REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie /
 5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak sprawdzić czy link jest bezpieczny? Te sposoby musisz znać

Ze wszystkich stron jesteśmy bombardowani przez oszustów, zachęcających nas do kliknięcia w przesłany odnośnik. Jak sprawdzić, czy link jest bezpieczny?

05.08.2023
6:09
Jak sprawdzić czy link jest bezpieczny?
REKLAMA

Istnieją liczne sposoby na radzenie sobie z zagrożeniami czyhającymi w sieci, ale żaden z nich nie da nam 100 proc. ochrony. Należy korzystać z wielu dostępnych narzędzi, które mogą nas uchronić przed wirusami i innym szkodliwym oprogramowanie, ale równocześnie przestrzegać licznych zasad bezpieczeństwa.

Wiele zagrożeń czai się pod linkami, które są podstawą działania stron internetowych. Nie sposób nie klikać na nie w ogóle, ale właśnie za ich pomocą cyberprzestępcy często starają się zainstalować na naszym komputerze złośliwe oprogramowanie. Jak obronić się przed kradzieżą tożsamości, pieniędzy, czy zainfekowaniem komputera i sprawdzić, który link jest bezpieczny?

REKLAMA

Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym jak dbać o bezpieczeństwo komputera i bronić się przed wyłudzeniem swoich danych (phishing), to koniecznie zajrzysz do poniższego poradnika.

Jak sprawdzić czy link jest bezpieczny?

 • Dbaj o aktualizację przeglądarki internetowej - ta często sama potrafi cię ostrzec przed wejściem na niebezpieczną stronę. Sprawdź ustawienia bezpieczeństwa i ustaw je na wysoki poziom.
 class="wp-image-3962117"
Ustawienia bezpiecznego przeglądania Google Chrome
 • Oprogramowanie VPN często wyposażone jest w dodatkową ochronę przed szkodliwymi witrynami
 class="wp-image-3962084"
F-Secure Freedome VPN
 • Zanim klikniesz to sprawdź podejrzany link wklejając go na stronie Raportu przejrzystości Google. Możesz również dokonać sprawdzenia na takich serwisach jak Virus Total. Inne podobne serwisy to na przykład urlvoid.com czy phishtank.com.
 • Często mówi się o tym, że bezpieczne strony powinny być wyposażone w certyfikat SSL, czyli generalnie rzecz biorąc, ich adres powinien zaczynać się od https, a nie http. Wejście na stronę https dodatkowo sygnalizowane jest przez przeglądarki przy pomocy ikony kłódki. W rzeczywistości strony powinny posiadać certyfikat SSL i zdecydowanie muszą go posiadać, jeśli na takich stronach dokonujemy logowania i podajemy swoje dane. Nie jest to niestety żaden wyznacznik ich całkowitego bezpieczeństwa.
 • Fałszywe adresy (np. z witrynami udającymi strony banków, instytucji, czy rządowe) - zwłaszcza takie z podrobionymi wersjami znanych stron - często mogą zawierać literówki. Małe "i" może być zastąpione przez małe "l", a małe "o" przez zero ("0"). Jeśli nie przyjrzymy się uważniej, może to umknąć naszej uwadze. Serwisy skracające linki (shorturl.at, rb.gy, t.ly, bitly.com, tinyurl.com) same w sobie szkodliwe nie są, ale mogą pomóc ukryć fałszywy adres. "Skracacze" linków bywają pomocni, ale warto pamiętać, że z ich pomocy nie korzysta żadna szanująca się firma czy instytucja.
 • Po prostu nie klikaj w linki z wiadomości, co do których masz wątpliwości - dostałeś z podejrzanego adresu wiadomość o niedostarczonej paczce, a żadnej paczki nie zamawiałeś? Nigeryjski książę prosi cię o wsparcie finansowe i obiecuje dozgonną wdzięczność? Dostałeś wiadomość o ogromnym spadku od nieznanego wujka? Proszę cię - zostaw te linki w spokoju.

Niestety sprytne socjotechniki stosowane przez przestępców sprawiają, że czasami klikniemy w podejrzany odnośnik - czy to w pośpiechu, z ciekawości, czy też z przestrachu (fałszywe zawiadomienie od urzędu skarbowego, brak opłaty za subskrypcję, czy nieopłacony mandat). Jeśli wiadomość SMS, czy mail chce cię zmusić do szybkiego kliknięcia w link, to najprawdopodobniej pochodzi od przestępców. Co jeśli już w niego kliknęliśmy?

 • Jeśli już wszedłeś na podejrzaną stronę nie pobieraj z niej żadnych plików, nie loguj się na niej, ani nie podawaj żadnych danych.
 • Jeśli już pobrałeś pliki, to absolutnie ich nie otwieraj - usuń je i zapomnij o ich istnieniu. Większość antywirusów (również Windows Defender wbudowany w system) powinien zareagować na automatycznie na niebezpieczne pliki.
 • Jeśli już podałeś dane na fałszywej stronie to natychmiast je zmień - zmień hasło lub włącz logowanie dwuetapowe (co chroni cię nawet w przypadkach, gdy dane logowania wypłyną bez twojej winy), czy zastrzeż kartę bankową o ile zdążyłeś podać jej dane na stronie.

Skala kradzieży i wyłudzeń w internecie jest obecnie po prostu zatrważająca. Co chwilę czytamy o kolejnej osobie, która straciła oszczędności całego życia. Dla większego bezpieczeństwa warto stosować narzędzia z naszego poradnika, ale tylko nasza wiedza i rozsądek uchroni nas przed chytrymi sztuczkami stosowanymi przez oszustów.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA