Naukowcy opracowali przełomową technologię. Chodzi o wykrywanie trzęsień ziemi
Algorytm, który jest w stanie ze sporym prawdopodobieństwem przewidzieć trzęsienie ziemi, nie na kilka minut czy godzin, a na tydzień przed ich wystąpieniem - oto efekt pracy naukowców ze Stanów Zjednoczonych.
Naukowcy mieli osiągnąć coś, co było wcześniej uważane za niemożliwe. Co do tego ma sztuczna inteligencja?
Sztuczna inteligencja przewiduje trzęsienia ziemi
Jak informuje PAP, model SI stworzony przez naukowców z University of Texas w Austin odniósł imponujący sukces w przewidywaniu trzęsień ziemi. W ciągu siedmiu miesięcy, SI była w stanie poprawnie przewidzieć aż 70 proc. wstrząsów w Chinach. Na tydzień przed ich wystąpieniem. Te imponujące informacje zostały opublikowane w Bulletin of the Seismological Society of America.
Algorytm opracowany przez zespół naukowców wykorzystuje funkcje statystyczne oparte na wiedzy o fizyce trzęsień ziemi, a sama sztuczna inteligencja została przeszkolona na bazie danych sejsmicznych z ostatnich pięciu lat.
Sztuczna inteligencja analizowała sygnały zebrane przez sejsmografy, co pozwoliło na tworzenie cotygodniowych prognoz. W rezultacie, SI skutecznie przewidziała 14 trzęsień ziemi w promieniu ponad 320 km. A model był prawie idealnie dokładny, jeśli chodzi o przewidywanie siły trzęsień.
Przeczytaj więcej o rozwoju sztucznej inteligencji na Spider's Web:
Co się nie udało? Przeoczono jedno trzęsienie ziemi, a osiem razy wysłano fałszywe ostrzeżenia. Mimo to, ten projekt zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na 600 innych eksperymentów. Jak ważny jest projekt z SI?
"Trzęsienia ziemi nie ogłaszają swojego nadejścia - powiedział Alexandros Savvaidis, naukowiec kierujący programem Texas Seismological Network, siecią sejsmiczną stanu Teksas - To kwestia milisekund. Jedyną rzeczą, którą można kontrolować, jest to, jak dobrze jesteśmy przygotowani. Nawet 70 proc. to niesamowity wynik i może pomóc zminimalizować straty - zarówno ekonomiczne, jak i ludzkie - oraz znacząco poprawić gotowość na trzęsienia ziemi na całym świecie".
Autorzy badania przekazują, że uzyskane wyniki stanowią znaczący postęp w przewidywaniu trzęsień ziemi za pomocą sztucznej inteligencji. Eksperci uważają, że ta może zwiększyć swoją skuteczność w regionach z odpowiednią siecią monitoringu sejsmicznego, takich jak Kalifornia, Włochy, Japonia, Grecja, Turcja czy Teksas. Przetestowanie modelu sztucznej inteligencji w ostatnim regionie, gdzie trzęsienia ziemi są powszechne, będzie kolejnym krokiem milowym.