REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Najazd policji na piracki serwis. Już nie pooglądasz na lewo telewizji

Europol rozpracował i rozbił szajkę nielegalnych streamerów. Choć działali w Holandii, to z ich "usług" korzystano w całej Europie. To kolejne uderzenie w przestępców zajmujących się tym nielegalnym procederem.

25.05.2023
11:22
piraci
REKLAMA

Jak opisuje Europol, piracki nadawca opłacającym subskrypcje oferował przeszło 10 tys. telewizyjnych kanałów, a także dostęp do streamingowych usług najważniejszych nadawców – w sumie 15 tys. filmów i seriali. Abonament kosztował 10 euro, a więc w wielu przypadkach mniej, niż dostęp do jednego legalnego serwisu.

REKLAMA

Kilka dni wcześniej służby rozbiły grupę piratów transmitujących nielegalnie z Hiszpanii. Tamtejszy serwis mógł pochwalić się prawie 10 mln użytkowników miesięcznie i bazą ponad 17 tys. filmów oraz seriali. Chociaż większość oglądających pochodziła z Hiszpanii, to również byli widzowie z innych europejskich krajów.

Piraci nadają też z Polski. I też czekają ich surowe kary

W ubiegłym roku polski sąd skazał mężczyznę, który udostępniał swoim klientom internetowo sygnały platform Canal+ i Cyfrowy Polsat. Karą był rok więzienia i 2,5 mln zł kary – tak surowego wyroku w sprawie piractwa w Polsce jeszcze nie było. Rzecz jasna walka z procederem to ucinanie kolejnych odrastających głów, ale na całym kontynencie coś w temacie się dzieje i przestępcy nie są bezkarni.

REKLAMA

Z przykrością należy zauważyć, że takiego scenariusza, czyli powrotu do nielegalnego oglądania treści, można się było spodziewać. Od jakiegoś czasu słychać głosy, że coraz większa liczba internetowych platform i konieczność posiadania wielu abonamentów wpycha w objęcia piratów. To rzecz jasna żadne wytłumaczenie, bo przecież nie trzeba oglądać wszystkiego, ale pod pewnymi względami wracamy do dawnych czasów. Paradoks polega na tym, że kiedyś legalnych źródeł po prostu nie było, dziś ich jest za wiele.

Zapewne, niestety, dodatkowym usprawiedliwieniem dla wielu będzie nowa polityka Netfliksa dotycząca dzielenia się kontem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA