REKLAMA

Jak zainstalować Sklep Play? Jak pobrać? Instrukcja krok po kroku

Sklep Google Play to największe źródło aplikacji na telefon. Jak pobrać i zainstalować Sklep Play? Oto nasz poradnik.

16.09.2021 10.03
jak zainstalować sklep play
REKLAMA

Sklep Play to repozytorium gier i aplikacji dla prawie wszystkich telefonów, laptopów i tabletów z systemem Android. Jest dostępne na wszystkich urządzeniach, których producent prowadzi oficjalną współpracę z firmą Google. Każde takie urządzenie ma preinstalowaną i nieusuwalną aplikację Sklep Play. W domyślnej konfiguracji skrót do niej jest umieszczony na ekranie domowym, a zawsze będzie ona dostępna w widoku wszystkich aplikacji.

REKLAMA

Jak zainstalować Sklep Play? Z punktu widzenia producenta, należy podpisać umowę z Google.

 class="wp-image-1857532"
Jak zainstalować Sklep Play?

Nie wszyscy producenci decydują się na współpracę z Google’em. Bardzo nieliczni decydują się na darmową i otwartą wersję Androida, jaką jest AOSP (Android Open Source Project). Producent telefonu może z AOSP zrobić niemal wszystko, nie jest ograniczany żadnymi wymogami Google’a. W zamian jednak nie ma dostępu do Usług Play – a więc usług Google i Sklepu Play.

Sklep Play – apka. Nie wszędzie ją znajdziemy.

Niestety, na urządzeniach wykorzystujących AOSP instalacja Sklepu Play nie jest możliwa. Istnieją nieoficjalne, pirackie sposoby, te jednak szybko się dezaktualizują. Na dodatek najczęściej łamią licencję na oprogramowanie, często też prawo i nie gwarantują działania. Google ma wiele sposobów na weryfikację podłączonego do Usług Play urządzenia. I często je usprawnia, sprawiając, że wcześniej działający sposób przestaje działać.

Sklep Play – aplikacja. Było, a nie ma. Co robić?

Zdarzają się sytuacje, w wyniku których Sklep Play zniknął z telefonu. Trudno wyobrazić sobie taką awarię, ale teoretycznie, jest to możliwe. Szczególnie jeśli użytkownik zaczął się bawić w tuningowanie telefonu – rootując go i nieumiejętnie modyfikując chronione pliki systemowe. W takich sytuacjach są dwa wyjścia.

Apka Google Play – przywrócona wraz z resztą telefonu.

 class="wp-image-1857541"
Jak zainstalować Sklep Play? Najbezpieczniej przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych

Pierwszym z wyjść jest przywrócenie telefonu czy innego urządzenia z Androidem do ustawień fabrycznych. Jeżeli Sklep Play nie zniknął na skutek wgrania przez użytkownika alternatywnego systemu operacyjnego, przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych rozwiąże wszystkie problemy. Sposób przywracania zależy od konkretnego modelu, zawsze jednak ta funkcja znajduje się w aplikacji Ustawienia, prawdopodobnie w sekcji System.

Jak pobrać Sklep Play? Jak zainstalować Sklep Google Play?

Przywracanie do ustawień fabrycznych wiąże się niestety z mozolną koniecznością przywracania wszystkich ustawień i aplikacji z ostatnio utworzonej kopii zapasowej. Da się to zrobić prościej, choć nieco mniej chętnie rekomenduję tę metodę. Nie jest ona bowiem przewidziana przez producenta telefonu i teoretycznie coś może pójść nie tak.

Jak zainstalować Google Play? Pomoże witryna APKMirror.

 class="wp-image-1857535"
Jak zainstalować Sklep Play? Aplikację można pobrać (nieoficjalnie) z APKMirror

Za pomocą przeglądarki w telefonie należy udać się na witrynę APKMirror – to w miarę bezpieczne źródło oprogramowania. Następnie w wyszukiwarce na witrynie należy wpisać Play Store. Następnie należy wybrać najnowszą wersję i wcisnąć przycisk pobierania (Download). Uwaga! Na APKMirror można spotkać bardzo uporczywe i złośliwe reklamy. Należy uważnie klikać w każdy przycisk, niektóre bannery reklamowe z premedytacją są stylizowane na elementy witryny. Telefon ostrzeże, że pobierana aplikacja z rozszerzeniem APK nie pochodzi z oficjalnego źródła. Należy to ostrzeżenie zignorować i zatwierdzić instalację. Sklep Play powinien działać jak nowy.

Jak zainstalować Sklep Play na Huawei?

 class="wp-image-1470578"
Jak zainstalować Sklep Play? Na nowych telefonach Huawei nie jest to już możliwe

Niestety, na telefonach Huawei – tych nowych – nie jest już dostępny Sklep Play. Firma Huawei trafiła na amerykańską czarną listę, co oznacza, że żadna firma amerykańska – w tym Google – nie może prowadzić z nią interesów. Od czasu wprowadzenia sankcji na Huaweia żaden nowy telefon tego producenta nie będzie obsługiwał Sklepu Play i Usług Play. Wykorzystywane przez Huaweia systemy – nowsze wersje EMUI i Harmony – bazują na AOSP.

Jak zainstalować Sklep Play na laptopie?

 class="wp-image-1857562"
Jak zainstalować Sklep Play? Na Chromebooku wystarczy go włączyć

Sklep Play nie jest dostępny na większości laptopów. Wyjątkiem są wybrane Chromebooki z systemem Chrome OS (większość nowych modeli). Te są wyposażone w Sklep Play, który przydaje się jako alternatywa, gdy aplikacje na Chrome okazują się z jakiegoś względu niewystarczające. By włączyć obsługę Sklepu Play na Chromebooku, należy uruchomić Ustawienia, następnie znaleźć kategorię Sklep Google Play i włączyć rzeczony sklep.

Na komputerze z macOS nie można korzystać ze Sklepu Play.

 class="wp-image-1857574"
Jak zainstalować Sklep Play? Na Windowsie się nie da, ale można go wyświetlić z telefonu użytkownika
REKLAMA

Na komputerach z Windowsem dostępne są dwa półśrodki. W Windowsie 10 dostępna jest aplikacja Twój telefon. Ta nie pozwoli na instalację androidowych aplikacji na komputerze, wyświetli jednak na ekranie komputera te, które są zainstalowane na sparowanym z komputerem telefonie.

W nieodległej przyszłości możliwość natywnej obsługi aplikacji z Androida zyska Windows 11. Źródłem aplikacji nie będzie jednak Sklep Play, a Amazon Appstore, który doczeka się gościnnej sekcji w Microsoft Store.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA