REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Dostarczenie szybkiego internetu do tych miejsc w Polsce kosztowałoby 1 mln zł. Oto rekordowe lokalizacje

Doprowadzenie szybkiego internetu we wszystkie miejsca, gdzie obecnie go brakuje, to naprawdę spora kwota. Montaż u "rekordzistów" pochłonąłby przeszło milion złotych.

13.02.2023
6:05
Białe plamy internetu w Polsce
REKLAMA

Udostępniane listy to zbiór adresów w poszczególnych województwach, które według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej aktualnie nie posiadają dostępu do szybkiego internetu – czytamy na rządowej stronie.

REKLAMA

Na mapie dostępu do internetu dla każdego adresu oszacowano potencjalne koszty zapewnienia dostępu do bardzo szybkiego internetu. Jak tłumaczą urzędnicy, chodzi o usługę o przepustowości "co najmniej 300 Mb/s (pobieranie danych) i 100 Mb/s (wysyłanie danych).

Udostępnione listy mają charakter poglądowy, orientacyjny i nie stanowią ostatecznych zbiorów tzw. "białych plam" wyznaczonych do dofinansowania ani nie należy ich też traktować jako ostatecznej informacji o szacowanych kosztach inwestycji – zaznaczają autorzy publikacji.

Jak sprawdził serwis telko.in, najwięcej "białych plam" jest na terenie województwa mazowieckiego – prawie 17 proc. wszystkich adresów. Na drugim miejscu jest woj. pomorskie. Najdrożej zapewnienie szybkiego internetu wyniosłoby podczas instalacji na schronisku na Hali Gąsienicowej, do leśniczówki w Puszczy Noteckiej czy do Pałacu Myśliwskiego rodziny Okocimskich w Morkach w woj. podkarpackim. Każda taka inwestycja to według szacunków koszt ponad 1 mln zł.

W sumie zapewnienie szybkiego internetu do 1,65 mln punktów adresowych kosztowałoby 18,1 mld zł

REKLAMA

Serwis telko.in przypomina, że przewidziane dotacje z funduszy unijnych to w zaokrągleniu ok. 10 mld zł. Resztę musieliby pokryć operatorzy. Według jesiennej deklaracji szefa Centrum Projektów Polska Cyfrowa cel, jakim jest "likwidacja białych plam", uda się zrealizować.

Warto przypomnieć, że od niedawna każdy może zgłaszać "białe plamy" w swojej okolicy". Powstała w tym celu specjalna mapa.  

Zobacz nasze poradniki:
- Jak zresetować router? Zobacz, dlaczego warto to robić
- Jak udostępnić internet z telefonu? Pokazujemy, jak stworzyć mobilny hotspot
- Jak zarejestrować kartę SIM bez wychodzenia z domu? Tak zrobisz to u polskich operatorów

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA