REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google z nową usługą "Wybory w Polsce". Zaskakujące preferencje Polaków

Trendy Google, czyli usługa wizualizująca na różne sposoby najpopularniejsze zapytania do Wyszukiwarki Google, wzbogaciła się o nową sekcję. Nazywa się Wybory w Polsce i stanowi fascynujące źródło danych o tym, co w związku z wyborami siedzi Polakom w głowach.

16.09.2023
11:35
sejm politycy
REKLAMA

Sekcja Wybory w Polsce w Trendy Google jest już dostępna. Odwiedzający witrynę gości mogą sprawdzić czego wyszukują w Internecie Polacy w związku ze zbliżającymi się październikowymi wyborami do Sejmu. To bardzo ciekawy materiał badawczy, bowiem można na jego podstawie wyciągnąć znacznie więcej wniosków niż tylko pytające ankietowanych o poparcie dla danej opcji politycznej sondaże.

REKLAMA
Trendy Google - analiza przedwyborcza aktualizowana na żywo

Dla przykładu - w Trendach Google można podejrzeć które ugrupowania polityczne cieszą się w zapytaniach największym zainteresowaniem. To prawdopodobnie całkiem niezły miernik skuteczności politycznej i sukcesów (bądź porażek) polityków na wiecach czy wystąpieniach medialnych. Nie można ich interpretować jako preferencji wyborczych - tak jak danych z sondaży, to informacja innej natury.

Najciekawsze wieści ze świata Google:

Które partie i którzy politycy porywają uwagę Polaków? Odpowiedzi w Trendach Google.

Trendy Google pozwalają na dokładną analizę popularności poszczególnych urgrupowań politycznych

Google zapewnia też narzędzia do głębokiej analizy wspomnianych trendów. Użytkownik może wybrać poszczególne ugrupowania polityczne i dokładnie przeanalizować ich popularność w zapytaniach internautów w niemal dowolnym okresie, i to nawet z podziałem na poszczególne województwa.

Narzędzie zapewnia też rozmaite inne wizualizacje, w tym animacje pokazujące jak zmienia się zainteresowanie poszczególnymi ugrupowaniami z biegiem czasu. Dostępne jest też narzędzie analizujące popularność zagadnień wyborczych w poszczególnych miastach czy województwach.

Ostatni tydzień jednego z liderów politycznej opozycji w Trendach Google

Trendy Google nie obejmują zresztą tylko ugrupowań politycznych. Bardzo podobne analizy można przeprowadzić biorąc jako analizowany podmiot konkretnego polityka lub polityków. Na podobnych zasadach można porównywać ich popularność w zapytaniach w poszczególnych regionach i miastach i korelować skoki czy spadki popularności z danymi wydarzeniami relacjonowanymi w mediach.

Trendy Google - tematy interesujące Polaków w związku z wyborami
REKLAMA

Dostępne są też inne narzędzia, do analizy danych z trudem dających się zaszufladkować do jakiejś kategorii. Google Trendy zapewnia wgląd w inne związane z wyborami hasła. Dla przykładu, w momencie oddawania tego tekstu do publikacji za sprawą tych narzędzi można było się dowiedzieć, że aktualnie Polaków szczególnie interesują lisy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości i program wyborczy Trzeciej Drogi.

Usługa prawdopodobnie będzie działać aż do ciszy wyborczej tuż przed samymi wyborami.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA