REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Technologie

Policzyli szanse na to, że sztuczna inteligencja wytępi ludzkość. Ups...

Ankieta przeprowadzona wśród czołowych naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją wskazuje, że istnieje 10 proc. szans, że SI wymknie się spod kontroli i zniszczy ludzkość. 

05.01.2024
7:46
Policzyli szanse na to, że sztuczna inteligencja wytępi ludzkość. Ups...
REKLAMA

Sztuczna inteligencja towarzyszy nam na co dzień – od asystentów głosowych w naszych telefonach po zaawansowane systemy wspomagające decyzje biznesowe. SI ma ogromny potencjał w wielu dziedzinach, w tym w medycynie, edukacji czy transporcie. Jednak z każdym krokiem naprzód pojawiają się nowe wyzwania i pytania o bezpieczeństwo.

REKLAMA

Scenariusze rodem z Hollywood

Wyobraźcie sobie superinteligentną SI, która przewyższa ludzkie możliwości. Brzmi jak marzenie każdego technofila, ale co jeśli ta sama technologia wymknie się spod kontroli? Badacze przytaczają przykład "Problemu Maksymalizatora Spinaczy" zaproponowany przez filozofa Nicka Bostroma. W skrócie chodzi o to, że superinteligentna AI, mająca na celu produkcję jak największej liczby spinaczy, mogłaby w swoim dążeniu do efektywności zniszczyć ludzkość, nawet jeśli jej pierwotne zadanie nie było złowrogie.

Czy taki scenariusz może stać się faktem? Odpowiedzi najlepiej poszukać wśród osób kompetentnych. Tym tropem poszli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego. Aby badanie było miarodajne postanowiono zapytać jak największą liczbę fachowców.

Więcej ważnych informacji o sztucznej inteligencji przeczytasz na Spider`s Web:

Sztuczna Inteligencja jeszcze w powijakach

W największym tego rodzaju badaniu przepytano 2778 badaczy, którzy publikowali w najwyższej klasy czasopismach dotyczących sztucznej inteligencji, prosząc o przewidywania dotyczące tempa postępu SI oraz charakteru i skutków zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji.

Jeśli postęp będzie kontynuowany bez zakłóceń, prawdopodobieństwo, że maszyna pokona człowieka w każdym możliwym zadaniu, oszacowano na 10 proc. do 2027 r. i 50 proc. do 2047 r. Ten ostatni szacunek jest o 13 lat wcześniejszy niż w podobnym badaniu, które przeprowadzono zaledwie rok wcześniej.

Boisz się, że sztuczna inteligencja zabierze ci pracę? Nie tak szybko. Jak twierdzą naukowcy, liczba zawodów, które staną się w pełni zautomatyzowane, osiągnie 10 proc. do 2037 r., a 50 proc. dopiero w 2116 r. (w badaniu z 2022 r. prognozowano, że nastąpi to w 2164 r.).

Jest się czego bać

Ponad połowa zasugerowała, że "znaczne" lub "skrajne" obawy są uzasadnione w odniesieniu do pięciu różnych scenariuszy związanych ze sztuczną inteligencją. Chodzi o rozprzestrzenianie się fałszywych informacji, autorytarną kontrolę populacji, pogorszenie się nierówności ekonomicznych, tworzenie nowych wirusów komputerowych i manipulowanie opinią publiczną.

REKLAMA

Również połowa naukowców dała co najmniej 10 proc. szans, że rozwój sztucznej inteligencji doprowadzi do wyginięcia ludzkości.

Wśród badaczy nie było natomiast zgody co do tego, czy szybszy, czy też wolniejszy postęp SI byłby lepszy dla przyszłości ludzkości. Panowała jednak powszechna zgoda co do tego, że badania mające na celu zminimalizowanie potencjalnych zagrożeń ze strony systemów sztucznej inteligencji powinny być traktowane bardziej priorytetowo.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA