REKLAMA

Ta karta graficzna jest najpopularniejsza wśród graczy. Poprzedni lider nie dawał już rady

Steam opublikował ranking najpopularniejszego sprzętu i oprogramowania wykorzystywanego przez graczy. Z danych ankiety wynika, że ta karta graficzna jest najpopularniejsza wśród korzystających z platformy.

05.07.2023 18.42
Kopanie kryptowalut
REKLAMA

Popularna platforma Valve prowadzi analizę dotyczącą tego, jaki sprzęt wykorzystują gracze. Co prawda uczestnictwo w badaniu jest w pełni opcjonalne, to dane zbierane przez Steama wystarczają, aby zapewnić obraz najpopularniejszych komponentów, które są wykorzystywane w naszych komputerach. Nowe informacje jasno pokazują, że najpopularniejszą kartą graficzną jest następca niezwykle popularnego modelu.

REKLAMA

To najpopularniejsza karta graficzna wśród graczy Steam

W ankiecie Steam do niedawna niezmiennie królował GTX 1060, czyli średniopółkowy układ wydany w 2016 roku. Jednak zważywszy na ciągły postęp w kwestii technologii wykorzystywanych w grach, taka karta już po prostu nie wystarcza, a więc gracze rzucili się na inny układ. 

Najpopularniejszą kartą już trzeci miesiąc jest… GeForce GTX 1650, czyli tania propozycja wydana w 2019 roku. Mowa zatem o 4-letnim układzie, który już w dniu premiery nie zachwycał swoją wydajnością w wymagających grach AAA. Co ciekawe, karta została wydana w kilku wersjach - wszystkie miały tę samą liczbę rdzeni graficznych i 4 GB pamięci wideo, ale różniły się od siebie typem pamięci (GDDR5 i GDDR6), a także szyną pamięci.

GTX 1650 to bezpośredni następca niegdyś popularnego modelu GTX 1050. Natomiast na drugim miejscu w rankingu plasuje się GeForce RTX 3060, który wydaje się obecnie złotym środkiem w kwestii możliwości do ceny. Trzecie miejsce zajmuje wysłużony GTX 1060, a czwarte laptopowa wersja RTX-a 3060.

Co ciekawe, mimo majowej premiery RTX-a 4060 Ti ten jeszcze nie trafił do rankingu Steam. Warto jednak zaznaczyć, że modele RTX 4070, 4070 Ti, 4080 i 4090 już powoli zyskują na popularności.

Co z popularnością systemu Windows 11 wśród graczy?

REKLAMA

Nikogo nie powinno dziwić, że w rankingu Steam to wciąż Windows 10 zdecydowanie przewyższa nowe wydanie systemu operacyjnego. Mimo wszystko udział „Jedenastki” powoli rośnie, bo w czerwcu w porównaniu do maja można zauważyć wzrost 1,58 p.p., co pozwoliło uzyskać wynik na poziomie 36,94 proc. Windows 10 jednak wciąż jest bardzo mocny i ma 61,41 proc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA