Lepiej znać te mapy. Mogą ocalić życie
Komendy Wojewódzkie Policji przypominają o istnieniu narzędzia, dzięki któremu szybko i wygodnie można skierować właściwą pomoc do potrzebujących. To ważny apel z uwagi na nadciągające mrozy i związane z nimi wyzwania dla osób bezdomnych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, które pozwala na identyfikację i prezentację zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego w Polsce. Mapa opiera się na informacjach gromadzonych przez Policję, a także na zgłoszeniach od obywateli. Służy do poprawy współpracy między Policją, samorządami, organizacjami pozarządowymi i społeczeństwem w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Mapa jest dostępna na stronie internetowej Policji oraz na portalu Geoportal.gov.pl. Jest aktualizowana na bieżąco i zawiera informacje o różnych kategoriach zagrożeń, takich jak: przestępstwa, wykroczenia, wypadki, pożary, awarie, zagrożenia ekologiczne, zagrożenia terrorystyczne, zagrożenia zdrowotne i inne. Mapa umożliwia również dodawanie własnych zgłoszeń o zagrożeniach, które można opisać i zlokalizować na mapie.
Czytaj też:
Zgłoszenia te trafiają do policjantów, którzy zajmują się ich rozpatrzeniem i podjęciem odpowiednich działań. Mapa jest anonimowa i nie wymaga rejestracji. Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W takim przypadku należy skorzystać z numeru alarmowego 112.
Skorzystanie z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa może zapobiec tragedii.
Według kategorii z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, możliwe do zgłoszenia zagrożenia w Polsce to nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających, zła organizacja ruchu drogowego, przestępstwa przeciwko mieniu, przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, wypadki drogowe, pożary, awarie, zagrożenia ekologiczne, zagrożenia terrorystyczne, zagrożenia zdrowotne i inne zagrożenia.
KWP przypominają o narzędziu z uwagi na nadciągające mrozy i osoby bezdomne, którym należy udzielić pomocy. Podkreśla jednak, że przypadki wymagające bardzo pilnej interwencji powinny być zgłaszane na numer 112, nie przez aplikację. Dodatkowo, przypominamy, że nie trzeba korzystać z aplikacji webowej na telefonie - w App Store i Sklepie Play dostępna jest apka Geoportal Mobile, która zwiera zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Apel jest słuszny i wart powtórzenia - chwila fatygi z aplikacją i zgłoszeniem problemu za jej pośrednictwem może nawet uratować komuś życie.