REKLAMA

iPad zastąpi Maka. Już za trzy dychy miesięcznie

Czekałem na to od lat, aż wreszcie moje modły zostały wysłuchane. Apple wydaje wreszcie Final Cut Pro, czyli swój sztandarowy program do edycji wideo, na tablety. Dzięki temu iPad w pełni zastąpi mi komputer Mac podczas pracy poza domem. Jest tylko jeden szkopuł: osoby zajmujące się obróbką wideo muszą przygotować się na kolejną subskrypcję.

09.05.2023 14.35
final cut pro ipad 0
REKLAMA

Apple od lat przekonuje nas, że iPady są w stanie zastąpić w wielu scenariuszach komputery osobiste, ale do tej pory nie dotyczyło to osób zajmujących się obróbką wideo z użyciem oprogramowania firmy z Cupertino. Final Cut Pro, czyli jej sztandarowy program do składania filmów, dostępny było wyłącznie na komputerach Mac, a na tabletach trzeba było korzystać z aplikacji firm trzecich, takich jak DaVinci Resolve lub LumaFusion. To się wreszcie zmienia.

Czytaj też: iPhone z aplikacjami spoza App Store’u to fatalne wieści. Dla użytkowników też

REKLAMA

Final Cut Pro na iPada pojawi się już w maju 2023 r.

Apple poinformował właśnie o tym, że prace nad mobilną wersją Final Cut mają się ku końcowi. Program trafi do App Store’u już 23 maja 2023 r. Do jego działania będzie wymagany procesor Apple M1 lub nowszy, co oznacza, że z programu skorzystają posiadacze tabletów iPad Pro (2021) i nowszych oraz iPad Air (2022) i nowszych. Użytkownicy iPadów Pro z Apple M2 mogą liczyć przy tym na dodatkowe funkcje związane z obsługą wykrywania zbliżenia rysika do ekranu.

iPad z uruchomionym programem Final Cut Pro

Interfejs programu został przeprojektowany do obsługi dotykiem, a po klipach wideo będzie można rysować z użyciem Apple Pencila. Rysik można też wykorzystać do szybkiego podglądu treści bez dotykania nim ekranu w tabletach z procesorami Apple M2. Program obsługuje przy tym skróty klawiszowe, jeśli ktoś korzysta z klawiatury Smart Keyboard Folio albo Magic Keyboard oraz obsługuje obróbkę materiałów w HDR, w tym tryb Reference Mode w iPadzie Pro 12.9 (2022).

Final Cut Pro automatycznie zsynchronizuje klipy nagrywane różnymi kamerami, a sztuczna inteligencja pomoże wyciąć tło nawet bez użycia green screenu. Do tego dochodzą algorytmy izolacji głosu oraz automatyczne przycinanie klipów do wybranych proporcji. Użytkownicy będą mogli również wykorzystać grafiki, efekty oraz klipy audio z biblioteki, w tym tła HDR, animacje i ścieżki dźwiękowe automatycznie dopasowujące się do długości filmu.

Final Cut Pro na iPada obsługuje tryb MultiCam

Mobilna wersja nowego profesjonalnego programu do obróbki wideo od Apple’a będzie kompatybilna z mobilną wersją iMovie, co pozwoli np. wyeksportować projekt z tego mniej zaawansowanego programu w wersji na telefony z rodziny iPhone, by kontynuować pracę na większym ekranie. Do tego można zrobić eksport projektu z tabletu do komputerowej wersji Final Cut Pro. Otwartym pozostaje pytanie, czy projekt z wersji desktopowej będzie się dało przenieść na tablet.

Jest tylko jeden szkopuł: Final Cut Pro na iPada nie da się kupić „na własność”.

W przypadku wersji na komputery osobiste można wykupić licencję na Final Cut Pro jednorazowo za 1899,99 zł i korzystać z programu przez lata bez dodatkowych opłat (poza opcjonalnymi pluginami, oczywiście). W przypadku Apple’a to jest naprawdę dobra strategia - bo może i oprogramowanie sprzedane jest jednorazowo, ale jako „subskrypcję” można uznać… zakup kolejnych generacji komputera Mac, który jako jedyny jest w stanie odpalić to oprogramowanie.

Interfejs programu Final Cut Pro przeprojektowano do obsługi dotykiem

W przypadku wersji mobilnej Apple zdecydował się jednak na inną strategię. Final Cut Pro na iPady dostępny będzie wyłącznie jako subskrypcja. Dostęp będzie kosztował 4,99 dol. miesięcznie lub 49 dol. rocznie, co powinno przełożyć się, biorąc pod uwagę to, jak Apple przelicza dolary na złotówki w App Storze, na ok. 30 zł miesięcznie i 300 zł rocznie. Przyznam, że nie jest to to wygórowana kwota - spodziewałem się wyższej ceny abonamentu. Do tego dochodzi miesięczny okres próbny.

Wraz z Final Cut Pro na iPady trafi Logic Pro

Drugim z zapowiedzianych programów jest Logic Pro, czyli tabletowa wersja programu Apple’a do obróbki muzyki. Również i ona wymaga systemu w wersji iPadOS 16.4 lub nowszej, a projekty przesyłać pomiędzy wersją komputerową i mobilną. Ta ostatnia wymaga iPada z chipem Apple A12 Bionic lub nowszym.

REKLAMA
Logic Pro na iPadzie

Logic Pro, podobnie jak Final Cut Pro, zadebiutuje on już 23 maja 2023 r. w App Storze i również zostanie udostępniony w modelu subskrypcyjnym. Cena jest identyczna i wynosi 4,99 dol. miesięcznie i 49 dol. rocznie, co powinno przełożyć się na odpowiednio ok. 30 zł i 300 zł. Również i tutaj można liczyć na miesiąc próbny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA