REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Mamy nowy polski cennik gier i aplikacji na iPhone'y. Tanio już było

Jeśli planujecie zakup gier lub aplikacji na iPhone'y i iPady, to lepiej się pospieszcie. Lada moment zmieni się przelicznik cen w App Storze z dolarów na złotówki i inne waluty. Apple podał już, o ile zdrożeje oprogramowanie zarówno w krajach strefy Euro, jak i poza nimi, w tym w Polsce. Tanio już było.

20.09.2022
20:35
app-store-polskie-ceny-gry-aplikacje-iphone
REKLAMA

Zła wiadomość dla posiadaczy urządzeń Apple'a. Po podwyżkach cen komputerów oraz telefonów przyszła kolej na gry i aplikacje mobilne na iPhone'y i iPady. Już na początku października podwyżka w App Storze dotknie mieszkańców innych krajów niż Stany Zjednoczone. Dotyczy to również Europy, w tym Polski.

REKLAMA

Czytaj też:

App Store i podwyżki cen - o ile zdrożeją gry i aplikacje na iPhone'y w Polsce?

Jeszcze kilka lat temu za gry i aplikacje na sprzęty mobilne Apple'a płaciliśmy w euro, ale to się zmieniło. Teraz ceny oprogramowania są przeliczane z dolarów na złotówki. Do tej pory bazowy próg cenowy, który w Stanach Zjednoczonych ustalony jest na poziomie 1 dolara, wynosił u nas 4,99 zł i właśnie tyle kosztowały bazowo aplikacje i gry mobilne w App Storze.

App-Store-Price-Tier-Updates-October-2022-polskie-ceny
App Store - nowy polski cennik

Niestety od 5 października 0,99 dol. będzie przeliczane na 5,99 zł (w czym uwzględnione są podatki itp.). Oznacza to, że jeśli ktoś się skusi na zakupy gry lub aplikacji przed wejściem w życie nowego cennika, będzie mógł zaoszczędzić około 20 proc. w przypadku pierwszego progu cenowego. Różnica zależy jednak od tego, o którym progu w App Storze mowa i może być wyższa.

Przykładowe wzrosty cen w polskim App Storze prezentują się następujące:

  • 0,99 dol. - 4,99 zł 5,99 zł;
  • 1,99 dol. - 8,99 zł 11,99 zł;
  • 2,99 dol. - 13,99 zł 17,99 zł;
  • 3,99 dol. - 18,99 zł 23,99 zł;
  • 4,99 dol. - 23,99 zł 29,99 zł;
  • 5,99 dol. - 27,99 zł 34,99 zł;
  • 999,99 dol. - 4799,99 zł 5999,99 zł.

Ile dokładnie można zaoszczędzić w pozostałych progach, można sobie wyliczyć, porównując tabelę udostępnioną przez Apple'a w formie PDF-a do obecnego cennika. Ten w pełnej wersji dla wszystkich krajów można znaleźć np. na stronie equinux.com. Szybki rzut oka na dane wystarcza jednak do tego, żeby napisać jedno: tanio już było.

Polska nie jest przy tym jedynym krajem, w którym ceny oprogramowania w App Storze pójdą w górę.

Z wyższym kosztem gier i aplikacji muszą pogodzić się również mieszkańcy strefy Euro. Najtańszy próg drożeje w październiku z 1 euro do 1,19 euro, czyli o 19 proc. Warto przy tym jednak dodać, że to nie pierwsza taka zmiana cennika, a obniżki również się zdarzają - jeszcze nie tak dawno temu oprogramowanie w App Storze kosztowało minimum 1,09 euro, ale potem wrócił próg cenowy 1 euro.

Z podwyżką cen muszą mierzyć się również mieszkańcy innych regionów świata, w tym Azji oraz takich krajach jak Korea Południowa, Malezja oraz Wietnam. W przypadku Japonii wzrost cen jest jeszcze wyższy niż w strefie Euro oraz w Polsce i wynosi aż 30 proc. Jako ciekawostkę można dodać zaś, że jedynym europejskim rynkiem, gdzie ceny się nie zmienią, jest Czarnogóra.

Skąd wynika podwyżka cen w App Storze?

Firma z Cupertino nie wyjaśnia, dlaczego podnosi akurat teraz ceny i dlaczego zdecydowała się na taki, a nie inny przelicznik, ale nie jest trudno zgadnąć, jakie są tego przyczyny. Wygląda to podobnie, jak w przypadku urządzeń Apple'a: z jednej strony na świecie oraz w Polsce galopuje inflacja, a z drugiej dolar jest najsilniejszy w stosunku euro od 20 lat.

REKLAMA

Dla użytkowników jest jednak pewna nadzieja na to, żeby uniknąć podwyżek - przynajmniej w niektórych przypadkach.

Deweloperzy w niektórych przypadkach mogą ustalać ceny na nieco niższym poziomie niż pierwszy próg kwotowy dla kosztu zakupu gier i aplikacji. Z tego powodu np. 100 Poke Coinsów w Pokemon GO kosztuje w ramach "promocji" trwającej od lat tylko 2,99 zł (a 550 Poke Coins to koszt aż 23,99 zł). Niestety tak jak alternatywny próg A i B pozostają na niezmienionym poziomie (1,99 zł i 2,99 zł), tak już wszystkie pozostałe rośną, poczynając od 5,99 zł zamiast 4,99 zł za ten pierwszy i kończąc na 29,99 zł zamiast 23,99 zł w piątym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA