REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowości w Windowsie: dwie świetne i jedna dość szalona. Chodzi o obsługę zdjęć

Beta-testerzy mogą już testować nowe wersje systemowych aplikacji Zdjęcia, Narzędzie Wycinanie i Łącze z telefonem. Dwie pierwsze aktualizacje brzmią bardzo użytecznie. Ta trzecia może okazać się kontrowersyjna.

15.09.2023
16:35
Nowości w Windowsie: dwie świetne i jedna dość szalona. Chodzi o obsługę zdjęć
REKLAMA

Wygląda na to, że Microsoft w końcu bierze się za unowocześnianie swoich aplikacji i usług do przechowywania, przeglądania i obróbki zdjęć. Świetnie się zapowiadający przed laty moduł zdjęć w OneDrive wydaje się nie być unowocześniany niemal wcale, stanowiąc coraz gorszą alternatywę dla Zdjęć Google czy iClouda. Zaś aplikacja Zdjęcia została wręcz w ostatnich latach pozbawiona kilku funkcji. Na szczęście widać pewien zwiastun zmian.

REKLAMA
Aplikacja Zdjęcia z inteligentnym rozmywaniem tła

Do Niejawnego programu testów systemu Windows (Windows Insider) trafiła nowa wersja aplikacji. Nowością, którą Microsoft chce by użytkownicy przetestowali, są nowe funkcje edycji zdjęć. Aplikacja wykorzystując SI ma potrafić automatycznie rozmywać tło, by zwiększyć atrakcyjność obiektów na pierwszym planie. Użytkownik przy tym może regulować intensywność rozmycia, a także korygować przestrzeń do rozmycia, jeżeli SI niewłaściwie przetworzy zdjęcie.

Najciekawsze wieści ze świata systemów operacyjnych:

W aplikacji pojawi się też wyszukiwarka do zdjęć zachowanych na OneDrive, a raczej jej nowa wersja. Od teraz owa wyszukiwarka ma dostęp do wygenerowanej w chmurze analizy zawartości zdjęć użytkownika. To oznacza, że użytkownik w aplikacji może wpisać, na przykład, samochód, wakacje czy pieski i wyświetlone zostaną te zdjęcia, które zawierają wskazaną treść. Wyszukiwarka działać też będzie z lokalizacjami (np. Warszawa czy Tatry), i to również w przypadku zdjęć na iCloud (usługę Apple’a można podpiąć pod Zdjęcia w Windowsie).

Aplikacja Zdjęcia z, dla odmiany, skuteczną wyszukiwarką archiwum na OneDrive

Dokonano też kilka drobnych zmian w interfejsie, a także wprowadzono obsługę zdjęć w ruchu, czyli mini-klipów wideo, jakie telefony Galaxy i Pixel na życzenie użytkownika dodają do wykonywanych fotografii.

Aplikacja Zdjęcia to nie wszystko. Narzędzie Wycinanie i Łącze z telefonem nauczyły się OCR, czyli rozpoznawania tekstu na obrazach.

Narzędzie Wycinianie z funkcją OCR

Narzędzie Wycinanie to aplikacja odpowiedzialna w Windowsie za rejestrowanie zrzutów ekranowych lub nagrań wideo z komputera. Jej testowa wersja potrafić będzie rozpoznawać tekst na zdjęciach: użytkownik będzie mógł na wykonanym zrzucie zaznaczyć tekst, skopiować do Schowka i wkleić do wybranej przez siebie aplikacji.

Narzędzie Wycinanie umożliwi łatwe usuwanie wrażliwych danych ze zrzutów ekranowych

Mechanizm OCR ma przy tym na życzenie użytkownika automatycznie ukrywać wykryte na zrzucie ekranowym potencjalnie wrażliwe dane, by uniknąć problemów przy udostępnianiu danego zrzutu innej osobie. Brzmi bardzo użytecznie.

Łącze z telefonem ma powiadamiać użytkownika o nowowykonanych fotografiach
REKLAMA

Nieco mniej użytecznie za to brzmi aktualizacja aplikacji Łącze z telefonem. Ta będzie teraz wysyłać powiadomienia za każdym razem, jak na powiązanym z PC telefonie wykonane będzie nowe zdjęcie. Kliknięcie w powiadomienie umożliwi od razu podgląd i edycję zdjęcia. Na szczęście zarządzanie powiadomieniami w Windowsie jest łatwe i w razie czego będzie można to wyłączyć.

Jeszcze nie wiadomo, ile potrwają testy i kiedy uaktualnione aplikacje trafią do zwykłych użytkowników. Zazwyczaj jest to czas około czterech-sześciu tygodni, jednak to tylko przybliżenie - a nie termin, który należy brać za pewnik.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA