REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Papierowe słomki to ściema? Nie pomagają przyrodzie, szkodzą ludziom

Jak wynika z pierwszego przekrojowego badania składu chemicznego słomek dostępnych w europejskiej dystrybucji, wcale nie przyczynialiśmy się do ratowania planety decydując się na te papierowe. Wręcz mogliśmy sytuację pogorszyć, nie zdając sobie sprawy z czego właściwie się składa taka papierowa słomka.

27.08.2023
9:01
papierowe słomki szkodliwe
REKLAMA

Belgijscy uczeni zbadali słomki 39 różnych producentów, które są dystrybuowane na terenie Unii Europejskiej. Badali je pod kątem stężenia związków perfluoroalkilowych. Te są powszechnie wykorzystywane w produkcji rozmaitych produktów konsumenckich, w tym odzieży czy artykułów kuchennych. Niestety są też szkodliwe dla środowiska, ich czas rozkładu liczony jest w tysiącach lat. Są też potencjalnie toksyczne dla człowieka.

REKLAMA

Okazało się, że wspomniane związki nie tylko są obecne w większości słomek, lecz na dodatek szczególnie wysokie ich stężenie znaleziono w słomkach oznaczanych jako papierowe lub bambusowe. 90 proc. testowanych słomek papierowych oraz 80 proc. testowanych słomek bambusowych zawierało alarmujący poziom szkodliwej substancji. Nie znaleziono ich za to w słomkach metalowych ani jednej marki, co czyni je znacznie zdrowszymi i bardziej ekologicznymi.

Czytaj też:

Papierowe słomki rozkładają się długo, trują napoje. Tak przynajmniej twierdzą belgijscy uczeni.

Poza wspomnianymi związkami, w większości papierowych i bambusowych słomek wykryto też kwas trifluorooctowy oraz kwas trifluorometanosulfonowy - obie substancje są szkodliwe dla zdrowia i są łatwo rozpuszczalne w wodzie, a więc szybko dostają się do wypijanego napoju. Stężenie obu substancji jest bardzo niskie, jedno lub kilkurazowe skorzystanie z takiej słomki nie będzie miało żadnego wpływu na organizm, przynajmniej jeśli chodzi o wyżej wskazane substancje. Uczeni zauważają jednak, że wieloletnie korzystanie z takich słomek może się już na rzeczonym zdrowiu odbić.

Nie jest przy tym do końca jasne czemu te wszystkie substancje znajdują się w większości papierowych i bambusowych słomek. Spekuluje się, że producenci wykorzystują je, by zwiększyć trwałość słomek na wodę. Jedną z teorii jest też ta, że związki te zostały wchłonięte przez rośliny, które były surowcem do ich produkcji.

To nie oznacza, że plastikowe słomki są lepsze

Plastikowe słomki jednorazowe są jednym z najczęstszych odpadów, które zanieczyszczają środowisko naturalne, zwłaszcza oceany i morza. Wiele krajów podjęło działania, aby ograniczyć lub zakazać ich sprzedaży i używania.

  • Od 3 lipca 2021 r. w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu plastikowych słomek i innych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak patyczki higieniczne, sztućce, talerze, mieszadełka do napojów czy pojemniki na żywność ze styropianu. Celem tego zakazu jest zmniejszenie ilości plastikowych śmieci morskich, które stanowią około 80-85 proc. wszystkich odpadów w wodach UE. Polska jednak nie przygotowała jeszcze projektu ustawy, która wprowadziłaby unijną dyrektywę w życie.
  • Od kwietnia 2020 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje zakaz sprzedaży plastikowych słomek, patyczków higienicznych i mieszadełek do napojów. Zakaz ten jest częścią szerszego planu rządu brytyjskiego, który ma na celu wyeliminowanie zbędnego plastiku i poprawę stanu środowiska.
  • Od końca 2021 r. w Kanadzie obowiązuje zakaz sprzedaży i używania plastikowych słomek i innych przedmiotów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak torby na zakupy, sztućce, talerze czy mieszadełka do napojów. Zakaz ten ma na celu zmniejszenie ilości plastiku trafiającego na wysypiska lub do oceanów, gdzie zagraża życiu zwierząt morskich.
  • Od października 2019 r. w Indiach obowiązuje zakaz sprzedaży i używania plastikowych słomek i innych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak torby na zakupy, kubki, talerze czy sztućce. Zakaz ten ma na celu zmniejszenie ilości plastiku generowanego przez kraj, który jest drugim największym producentem odpadów plastikowych na świecie.
  • Od stycznia 2020 r. w Tajlandii obowiązuje zakaz sprzedaży i używania plastikowych słomek i innych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak torby na zakupy, kubki czy pojemniki na żywność. Zakaz ten ma na celu zmniejszenie ilości plastiku zanieczyszczającego wody Tajlandii, która jest jednym z najbardziej dotkniętych problemem plastikowych śmieci morskich krajów na świecie.
REKLAMA

To tylko niektóre z krajów, które podjęły kroki w celu ograniczenia lub zakazu plastikowych słomek jednorazowych. Jest to ważne działanie na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zdrowia ludzi i zwierząt. Problem w tym, że w większości tych krajów papierowe słomki były promowane jako najlepsza z alternatyw.

Wspomniane badanie może istotnie na tę politykę wpłynąć.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA