REKLAMA

Pamiętnik, który połączy ludzi. Apple ma ciekawy pomysł

Według najnowszych przecieków nowa aplikacja Apple łącząca cyfrowy pamiętnik z funkcjami społecznościowymi będzie jedną z nowości systemu iOS 17. Bardzo mi się ten pomysł podoba, w końcu coś odświeżającego.

25.05.2023 18.11
Pamiętnik, który połączy ludzi. Pomysł Apple'a jest bardzo dobry
REKLAMA

iOS to dojrzały system, po którym trudno spodziewać się spektakularnych nowych rozwiązań. Pewien powiew świeżości jest jednak pożądany, a dla mnie najciekawszą nową możliwością nadchodzącego iOS 17 wydaje się aplikacja cyfrowego pamiętnika, połączona z geolokalizacyjnymi funkcjami społecznościowymi.

REKLAMA

Cyfrowy pamiętnik Apple będzie czymś znacznie więcej niż notatnikiem. Funkcje społeczności wyróżnią go z tłumu.

Poza klasycznym pamiętnikiem, aplikacja ma opierać się o funkcje geolokalizacyjne, łącząc użytkowników iPhone'ów z bezpośredniego otoczenia w coś na kształt wspólnoty czy społeczności. Użytkownicy aplikacji będą informowani o nowych wpisach osób z bliskiego otoczenia. W tym o ich postępach - np. odbytym kursie, zgubionym kilogramie czy nowym rekordzie prędkości na rowerze.

Oczywiście użytkownik sam zadecyduje, czy chce być widoczny dla innych. Jeśli jednak Apple uda się zbudować ciekawą siatkę lokalnej społeczności, połączonej wspólnymi zainteresowaniami czy hobby, może to być coś odświeżającego. Może nawet początek platformy do poznawania ludzi i budowania relacji na miarę XXI wieku, w oparciu o wspólny rozwój oraz komponent bliskiej obecności.

Mówcie co chcecie, ale takie rozwiązania są nam potrzebne. Widzę to np. na Facebooku, gdzie dziesiątki tysięcy dorosłych Polaków próbują nawiązać nowe relacje - zdecydowanie nie tylko romantyczne - w oparciu o wspólne zainteresowania czy miejsce zamieszkania. Jeśli więc cyfrowy pamiętnik Apple zachęci kogoś do sportu, otwarcia się emocjonalnie lub rozwoju na dowolnej płaszczyźnie, jestem zdecydowanie na tak.

 class="wp-image-3635426"
Platforma pamiętnikowa Day One

Taki pamiętnik ma też pełnić funkcję prywatnego asystenta zdrowia psychicznego.

Uruchamiając aplikację, użytkownik będzie mógł odpowiedzieć na codzienne pytania dotyczące samopoczucia, nastroju czy stanu zdrowia. Algorytmy skorelują to z danymi platform Fitness oraz Health, tworząc bardziej złożone profile zdrowotne użytkowników, poszerzone o komponent zdrowia psychicznego. Ot, taki uproszczony wywiad wstępny z pacjentem.

Wszystkie te możliwości idą w parze z oczekiwanym debiutem aplikacji Health w wersji dla iPada.

REKLAMA

Pamiętnik Apple nie musi być sukcesem, ale cieszę się, że iOS 17 wprowadzi coś zupełnie nowego.

Oczywiście firma Cooka nie gotuje niczego odkrywczego. Podobne aplikacje - chociaż bez silnego komponentu społeczności lokalnej - od długiego czasu są dostępne w App Store i Google Play. Dobrym przykładem jest tutaj Day One, uważany za jedną z najlepszych, o ile nie najlepszą aplikację w stylu pamiętnika, działającą na Androidzie, iOS oraz komputerach stacjonarnych.

Podoba mi się jednak, że po pewnej stagnacji w obszarze własnych programów, Apple serwuje takie nowości jak Freeform, Medications czy nawet Apple Music Classical. Cyfrowy dziennik to na ten moment najciekawsza nowość w iOS 17, jaką widzę na horyzoncie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA