Polski rząd wydał nową aplikację. Przyda się na wakacjach
Polacy nie gęsi i swój Tripadvisor mają. Tak mawiał nigdy nikt, ale ministerstwo sportu i turystyki właśnie dało nam taką możliwość. Co prawda w aplikacji MonumentApp nie znajdziesz rankingu najlepszych kebabów ani listy paczkomatów, za to zaplanujesz tematyczną wycieczkę po zabytkach Polski lub samodzielnie dodasz informacje na temat zapomnianego zabytku w twojej gminie.
Jadąc na wakacje główną aplikacją, jaką się posługujemy jest Google Maps, w których sprawdzimy trasę, natężenie ruchu, ale także okoliczne restauracje, zabytki oraz inne miejsca ważne z turystycznej perspektywy. Ostatnio aplikacja zyskała także Immersive View, który pozwala spojrzeć na polski - i nie tylko - zabytki z nowej, trójwymiarowej perspektywy.
Jak się okazuje, polski rząd ma ambicje na aplikacje wykraczające daleko poza cyfrowe dokumenty. Ministerstwo sportu i turystyki zaprezentowało właśnie całkowicie nową aplikację, dedykowaną poznawaniu dorobku i dziedzictwa kulturowego Polski. Monument App ma promować wśród Polaków zarówno troskę o zabytki, jak i ich zwiedzanie.
Telefon przewodnikiem po zabytkach. Takie ambicje ma ministerstwo sportu i turystyki
23 czerwca Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków przy współpracy z Polską Organizacją Turystyczną ogłosił udostępnienie Polakom aż trzech nowych mediów pozwalających odkrywać zabytki: kwartalnik "Spotkania z Zabytkami", strona internetowa spotkaniazzabytkami.pl oraz MonumentApp
- Aplikacja, portal i kwartalnik będą wspólnie stanowić źródło inspiracji dla turystów i pasjonatów zabytków i historii, aby umożliwić im poznanie Polski w dostępny sposób. To funkcjonalne kompendium wiedzy podane w innowacyjny sposób. Każdy turysta łatwo znajdzie atrakcje turystyczne dotyczące zabytków i zaplanuje zwiedzanie. Ponad 80% Polaków uważa, że zabytki są ważne i chce je lepiej poznać. Dostarczamy narzędzie, które to ułatwi
– powiedział Wiceminister sportu i turystyki, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki, Andrzej Gut-Mostowy.
MonumentApp to pierwsza polska aplikacja poświęcona zabytkom, którą od 24 czerwca możemy pobrać ze sklepów z aplikacjami App Store i Google Play.
Jak podaje ministerstwo na swojej stronie, MonumentApp to aplikacja, która nie tylko zapewni wiedzę o zabytkach, ale także umożliwi nawiązywanie interakcji pomiędzy entuzjastami historii Polski. Użytkownicy będą mogli dodawać własne opisy, udostępniać odkrycia, prezentować ciekawe miejsca, układać mapy i plany podróży. MonumentApp już teraz oferuje użytkownikom możliwość skorzystania z gotowych tras wycieczkowych, związanych z np. serialami, bohaterami literackimi czy pięknymi krajobrazami. Aplikacja nie ogranicza się do architektury. Według twórców aplikacji MonumentApp przedstawi zabytki poprzez ciekawe biografie historycznych osobistości, które tworzyły historię Polski. Nie zapomni też o informacjach praktycznych, np. o czasie zwiedzania, cenach biletów czy atrakcjach w pobliżu.
Portal spotkaniazzabytkami.pl będzie rozwinięciem aplikacji, która ze względu na dystrybucję - głównie na smartfonach - musi być zwięzła. Czytelnicy chcący zgłębić temat i poznać opinie znanych autorów będą mogli skorzystać z tej strony. Oprócz codziennych artykułów, internauci znajdą na portalu ilustracje. To według NIKZ ułatwi wybór zabytków do odwiedzenia i podniesie walory estetyczne.
MonumentApp w praktyce. Ciekawie, ale mogło być lepiej
MonumentApp już od początku wita prostym interfejsem, który docenią tak osoby szukające informacji podczas wycieczki, jak i osoby mniej biegłe w posługiwaniu się smartfonami. Aplikacja umożliwia zalogowanie się poprzez konto Google (Android) lub Apple (iOS), które choć opcjonalne, dodaje do aplikacji kilka smaczków takich jak możliwość dodawania ulubionych zabytków, tworzenia własnych tras czy wspomnianą wcześniej możliwość uzupełniania treści w aplikacji.
Każdy zabytek oprócz zdjęcia posiada także opis (wraz z podanym autorem), a także powiązane postaci z historii polski. Na stronie zabytków znajdziemy także informacje o możliwości zwiedzania, a w przypadku lepiej udokumentowanych zabytków również stronę internetową.
NIKZ dużo uwagi poświęciło ekspozycji grobów, które mają własną zakładkę. Jednak ta część aplikacji wydaje się być niedopracowana, gdyż pierwsze kilkaset sugerowanych grobów znajduje się... we Francji (pomimo że na samej mapie polski znajdującej się w aplikacji znajduje się ich aż kilkaset). W zakładce "Zabytki" możliwe jest filtrowanie zaytków ze względu na typ, styl czy lokalizację. Oprócz tego w aplikacji dostępne jest wyszukiwanie, które działa... mocno średnio. Okej, po prostu źle.
W dniu wydania aplikacji mamy do wyboru jedynie sześć predefiniowanych tras wycieczkowych, a sama aplikacja pod tym względem jest całkowicie zależna od Google Maps. Po dotknięciu przycisku "Nawiguj" użytkownik jest automatycznie przenoszony do aplikacji Google Maps, która dalej prowadzi go przez wyznaczoną trasę.
Aplikacja sama w sobie nie jest zła i z powodzeniem może służyć jako podręczny przewodnik po perłach polski - tych znanych i tych mniej. Ponadto z tłumaczeniem na język angielski mogłaby stanowić całkiem dobre narzędzie do promocji polskiej kultury. Jednak w obecnej formie to półprodukt, któremu brakuje treści, a interfejs - choć przyjemny w użyciu - mógłby z łatwością zostać poprawiony. Póki co aplikacja stanowi bardziej nieintuicyjną galerię pocztówek z polskiej historii, aniżeli przewodnik.