REKLAMA

W środę Ziemia odbierze wiadomość od obcych. Sygnał przyjdzie z orbity tej planety

Co by się stało, gdybyśmy otrzymali wiadomość od cywilizacji pozaziemskiej? Nowy projekt SETI ma nam pomóc odpowiedzieć na to pytanie. W tym celu sami sobie wysyłamy tajemniczy przekaz z orbity Marsa. Ty też możesz pomóc odszyfrować wiadomość, którą otrzymamy z kosmosu już w środę.

23.05.2023 19.30
W środę Ziemia odbierze wiadomość od obcych. Sygnał przyjdzie z orbity tej planety
REKLAMA

W środę (24 maja) o godzinie 21:00 czasu polskiego sonda Mars Trace Gas Orbiter (TGO) wyśle zakodowaną wiadomość, która zostanie odebrana przez trzy duże radioteleskopy na Ziemi. Naukowcy z całego świata i zainteresowani członkowie społeczności będą próbowali odszyfrować ten przekaz. Jest to część ambitnego, wielotygodniowego projektu o nazwie A Sign in Space (Znak w przestrzeni).

REKLAMA

Komunikowanie się z obcymi wymagać będzie szerokiej wiedzy. Projekt A Sign in Space ma nam pomóc poczynić pierwsze kroki w kierunku zbudowania społeczności, która sprosta temu wyzwaniu. Ten eksperyment jest okazją dla świata, aby dowiedzieć się, jak ludzie będą współpracować, aby odebrać, przetworzyć, przeanalizować i zrozumieć znaczenie potencjalnego sygnału od pozaziemskiej cywilizacji

- powiedział Wael Farah, naukowiec z SETI Institute.

Zaangażowanie internautów ma być kluczowym elementem projektu. SETI będzie transmitować na żywo wywiady z członkami zespołu i podgląd pokoi kontrolnych trzech radioteleskopów. Transmisja rozpocznie się w środę o godzinie 20:15 czasu polskiego, 45 minut przed wysłaniem wiadomości przez sondę TGO. A w ciągu następnych sześciu do ośmiu tygodni zespół projektowy będzie organizował serię publicznych spotkań na Zoomie, które będą omawiać społeczne implikacje wykrycia sygnału od obcej cywilizacji.

Odkrycie sygnału od obcych byłoby jednym z największych wydarzeń w historii człowieka i miałoby ogromny wpływ na naszą kulturę i nasze postrzeganie miejsca ludzkości we wszechświecie

- mówi pomysłodawczyni projektu Sign in Space, Daniela de Paulis, artystka i licencjonowany operator radiowy w SETI Institute.

Wiadomość wysłana z orbity Marsa przez sondę TGO będzie zawierać 1 500 bitów informacji i będzie potrzebowała 16 minut, aby dotrzeć do Ziemi. Zostanie odebrana przez trzy obserwatoria: ATA w Kalifornii, Robert C. Byrd Green Bank Telescope w Wirginii Zachodniej i Medicina Radio Astronomical Station we Włoszech. Zespoły w każdym z tych obserwatoriów będą przetwarzać zakodowany sygnał i udostępniać go publiczności. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz spróbować samodzielnie go rozszyfrować - i przesłać swoje rozwiązanie i inne pomysły za pośrednictwem strony internetowej projektu.

Celem projektu jest nie tylko sprawdzenie naszych umiejętności dekodowania wiadomości od obcych, ale także stworzenie platformy do dyskusji o tym, jak powinniśmy się komunikować z obcymi istotami - jakie informacje chcielibyśmy im przekazać i jakie pytania chcielibyśmy im zadać.

REKLAMA

Jest to bardzo ważne pytanie etyczne i filozoficzne. Nie możemy zakładać, że nasza ludzka perspektywa jest uniwersalna

- podkreśla Daniela de Paulis.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie A Sign in Space lub wziąć udział w eksperymencie, odwiedź stronę asignin.space. Możesz także śledzić projekt na Twitterze pod adresem @ASignInSpace.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA