Widzisz kłamstwa wyborcze? Powstało miejsce, gdzie możesz je zgłosić
Wielkimi krokami nadchodzą wybory parlamentarne w naszym kraju. Im bliżej, tym będzie pojawiać się więcej fałszywych informacji w serwisach społecznościowych. NASK chce temu zapobiec. Powstała specjalna strona.
Dezinformacja w mediach społecznościowych może być niezwykle skuteczna. A przecież nietrudno o nieprawdziwe treści na YouTubie, czy TikToku. Choć moderacja na popularnych serwisach istnieje, to istnieje ogromna szansa, że nieprawdziwa informacja przejdzie weryfikację.
Bezpieczne wybory to strona NASK, dzięki której zgłosisz fałszywe informacje w mediach społecznościowych
Na swoim oficjalnym profilu w serwisie X NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) poinformował, że ruszył portal bezpiecznewybory.pl. Jest to ogólnodostępne miejsce do zgłaszania wszelkich incydentów cyberbezpieczeństwa i dezinformacji dotyczących nadchodzących wyborów.
Jest to też kompendium wiedzy wyborczej. Pod ręką mamy informacje o kwestiach takich, jak głosowanie zza granicy, poza miejscem zamieszkania itp. Natomiast najważniejszą rolą witryny jest możliwość zgłoszenia wszelkich incydentów - przede wszystkim w internecie.
NASK współpracuje tu bowiem z twórcami najpopularniejszych mediów społecznościowych - z Google, Meta, TikTokiem. Zatem jeśli w sieci pojawi się przypadek naruszenia ciszy wyborczej, szkodliwych dezinformujących treści na YouTube, TikToku, Facebooku czy Instagramie, to będzie można je w łatwy sposób zgłosić na podstronie „zgłoś incydent”. W zależności, o którą platformę chodzi wszelkie formularze są dostępne na miejscu.
Strona ma pomóc nie tylko wyborcom, ale także politykom w kwestii reklamowania się w mediach społecznościowych. Gdyby jednak pojawiły się reklamy, które są niezgodne z regulaminem społeczności takowe również można zgłaszać. Ponadto jest możliwość zgłaszania naruszeń prawnych i naruszeń zasad serwisu.
Idea jest szczytna, ale można założyć, że NASK zostanie zalany zgłoszeniami, które z dezinformacją będą miały niewiele wspólnego, za to będą wyrazem niezgody dla odmiennych poglądów politycznych. W spolaryzowanej Polsce taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny, choć nie umniejsza to samej idei serwisu bezpiecznewybory.pl
Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października.