REKLAMA

Oto Złote Pinezki dla najlepszych miejscówek. Użytkownicy głosowali gwiazdkami, a Google zebrał to do kupy

To już prawie połowa wakacji, a odpowiedź na pytanie "gdzie by tu pojechać…" wciąż nie została udzielona? W idealnym momencie Google wręczył swoje coroczne "złote pinezki" – czyli wyróżnienia przyznawane na podstawie ocen użytkowników. W tym roku wyodrębniono najlepiej recenzowane zamki i pałace.

27.07.2023 08.24
zlote pinezki
REKLAMA

Cudze chwalicie, swego nie znacie – powiedzenie samo wcisnęło się na klawiaturę, gdy Google przypomniał, że w Polsce mamy ponad 2 tys. zamków i pałaców. I to właśnie nim postanowiono się przyjrzeć, wskazując obiekty warte odwiedzenia na podstawie opinii użytkowników. Każde z województw otrzymało swojego zwycięzcę, który zachęca do przybycia.

Przeczytaj także:
- Giganci tech się skrzyknęli. Chcą pokonać Mapy Google
- Na Mapach Google'a pojawił się dziwny kod. Widać tajemnicze kropki w Nowym Jorku
- Immersive View w Polsce. Mapy Google piękne i szczegółowe jak nigdy wcześniej

REKLAMA

Google pokazuje najlepsze polskie zamki i pałace

Jest tu trochę oczywistych typów, jak Zamek Królewski w Warszawie, Wawel czy zamek w Malborku. Jednak w przypadku innych regionów nie brakuje zaskoczeń dla potencjalnych turystów. Ja np. nie wiedziałem, że woj. lubuskie może pochwalić się taką perełką jak pałac w Zatoniu. To wprawdzie ruiny – w 1945 wojska radzieckie spaliły pałac, który nie został odbudowany – ale konstrukcja jest zabezpieczona i można ją zwiedzać. Szkielet dawnego barokowego dworu w parku zachwyca.

Pewną niespodzianką jest dla mnie fakt, że w woj. łódzkim najlepiej oceniany jest zamek w Oporowie, wybudowany w 1440 r. na sztucznej wyspie. Myślałem, że może większą popularnością będzie cieszył się ten w Uniejowie czy potężniej wyglądający w Drzewicy. Najwidoczniej skojarzenia z domkiem dla lalek zachwycają bardziej turystów, stąd wyróżnienie dla zabytku z Oporowa.

Ruiny na szczęście są częściej doceniane, czego przykładem jest zamek Krzyżtopór w Ujeździe w woj. świętokrzyskim. Zachowało się 90 proc. murów, ale tak naprawdę to szkielet, jedynie mgliste wspomnienie dawnej potęgi rezydencji. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu! Faktycznie jest tak, jak zachęca Google: miejsce rozbudza wyobraźnię i pozwala "przenieść się do czasów świetności" zamku.

Zamkowy przewodnik to nie wszystko

Są wybrane najciekawsze obiekty, ale oprócz tego Google dorzuca przyrodniczy e-book:

Razem z nim możecie przemierzyć szlak zamków i pałaców. Przedstawimy Wam historię, legendy, ciekawostki, a także porady, jak z małą pomocą sztucznej inteligencji odkrywać świat i ułatwiać sobie podróż. Publikację „Szlakiem zamków i pałaców” możecie bezpłatnie pobrać na stronie www.zlotepinezki.pl – zachęca Google.

Warto też wrócić do poprzednich plebiscytów. W 2020 Google wyłonił 16 atrakcji turystycznych, a rok później wskazał 15 parków i rezerwatów. Takie polecajki mogą przydać się nie tylko podczas planowania dłuższego urlopu, bo pewnie sprawdzą się również przy weekendowych wypadach.

REKLAMA

zdjęcie główne: Jakub Specjalski / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA