem CPU (a więc często właśnie w konfiguracji z zintegrowaną grafiką).

VRR pozwala uniknąć nieprzyjemnego efektu rwania obrazu i zwiększa płynność animacji

Jeśli tylko nasz wyświetlacz na to pozwala warto korzystać z ulepszonej synchronizacji, a więc FreeSync lub przynajmniej VRR - efektem będzie lepsza płynność wyświetlanego obrazu, nawet jeśli liczba klatek na sekundę się nie zwiększy.

Najlepsze gry w które można pograć na dobrych zintegrowanych grafikach (najlepsze wersje Radeon Graphics lub Intel Iris Xe 96):

 • Counter-Strike 2
 • Hellblade: Senua's Sacrifice
 • Resident Evil: Village
 • Call Of Duty: Vanguard
 • World War Z: Aftermath

Jeśli dysponujemy wydajną zintegrowaną grafiką poprzedniej generacji i włączymy do akcji skalowanie FSR, to będziemy mogli pograć w nieco starsze bądź mniej wymagające, ale doskonale znane gry. Oczywiście nie będzie można poszaleć z ustawieniami - lepiej od razu włączyć te najniższe. Jeśli chodzi o rozdzielczość, to 1080p stanowi najczęściej granicę nie do przebicia. Nie należy się też nastawiać na jakieś spektakularne osiągi, jeśli chodzi o liczbę klatek na sekundę.

Dzięki FSR wiele popularnych gier zadziała przyzwoicie nawet na zintegrowanej grafice

Najlepsze gry w które można pograć na zintegrowanych grafikach średniej klasy (np. Intel Iris Xe 80, czy dobre wersje Radeon Graphics):

 • Diablo Immortal
 • Pentiment
 • Street Fighter IV
 • Dark Souls Remastered
 • Persona 4 Golden

Te gry mogą sprawiać problemy na mniej wydajnych integrach, ale jeśli tylko nasz model ma przyzwoite możliwości, to zdecydowanie warto po nie sięgnąć.

Tak z grami radzi sobie zintegrowana grafika Intel Iris Xe (80)

Najlepsze gry w które można pograć na słabych zintegrowanych grafikach niskiej klasy (np. Intel UHD, słabsze wersje Radeon Graphics):

 • Darkwood
 • Figment
 • Dark Souls 2 i 3 (wersja Remastered jest już bardziej wymagająca)
 • Oxenfree
 • Surviving Mars

Te gry zadziałają praktycznie na wszystkim - oczywiście z pominięciem naprawdę wiekowych laptopów. Jeśli jednak dysponujesz czymś o wydajności Intel UHD w procesorach Core 8-mej generacji, to wypróbuj w działaniu któryś z tych gier.

Nawet jeśli Twój laptop ma wydajność ziemniaka, to niektóre gry i tak na nim pójdą

Zobacz inne artykuły związane z tematem:

W ostateczności do grania na laptopie z mało wydajną zintegrowaną grafiką można wykorzystać serwisy streamingowe jak GeForce NOW. Tutaj wystarczy praktycznie dysponować tylko szybkim łączem internetowym, by móc komfortowo pograć nawet w najbardziej wymagające gry.

Kup komputer z Windows 11:
MediaExpert
ASUS X515EA
MediaExpert
HP 15S
MediaExpert
Lenovo IdeaPad Slim
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA