REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Światłowód dla kolejnych mieszkańców Polski. Orange rozszerza zasięg szybkiego internetu

Orange ogłosił, że rozszerzy zasięg światłowodu na terenie Polski. Została podpisana umowa, dzięki której superszybki internet trafi do tysięcy nowych adresów na terenie całego kraju.

30.01.2024
19:57
Światłowód dla kolejnych mieszkańców Polski. Orange rozszerza zasięg szybkiego internetu
REKLAMA

W ostatnich latach światłowód w całej Polsce był konsekwentnie rozbudowywany i miliony mieszkańców z całego kraju ma wreszcie internet na miarę obecnych potrzeb. Jeszcze kilka lat temu mieszkańcy mniejszych miejscowości nie mogli liczyć na dobry i stabilny internet. W lutym 2023 Orange ogłosił, że aż 7 mln Polaków ma dostęp do światłowodu Orange, a przewidywania jasno potwierdzają, że do 2028 praktycznie wszyscy mieszkańcy Polski będą mieli dostęp do superszybkiego internetu. Właśnie zaliczono kolejny kamień milowy w rozwoju światłowodu.

REKLAMA

Orange rozbudowuje światłowód. Superszybki internet trafi do ok. 24 tys. gospodarstw domowych

Jak informuje rzecznik Orange Wojciech Jabczyński, pomarańczowy operator podpisał umowę z CPPC (Centrum Projektów Polska Cyfrowa) w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na dodatkowe cztery obszary: Tatrzański, Kalisz, Wschowski, Wrocławski.a.

Dzięki tym inwestycjom w kolejnych dwunastu gminach, 169 miejscowościach i 23770 gospodarstwach domowych zostanie zamontowany superszybki internet szerokopasmowy. Jak widzimy na mapie podanej przez rzecznika Orange, światłowód pojawi się przede wszystkim w górach w woj. małopolskim, ale także nad morzem w zachodniopomorskim, pomorskim oraz w warmińsko-mazurskim. Za sprawą KPO Orange zbuduje światłowody w łącznie 24 obszarach w całej Polsce.

Już w grudniu 2023 roku Orange ogłosił, że wybuduje światłowód w ramach KPO w 20 obszarach w całej Polsce. Początkowo zakładano cztery obszary, czyli mniej niż teraz. Miały obejmować ok. 110 tys. gospodarstw domowych oraz 16 tys. przedsiębiorstw z całego kraju. W ramach grudniowych zapowiedzi Orange zapowiedział, że w 91 gminach powstanie infrastruktura zapewniająca mieszkańcom blisko 1900 miejscowości superszybki internet szerokopasmowy.

Ostatecznie Orange dostarczy światłowód do łącznie ok. 133 tys. gospodarstw domowych w 103 gminach w całej Polsce. W grudniu operator zapowiadał, że zbudowanie infrastruktury internetu szerokopasmowego będzie możliwe dzięki dotacji w postaci prawie 500 mln zł oraz 230 mln zł wkładu własnego.

Budowa sieci w ramach Krajowego Planu Odbudowy ma zapewnić dostęp szybkiego internetu na terenach tzw. białych plam, czyli w miejscach, gdzie mieszkańcy nie mają co liczyć na szybkie połączenie. Orange twierdzi, że budowa ma na celu włączenie społeczno-cyfrowe mieszkańców obszarów wiejskich, odległych i mniej zurbanizowanych. Dzięki czemu Polacy nie tylko otrzymają dostęp do szybkiego internetu światłowodowego, ale także operator przyczyni się do budowania cyfrowego społeczeństwa.

REKLAMA

Więcej o superszybkim internecie światłowodowym przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA