M3 Max - nowy procesor Apple’a przetestowany. Oto wyniki
Przetestowano jeden z nowych procesorów Apple'a z serii M3. Mowa o najmocniejszym jak dotąd wariancie, który może równać się z M2 Ultra, do niedawna najpotężniejszym układem.
Najnowsza premiera Apple'a odbyła się we wtorkową noc i przyniosła masę nowości sprzętowych, takich jak nowe MacBooki Pro czy komputer AiO iMac wraz z świeżymi procesorami Apple M3. Układy te są wykonane w 3-nm procesie litograficznym, zupełnie jak niedawno wydany Apple A17 Pro, który zadebiutował w smartfonach iPhone 15 Pro oraz 15 Pro Max, zdolnych do uruchamiania gier z konsol. Procesory MacBooków nowej generacji również robią wrażenie.
Nowy procesor Apple M3 Max został przetestowany. Oferuje podobną wydajność co M2 Ultra
W bazie danych Geekbench już pojawiają się pierwsze testy procesora Apple M3 Max, który oferuje wydajność CPU na poziomie ok. 3000 punktów w konfiguracji jednego rdzenia i ok. 21000 punktów w testach wielordzeniowych Geekbench 6. Czip ten ma na pokładzie 16-rdzeniowe CPU (12 jednostek wydajnościowych P, 4 energooszczędnych E) oraz 40-rdzeniowe GPU. Pobiera maksymalnie 30 W, a za jego produkcję odpowiada TSMC w 3-nm technologii.
Niemalże identyczną wydajność w Geekbench 6 oferuje czip Apple M2 Ultra z poprzedniej generacji (ok. 2800 i 21000 punktów). M2 Ultra ma na pokładzie 24 rdzenie (16 + 8 E) i dodatkowo jest znacznie bardziej energochłonny, ponieważ konsumuje do 60 W. To oznacza, że M3 Max nie tylko jest w stanie zaoferować niemalże identyczną, a nawet nieco wyższą moc obliczeniową, ale też okazuje się bardziej energooszczędny.
Przedstawione wyniki dotyczą tylko wydajności CPU - na razie brakuje informacji o wydajności procesora graficznego. Biorąc pod uwagę, że M3 Max oferuje jedynie 40 rdzeni GPU, a M2 Ultra aż 76, możemy oczekiwać, że w dalszym ciągu stacje robocze oparte na tym układzie będą znacznie wydajniejsze, zwłaszcza np. podczas montażu filmów o wysokiej rozdzielczości.
Jak powszechnie wiadomo, M2 Ultra trafił tylko do komputerów stacjonarnych, takich jak Mac Studio oraz Mac Pro. Z kolei, M3 Max, jak na razie, dostępny jest tylko w 14- i 16-calowych MacBookach Pro i prawdopodobnie dopiero później trafi do stacjonarek Apple'a. Wyniki wcale nie sugerują, aby posiadacze M2 Ultra wyrzucili swoje sprzęty do kosza, bo w dalszym ciągu to bardzo dobre urządzenia.
Więcej o sprzęcie Apple możesz przeczytać na Spider's Web:
A jak wypada M2 Max kontra M3 Max? Różnica też jest widoczna
Na ostatniej wtorkowej konferencji Apple rzucił stwierdzeniem, że Apple M3 Max ma być o 50 proc. bardziej wydajny niż M2 Max. W testach jednordzeniowych Geekbench 6 różnice są niewielkie - 2800 punktów kontra 3000 punktów na rzecz M3 Max. Jednak w konfiguracjach wielordzeniowych różnica wzrasta do około 21000 punktów w porównaniu do 15000 punktów, co stanowi już znaczący skok.
Z samego Geekbencha wynika, że mamy tu ok. 40 proc. lepszą wydajność, ale warto pamiętać, że Geekbench to nie jedyna forma sprawdzenia ogólnej wydajności układu - na rynku dostępne są też inne programy do testowania tych parametrów. Różnica M1 Max i M3 Max jest jeszcze bardziej znacząca - przesiadka na nowy model jest równoznaczna z 75 proc. wyższą wydajnością w Geekbench. Jak będzie w bardziej codziennych zastosowaniach? Przekonamy się, gdy otrzymamy laptopy z nowymi procesorami do testów.