REKLAMA

Pokazał zestawy LEGO na podstawie lektur szkolnych. Tak wyglądałyby "Wesele", "Dziady" czy "Lalka"

Zestawy LEGO oparte na Harrym Potterze czy Gwiezdnych Wojnach są świetne, ale wiesz, co by było jeszcze lepsze? LEGO przedstawiające pożar Rzymu z „Quo vadis” albo jarmark z „Chłopów” Reymonta. Przedsmak tego jak mogłyby wyglądać takie zestawy dał jeden z użytkowników Twittera

Pokazał zestawy LEGO na podstawie lektur szkolnych. Tak wyglądałyby "Wesele", "Dziady" czy "Lalka"
REKLAMA

Nie trzeba być entuzjastą klocków LEGO czy Harry’ego Pottera, by znać – w sumie już kultowe – zestawy klocków prezentujące lokacje i postaci charakterystyczne dla znanej na całym świecie sagi autorstwa J. K. Rowling.

REKLAMA

Za sukces Harry’ego Pottera na tej płaszczyźnie odpowiada nie tylko popularność serii, ale i skrupulatność z jaką duńscy projektanci odtworzyli poszczególne elementy świata przedstawionego. Ponadto figurki i małe repliki budynków pozwalają na odtwarzanie kultowych scen – czy po prostu tworzenie własnych.

Czytaj więcej na temat zestawów LEGO na Spider's Web:

A co gdyby tak tę samą koncepcję przenieść na bliższy Polakom grunt? Odtworzyć scenę w więzieniu, w którym zamknięty jest Konrad z „Dziadów” Mickiewicza? Albo zbudować Warszawę taką, jaką ją widział Bolesław Prus w „Lalce”, lecz z wykorzystaniem klocków LEGO? Tu z pomocą przychodzi DALL-E 3.

Lektury z klocków. Tak AI wyobraża sobie m.in. "Chłopów"

Już wcześniej na łamach Spider’s Web zderzałam sztuczną inteligencję ze szkolnymi lekturami. Z polskiej perspektywy lektury są tematem wspólnym dla większości Polaków, a jednocześnie dobrym gruntem by przetestować możliwości AI, w większości trenowanej na anglojęzycznych materiałach. Choć ChatowiGPT  zdarzało się pleść trzy po trzy wypowiadając się o trenach Kochanowskiego, to GPT-4 z polską maturą radził sobie znakomicie.

Wczoraj jeden z użytkowników X (dawnego Twittera) oraz dyrektor warszawskiego think-thanku WiseEuropa, Maciej Bukowski, opublikował wygenerowane przez duet GPT-4 i DALL-E 3 ilustracje przedstawiające hipotetyczny wygląd zestawów LEGO opartych na klasykach polskiej literatury.

Wśród tworów inspirowanych książkami znajdziemy zarówno szkolne lektury – „Dziady”, „Wesele”, „Chłopów” czy „Ferdydurke”, ale także dzieła polskich noblistów: „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk, „Nic dwa razy się nie zdarza” Wisławy Szymborskiej czy „Umysł zniewolony” Czesława Miłosza.

W odpowiedziach do komentarzy w serwisie X, Bukowski wyjaśnił w jaki sposób pisał prompty, które doprowadziły do wygenerowania imponujących grafik

To na podstawie Twoich promptów?
- Tak. Jednolinijkowych czyli Lego set based on novel Xxx by Yyy […] zrobiłem odpowiednie user settings, które generują sensowne prompty.  Przykładowo prompt do Dziadów jest taki: "Forefathers' Eve" (or "Dziady" in Polish) by Adam Mickiewicz is one of the most significant works in Polish literature, blending Romantic, mythological, and historical themes. The drama is divided into multiple parts, with Part III being the most famous, centered around the tragic story of Konrad and his doomed love for Maria. Let's craft four descriptive prompts for a LEGO set inspired by "Forefathers' Eve" […]

Następnie Bukowski skrupulatnie opisał sztucznej inteligencji swoją wizję każdego z obrazów przedstawiających opakowania LEGO oraz gotowe „zestawy” przedstawiające różne sceny.

W komentarzach użytkownicy wyrazili zachwyt realizacją i gratulowali Bukowskiemu pomysłu, jednocześnie prosząc o stworzenie kolejnych „zestawów” – opartych na m.in. „Ogniem i Mieczem” czy „Krzyżakach”.

REKLAMA

- Jeszcze dość kiepskie to AI, bo generuje grafiki z elementami Lego, które nie istnieją w rzeczywistości ;-)

- zauważył Marcel Klinowski, wiceprezes Polregio

Zdjęcie główne: Ekaterina_Minaeva/Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA