REKLAMA

Google sypnął nowościami. Te funkcje trafią do twojego smartfona

Google ogłosił, że do systemu Android zostanie wprowadzone kilka ciekawych funkcji. Aczkolwiek wiele nowości ma związek z innymi aplikacjami Google'a.

26.02.2024 16.50
Ranking dystrybucji wersji Androidów
REKLAMA

System operacyjny Google Android z każdym miesiącem staje się lepszy, chociaż jego otwarty charakter sprawia, że posiadacze telefonów różnych firm widzą zupełnie odmienne "otoczki". Środek z zasady jest taki sam, więc większość funkcji dodawanych przez Google trafia także na Samsunga, Xiaomi czy Motorolę. Wybraliśmy najciekawsze z 9 nowych funkcji.

REKLAMA

Android Auto pozwoli skupić się na drodze

Jeśli podłączymy nasz smartfon do samochodu, to Android Auto sprawi, że będziemy mogli skupić się na drodze, nawet jeśli otrzymamy szereg wiadomości. Sztuczna inteligencja ma bowiem podsumować wszelkie długie SMS-y oraz czaty grupowe. Nie trzeba będzie czytać całości – SI wybierze najważniejsze punkty i streści w to w przystępny sposób.

Dodatkowo będziemy mogli jednym kliknięciem odpowiedzieć – sztuczna inteligencja zasugeruje odpowiedzi pasujące do kontekstu – np. wyśle przewidywany czas, w którym dotrzemy na miejsce. Albo jednym kliknięciem będziemy mogli przekazać, że jesteśmy w drodze. Małe, ale przydatne.

Są też funkcje związane z telefonem i zegarkiem

Gdy odtwarzamy piosenkę na smartfonie z Androidem, w łatwy sposób możemy przełączać się między urządzeniami bez potrzeby zatrzymywania utworu. Co prawda dotychczas było to dostępne wyłącznie dla korzystających z YouTube Music, ale teraz trafia do Spotify. Wystarczy kliknąć przycisk w prawym górnym rogu odtwarzacza - "Ten telefon", a wyświetli się cała lista dostępnych urządzeń (podpiętych do naszego konta Google). Jednym kliknięciem przełączymy się na telewizor, głośnik czy tablet.

Kolejnymi przydatnymi nowościami są funkcje związane z zegarkami. Do Portfela Google w systemie WearOS trafi więcej przydatnych informacji. Na zegarku będziemy mogli otworzyć karty pokładowe, bilety na wydarzenia, karnety na siłownie i karty z programów lojalnościowych. Wszystko to bez wyciągania telefonu – wystarczy odpalić aplikację Portfel Google i wybrać interesującą nas opcję.

Zegarki z WearOS zyskają też przydatną nowość w kwestii wykorzystania Map Google. Do aplikacji na zegarki trafiły bowiem wskazówki dotyczące transportu publicznego. Będzie trzeba wybrać miejsce, do którego chcemy się wybrać – najlepiej mówiąc. Wtedy wyświetlą nam się godziny odjazdy autobusów, tramwajów i innych środków transportu. Jeśli będziemy musieli trochę podejść do przystanku, to mapy poprowadzą nas za pomocą nawigacji.

Ostatnią z najciekawszych nowości jest sztuczna inteligencja Gemini, która trafiła do Wiadomości Google, czyli aplikacji, którą wysyła się SMS-y i RCS-y na telefonach z Androidem. Po prostu będziemy mogli czatować ze sztuczną inteligencją z poziomu wbudowanej w system aplikacji – zupełnie jak z ChatGPT. O ile większość tych funkcji powinna być niebawem dostępna w Polsce, to Gemini w aplikacji Wiadomości Google będzie początkowo działał tylko w j. angielskim i francuskim na niektórych rynkach.

REKLAMA

Więcej o systemach operacyjnych przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA