REKLAMA

Google bierze się za składane smartfony. Będą musiały spełnić ważny warunek

W sieci pojawiły się informacje, że przyszłe składane smartfony będą musiały spełniać pewne wymagania Google'a. Głównie chodzi o żywotność zawiasów, które decydują o tym, czy urządzenie będzie sprawne przez wiele lat korzystania.

Pixel Fold oficjalnie
REKLAMA

Składane smartfony nie są nowe na rynku - pierwszym tego typu urządzeniem był Royole Flexpai, który jednak okazał się bardziej prototypem, aniżeli gotowym sprzętem. Natomiast pierwszym poważnym urządzenie, które trafiło szeroko na rynek był Galaxy Fold. Od tego czasu producenci zrobili ogromne postępy w kwestii konstrukcji tego typu smartfonów - dotyczy to także zawiasów.

REKLAMA

Mimo że są znacznie lepsze niż kiedyś, to nie wszystkie marki są w stanie zagwarantować długie lata bezproblemowego działania. Jednak dzięki Google ma się to zmienić.

Google będzie wymagać od producentów składanych smartfonów 200 tysięcy złożeń

Jak informuje Mishal Rahman na swoim koncie Patreon (via Gizmochina), Google ma w przyszłości wymagać dotrzymania standardów dotyczących składanych smartfonów. Gigant technologiczny (który bądź co bądź, też ma swojego składanego Pixel Folda), ma uruchomić proces oceny jakości dla innych producentów, który będzie zakładał obowiązek wysłania sprzętu do firmy z Mountain View w celu weryfikacji.

Najważniejszym wymogiem Google'a ma być liczba złożeń smartfona - według niepotwierdzonych informacji będzie to 200 tys. rozłożeń i złożeń. Ale to nie jedyny ważny standard. Mishal Rahman podaje również, że zawiasy składanych smartfonów po tych 200 tys. mają zachowywać 80 proc. oryginalnego momentu obrotowego. 

200 tys. wydaje się dużą liczbą, ale no. Oppo gwarantuje 400 tys. Jeśli założyć, że będziemy składać/rozkładać smartfon 100 razy dziennie, to na papierze smartfon powinien przetrwać pięć i pół roku. Kupując smartfona za takie pieniądze jednak oczekujemy wytrzymałości i długotrwałości.

REKLAMA

Standard, który miałby sens. Sprawiłby, że składane smartfony będą działały przez długie lata

5 lat jest jeszcze rozsądnym wynikiem, patrząc na to, że przykładowo taki Samsung oferuje 4 duże aktualizacje systemu Android oraz 5 lat uaktualnień poprawek bezpieczeństwa. Wymagania, które może wprowadzić Google wydają się dobrym standardem, szczególnie dla kupujących. Zmuszą one twórców smartfonów do zapewnienia odpowiedniej jakości sprzętu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA