REKLAMA

iRecorder - Screen Recorder. Korzystasz z tej aplikacji? Lepiej ją odinstaluj, bo zna twoje sekrety

Czy nie brzmi to jak scenariusz z filmu, w którym roboty przejmują kontrolę nad światem? Niestety, to rzeczywistość. Aplikacja ze Sklepu Play nagrywała użytkowników bez ich wiedzy i zgody.

25.05.2023 11.09
Aplikacja iRecorder podsłuchiwała użytkowników
REKLAMA

Ile macie zainstalowanych aplikacji, z których już nie korzystacie? Pewnie sporo. Warto zastanowić się nad ich odinstalowaniem, ponieważ teraz dowiadujemy się, że nawet jeśli na początku wszystko było w porządku, to po pewnym czasie oprogramowanie może zmienić swoje działanie. O co chodzi?

REKLAMA

Aplikacja iRecorder - Screen Recorder nagrywała dźwięki z otoczenia co 15 minut.

Aplikacja o nazwie "iRecorder Screen Recorder", dostępna w Sklepie Play i pobrana ponad 50 tysięcy razy, przez pierwszy rok funkcjonowania była zwykłą aplikacją do nagrywania ekranu na urządzeniach z systemem Android.

Aplikacja iRecorder
Źródło: GizChina

Przeczytaj także:

W sierpniu 2022 roku pojawiła się aktualizacja, która zmieniła kilka rzeczy. Główną zmianą było to, że aplikacja automatycznie nagrywała minutę dźwięku z otoczenia co 15 minut, a następnie przesyłała go poprzez zaszyfrowany link na serwer dewelopera oprogramowania - jak donosi portal ArsTechnica, powołując się na badacza Lukasa Stefanko z ESET.

Funkcje szpiegowania użytkowników w iRecorder zostały wprowadzone przy użyciu kodu z AhMyth, otwartoźródłowego RAT (Trojana zdalnego dostępu - Remote Access Trojan). ESET informuje również, że złośliwy kod był modyfikowany, co wskazuje na to, że podsłuchiwanie nie było przypadkowym błędem.

Jedyny plus? iRecorder nie jest już dostępny w Sklepie Play.

Aplikacja iRecorder od Coffeholic Dev została usunięta ze Sklepu Play ze względu na obecność trojana. Google wziął na siebie odpowiedzialność i uchronił nowych użytkowników przed niechcianym podsłuchem na swoich telefonach.

Portal GizChina zauważa, że ten sam deweloper odpowiadał za wiele innych aplikacji, które - bez większego zdziwienia - również nie są już dostępne w Sklepie Play. Jeśli macie zainstalowane następujące aplikacje, warto je szybko usunąć:

REKLAMA
  • iBlock,
  • iCleaner,
  • iEmail,
  • iLock,
  • iVideoDownload,
  • iVPN,
  • File speaker,
  • QR Saver.

Morał z tego prosty: niezależnie od tego, czy aplikacja wydaje się być bezpieczna na początku, nigdy nie można być pewnym, że w przypadkowej aktualizacji nie zostaną dodane niepożądane funkcje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA