REKLAMA

7 mln Polaków z dostępem do światłowodu Orange! I to są powody do radości

Fakt, że ma się dostęp do światłowodu nie oznacza wprawdzie, że się już z niego korzysta, ale z raportu Orange wynika, że dosłownie miliony Polaków są w zasięgu usługi. Liczba rośnie z roku na rok.

16.02.2023 10.57
światłowód
REKLAMA

Szacujemy, że liczba gospodarstw domowych z dostępem do internetu w technologii światłowodowej mogła w 2022 r. wzrosnąć o ponad 1 milion i przekroczyć 7 milionów – zaznacza Orange w swoim raporcie podsumowującym rok 2022.

REKLAMA

Wzrost ten wynikał z kontynuacji inwestycji w ramach projektów Polska Cyfrowa (POPC) z
wykorzystaniem środków unijnych oraz ze środków własnych wielu operatorów zarówno tych inwestujących na dużą skalę (np. Światłowód Inwestycje czy Fiberhost) jak i wielu drobnych lokalnych graczy
– wyjaśnia operator.

W zasięgu światłowodu od samego Orange, który jest obecnie rozwijany głównie poprzez współpracę z innymi operatorami, jest już ponad 7 mln gospodarstw domowych

Tym samym Orange już zrealizowało cel planowany na 2024. Oczywiście kluczowe jest tutaj stwierdzenie "w zasięgu". Nie oznacza to, że każdy z tych 7 mln przesiadł się na taką formę dostarczania sieci do domu. Ma jednak taką możliwość.

I faktycznie Polacy korzystają z opcji przesiadki na szybszy internet. W ubiegłym roku przybyło 226 tysięcy klientów korzystających ze światłowodu, a w sumie ich liczba wynosi 1,17 mln. Udział klientów światłowodowych osiągnął na koniec 2022 r. 42 proc., w porównaniu do 34 proc. rok wcześniej. Jak wynika z raportu, liczba klientów światłowodowych przekroczyła liczbę klientów technologii opartych na miedzi.

REKLAMA

Dane są optymistyczne, ale jeszcze wiele jest do zrobienia. Np. informacje przekazane przez UKE pokazują, że zapewnienie szybkiego internetu do 1,65 mln punktów adresowych kosztowałoby 18,1 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA