REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wielkanoc 2023 - kiedy wypada? Dlaczego jest ruchoma i kiedy wypada Wielkanoc prawosławna? Odpowiadamy

"Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku?" - to pytanie powtarzane przez wszystkie osoby niemalże przez cały pierwszy kwartał roku. Nic w tym dziwnego, bo Wielkanoc to święto ruchome - na dodatek wypadające innego dnia w kościele rzymskokatolickim i w prawosławnym. Podpowiadamy kiedy wypada Wielkanoc 2023, a ciekawskim wyjaśniamy, dlaczego Wielkanoc jest ruchoma.

04.04.2023
14:46
Wielkanoc 2023 - kiedy wypada?
REKLAMA

Wielkanoc to kluczowe wydarzenie w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym, a jego data ulega zmianom co roku. Lecz jakie są przyczyny ruchomej daty tego święta i jaka będzie data Wielkanocy w 2023 roku?

Mimo iż Wielkanoc stanowi najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej, często sprawia również najwięcej kłopotów - tak w organizowaniu spotkań rodzinnych, jak i planowaniu czasu i zajęć w okresie okołowielkanocnym. To dlatego, że w odróżnieniu od Bożego Narodzenia, co roku przypada na inną datę i może się wydawać nieprzewidywalne. Jednakże termin Wielkanocy jest związany z fazami księżyca, co pozwala z góry ustalić, kiedy to święto nastąpi - i to nawet kilka lat do przodu. Tym, którzy nie śledzą bacznie faz księżyca podpowiadamy kiedy wypada Wielkanoc 2023 dla wszystkich wyznań chrześcijańskich.

REKLAMA

Kiedy wypada Wielkanoc 2023?

W 2023 roku Wielkanoc wypada w niedzielę 9 kwietnia. Natomiast Poniedziałek Wielkanocny wypada dzień później, 10 kwietnia i jest dniem wolnym od pracy. W tych dniach celebrować będą członkowie kościoła rzymskokatolickiego oraz protestanci. Z kolei członkowie kościoła prawosławnego na Wielkanoc będą musieli poczekać jeszcze tydzień - do 16 kwietnia.

Zobacz też:

Dlaczego Wielkanoc jest ruchoma?

Wielkanoc jest ruchoma, ponieważ jej data zależna jest od faz księżyca. Wielkanoc zawsze przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Astronomiczna wiosna wypada zawsze w tym samym terminie - kalendarzowym 21 marca, tak więc co roku Wielkanocy można się spodziewać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Jeżeli pierwsza wiosenna pełnia księżyca wypada w niedzielę, Wielkanoc jest obchodzona w następną niedzielę.

Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

Sama ruchomość i zależność daty Wielkanocy od faz księżyca ma źródło w historii wiary chrześcijańskiej. Zgodnie z treścią Ewangelii, Jezus Chrystus został ukrzyżowany trzy dni przed żydowskim świętem Paschy. Żydowska Pascha obchodzona jest w czasie pierwszej wiosennej pełni księżyca, która wypada 14 dnia żydowskiego miesiąca nisan. W kalendarzu gregoriańskim nisan wypada pomiędzy marcem a kwietniem.

Na tej podstawie, według ustaleń z pierwszego soboru powszechnego Kościoła w 325 roku, Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

Dlaczego Wielkanoc jest ruchoma?
REKLAMA

Kiedy jest Wielkanoc prawosławna 2023?

Prawosławna Wielkanoc w 2023 roku wypada 16 kwietnia. Różnica w dacie Wielkanocy w prawosławiu, a katolicyzmie i protestantyzmie wynika z zastosowania kalendarza juliańskiego przez wyznawców prawosławia. Ponadto Cerkiew prawosławna nadal trzyma się ustaleń z soboru w Nicei, w myśl których Wielkanoc musi odbyć się po żydowskim święcie Paschy.

Z tego powodu wyznawcy prawosławia obchodzą Wielkanoc pomiędzy kwietniem a majem, jednak w niektórych latach (np. 2010, 2011, 2014 oraz 2017) wszystkie kościoły chrześcijańskie obchodziły Wielkanoc wspólnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA